Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski w Łucku, dawnej stolicy województwa wołyńskiego, oddali hołd ofiarom rzezi wołyńskiej


Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski w katedrze świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku, dawnej stolicy województwa wołyńskiego, oddali hołd ofiarom rzezi wołyńskiej. 11 lipca w Polsce obchodzić będziemy 80. rocznicę ludobójstwa na Polakach dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. 

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski w Łucku

„Razem oddajemy hołd wszystkim niewinnym ofiarom Wołynia! Pamięć nas łączy! Razem jesteśmy silniejsi.” - głosi komentarz na stronie Prezydenta RP.

Z kolei prezydent Zełenski na Twitterze napisał:

„Razem oddajemy hołd wszystkim niewinnym ofiarom Wołynia!

Pamięć nas łączy!

Razem jesteśmy silniejsi.”

Rzeź wołyńska była zbrodnią na bezbronnej polskiej ludności cywilnej dokonaną przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej. Wydarzyła się na terenie Wołynia, wówczas znajdującego się pod okupacją niemiecką. Największej natężenie zbrodni przypada na lipiec i sierpień 1943 r. Jednak pierwsze akty przemocy na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów miały miejsce już w lutym 1943 r.

Czytaj także → Rzeź wołyńska. Ludobójstwo dokonane na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

 1. Ekshumacja pisze:

  Wołyń zabił ludzi? Ofiary Warszawy, Warszawa zabiła ludzi w czasie powstania.

  • w203 pisze:

   Przeciez wiadomo o co chodzi, ale powinni ustalić raz na zawszę kwestię tej zbrodni oraz obowiązkowo ekshumacji ofiar. Ponadto należy wybudować solidny pomnik na miejscu zbrodni i ustalić, że u nas Bandera, Szuchewycz nie są dobrze odbierani i w takim świetle prowadzić dyskusję na ten temat. Ta kwestia jest priorytetowa i mogliby raz na zawsze ją rozwiązać.

 2. Dorota pisze:

  Składanie hołdu pod dedykowanym pomnikiem a jakimś kościele to nie jest to samo. Jakoś np; żydowskie ofiary powstania w żydowskim getcie zabite przez niemców mają swój pomnik i Morawiecki zawsze z żółtą wstążeczką i w pięknym garniturze zawsze składa tam kwiaty. My Polki i Polacy nie mamy pomnika Ofiar Wołynia, pomnika na Ukrainie. Jakiś randomowy kościółek a prawdziwy pomnik Ofiar Wołynia TO NIE JEST TO SAMO.

 3. Anonim pisze:

  Pamiętając o rzezi wołyńskiej pamiętajmy o Katyniu i wywozie Polaków na Sybir, pamiętajmy o pakcie Ribbentrop-Mołotow i pamiętajmy o zniewoleniu Polski po 1945 przez komunistów

Zostaw własny komentarz