The Crown, Netflix i brytyjska rodzina królewska |
Czy w kulturze popularnej jest jeszcze jakaś postać brytyjskiej rodziny królewskiej, któremu nie poświęcono serialu, filmu, książki lub sztuki teatralnej? Fascynacja brytyjskim rodem królewskim od zawsze była obecna w popkulturze, a obecnie przeżywa swój renesans.
Odkąd w 2016 roku debiutowało The Crown, Windsorowie są ulubionym tematem nie tylko brytyjczyków, ale całego świata. Skandale, niedawne tragedie, takie jak śmierć najstarszych członków rodu, spekulacje dotyczące tronu tylko napędzały ludzką ciekawość. Zdajemy sobie sprawę, że serial to fabularyzowane historie, upiększone i udramatyzowane na potrzeby widza. Jak więc wygląda prawdziwa historia monarchii?
Kto oglądał najnowszy sezon The Crown, pamięta sceny, w których Elizabeth Debicki (wcielająca się w księżną Dianę) nagrywa „taśmy prawdy”. Ujrzały one światło dzienne po raz drugi w 2021 roku, kiedy Andrew Morton wydał rozszerzoną biografię królowej ludzkich serc. To pozycja, która jest najbliższa „audiobiografii„” Diany Spencer-Windsor - w większości została napisana przy współpracy z samą księżną i z pomocą jej przyjaciół. Nazywana „najdłuższym pozwem rozwodowym w historii”, jest kopalnią wiedzy o tamtym czasie i ówczesnej sytuacji w rodzinie królewskiej. Biografia ta jest niezwykle kontrowersyjnym przypadkiem literatury - nigdy wcześniej żaden członek rodziny królewskiej nie wypowiadał się w tak surowy sposób o małżeństwie, relacjach z królową, życiu w pałacu królewskim, nadziejach, obawach i marzeniach. Po dwudziestu jeden latach Morton powrócił do taśm Diany i ujawnił nowe, nieznane dotąd fakty z życia księżnej. Rozszerzone wydanie analizuje dziedzictwo Diany i jej wpływ na obraz rodziny królewskiej w oczach poddanych i całego świata. Jeśli dwa sezony The Crown to dla Was za mało, by zapoznać się z historią księżnej, audiobook czytany przez Aleksandrę Justę i Bartosza Głogowskiego będzie idealnym uzupełnieniem.
Oprócz serialu Netflix pokusił się również o dokument na temat Harry’ego i Meghan - obecnych „wyrzutków” rodziny królewskiej. Kulisy waśni braci Windsor możemy znaleźć w audiobooku Bitwa braci. William, Harry i historia rozpadu rodziny Windsorów. Brawurowo czytany przez Filipa Kosiora tytuł analizuje życie dwóch chłopców, którzy dorastali na oczach całego świata, a każda ich decyzja była analizowana przez media. Dwóch skrajnie różnych braci od zawsze fascynowało opinię publiczną. Jak wyglądała ich osobista więź? Była naznaczona bliskością i wsparciem czy też charakterologicznymi różnicami i konfliktem? Czy między Williamem i Harrym panuje wojna, czy pokój? Na to pytanie odpowiada kronikarz współczesnych losów rodziny królewskiej, historyczny konsultant The Crown, Robert Lacey.
Nie doczekaliśmy się jeszcze pośmiertnej publikacji o Elżbiecie II, ale w katalogu Audioteki znajduje się kilka wartych uwagi publikacji dotyczących najdłużej panującej monarchini. Jedną z nich jest Elżbieta II. Ostatnia taka królowa Marka Rybarczyka, który przybliża nie tylko mit królowej, ale również jej osobiste życie. Jak naprawdę wyglądało życie królowej? Co sprawia, że fascynowała nie tylko Brytyjczyków, a jej losy śledził niemal cały świat? Co przez wszystkie lata jej panowania działo się za kulisami teatru Windsorów?
By zapoznać się z biografiami innych członków rodziny królewskiej i poznać ich sekrety, wystarczy sięgnąć po serię „Brytyjska rodzina królewska”. Znajdziemy tam nie tylko biografie Diany, Elżbiety, Harry’ego i Meghan, Williama i Kate, ale również Andrzeja, Filipa i Karola. Dzięki słuchaniu audiobooków czekanie na szósty sezon „The Crown” może okazać się nieco słodsze.
Artykuł powstał we współpracy z audioteka.com
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.