Historia telefonów komórkowych. Od walkie-talkie do iPhona


W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat technologia telefonii komórkowej przeszła gigantyczną metamorfozę. Co zaczęło się od masywnych radiotelefonów i urządzeń wielkości walizki, ewoluowało do urządzeń, które dziś mieszczą się w dłoni i oferują możliwości, które jeszcze kilka dekad temu byłyby uznane za science-fiction.

Walkie-talkie

Amerykański żołnierz z walkie-talkie SCR-536

Historia telefonii komórkowej, którą znamy dzisiaj, jest efektem ewolucji technologicznej jaka zaszła od połowy XX w. Początki tej historii są związane z walkie-talkie - przenośnym radiem umożliwiającym dwukierunkową komunikację. Urządzenie to, wynalezione w latach 30. przez kanadyjskiego inżyniera Alfreda J. Grossa, odniosło znaczny sukces podczas II wojny światowej, gdzie odgrywało kluczową rolę w komunikacji wojskowej.

Pierwszy telefon komórkowy

Motorola DynaTAC 8000X / fot. CC-BY-SA 3.0

Prawdziwa rewolucja w telefonii komórkowej miała miejsce w 1973 r. Wtedy Motorola zaprezentowała swój pierwszy telefon komórkowy - DynaTAC. Urządzenie, ze względu na wagę 2 kg i wygląd, nazywane było cegłą. Inspiracją dla Martina Coopera, twórcy tego przełomowego modelu, był serial „Star Trek”, gdzie kapitan Kirk korzystał z podobnego urządzenia. Do obrotu jako Motorola DynaTAX 8000x trafił dziesięć lat później. Jego cena wynosząca 4000 dolarów nawet dzisiaj jest astronomiczna. DynaTAX pozwalał na zaledwie 30 minut rozmów na pełnym załadowaniu baterii, którą należało do pełna ładować aż 10 godzin. 6 lat później Motorola zaprezentowała znacznie mniejszą wersję telefonu o nazwie MicroTAC 9800X. Telefon miał zamykaną klapkę na klawiaturę, co było wówczas innowacją, a potem stało się cechą rozpoznawczą telefonów Motoroli.

Pierwszy sms

Pierwszy SMS został wysłany w 1992 r. przez pracownika brytyjskiego operatora sieci komórkowej Vodafone. Życzył w nim „Wesołych Świąt” swoim kolegom z pracy. Ta technologia stała się kolejnym krokiem na drodze do stworzenia smartfonów. Także w 1992 r. wystartowała pierwsza polska sieć telefonii komórkowej - Centertel (dziś Orange).

Pierwsze smartfony

IBM Simon

Pierwszym urządzeniem, które zasługuje na miano smartfona, był IBM Simon, wprowadzony na rynek w 1994 r. Ten innowacyjny model posiadał ekran dotykowy oraz umożliwiał korzystanie z poczty elektronicznej, kalendarza i aplikacji do tworzenia notatek. Antena telefonu komórkowego została schowana wewnątrz urządzenia po raz pierwszy w modelu niemieckiego telefonu GlobalHandy.

Za pierwszy telefon z kolorowym wyświetlaczem uznawany jest Siemens S10. Urządzenie wprowadzone na rynek w 1998 r. miało tylko cztery kolory: czerwony, zielony, niebieski i biały.

Przełomowym modelem telefonu był wprowadzony na rynek w 1999 r. model Nokia 7110 wyposażony w przeglądarkę WAP. Dzięki niej możliwe stało się przeglądanie stron internetowych w telefonie. Rok później Nokia wydała swój legendarny model 3310, znany z solidności wykonania i niezwykle wytrzymałej baterii. Kolejny duży skok w tej dziedzinie miał miejsce również w 1999 r. W Japonii pojawiły się pierwsze telefony z wbudowanym aparatem. Pierwszym z nich, który trafił do masowej sprzedaży, była Kyocera VP-210.

Pierwszy iPhone / fot. CC-BY-SA 3.0

Prawdziwa rewolucja w świecie smartfonów nastąpiła w 2007 r. Pierwszym telefonem komórkowym z ekranem dotykowym był LG Prada. W 2007 r. Apple wprowadziło na rynek pierwszego iPhone w historii. Telefon ten, z dużym ekranem dotykowym, eleganckim designem i szeroką gamą aplikacji, zrewolucjonizował rynek i zdefiniował standardy, które obowiązują do dziś. Telefony komórkowe z ekranem dotykowym szybko zyskiwały na popularności. Szczegółowo opis tego modelu znajdziecie na stronie AppleHome.pl. Już w czwartym kwartale 2009 r. po raz pierwszy większość smartfonów była dostarczana z ekranami dotykowymi.

Co przyniosą kolejne dekady?

Kolejne dekady przyniosły jeszcze więcej innowacji w dziedzinie telefonii komórkowej, w tym rozwój technologii 4G i 5G, które znacznie przyspieszyły przesyłanie danych i umożliwiły strumieniowanie video w wysokiej rozdzielczości, korzystanie z gier online czy telekonferencji na urządzeniach mobilnych. Telefony komórkowe ewoluowały również pod względem fizycznym, stając się coraz lżejsze, smuklejsze i wytrzymalsze. Innowacje takie jak skanery linii papilarnych, rozpoznawanie twarzy, czy też wykorzystanie sztucznej inteligencji stały się powszechne.

Dziś te małe urządzenia to nie tylko narzędzia komunikacji, ale również centra rozrywki, biura, biblioteki, studia fotograficzne, a nawet trenerzy fitness. Wszystko to w naszych dłoniach, dostępne 24/7, gdziekolwiek jesteśmy. Przyglądając się tej niesamowitej ewolucji, trudno nawet przewidzieć, co przyszłość może przynieść w dziedzinie technologii mobilnej. Jedno jest pewne - niezależnie od kierunku, jaki obróci technologia, telefony komórkowe z pewnością pozostaną nieodłącznym elementem naszego codziennego życia, oferując coraz to nowe możliwości i udogodnienia.

Artykuł powstał we współpracy z AppleHome.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz