Po 8 latach wznowiono ekshumacje ofiar Rzezi Wołyńskiej. Ma powstać rada do spraw Wołynia


Jak podał Michał Dworczyk na Ukrainie po 8 latach przerwy rozpoczeły się pierwsze ekshumacje ofiar Rzezi Wołyńskiej. Dodatkowo Kijów ma także wystąpić z propozycją utworzenia polsko-ukraińskiej rady do spraw Wołynia.

Ekshumacje ofiar Rzezi Wołyńskiej

Mapa administracyjna województwa wołyńskiego, 1939 r.

„Przez ponad 8 lat był zakaz poszukiwań, ekshumacji i pochówków. Dzisiaj ten zakaz został odblokowany. Poszukiwania trwają. Jest pierwsza zgoda. Jest złożony szereg innych wniosków. Wierzę, że wkrótce zaczniemy ekshumować odnajdywane ofiary ukraińskich nacjonalistów” - powiedział dziś minister-członek Rady Ministrów, Michał Dworczyk w Radio Wnet.

Dodał, że obecne poszukiwania trwają w miejscowości Puźniki. Jest tam poszukiwanych ok. 100 polskich ofiar rzezi wołyńskiej. Polska liczy na kolejne zgody.

Pużniki to nieistniejąca obecnie wieś na Ukrainie w rejonie czortkowskim, obwodu tarnopolskiego na południe od wsi Zalesie. W nocy z 13 na 14 lutego 1945 mieszkańcy wsi zostali wymordowani przez oddział UPA pod dowództwem Petra Chamczuka „Bystrego”, a zabudowania spalone.

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który od wielu lat zajmuje się tematyką Wołynia, powiedział, że wypowiedzi Michała Dworczyka w ostatnim wywiadzie nie różnią się od tego, co mówiono rok wcześniej. Dodał, że ukraińscy urzędnicy od tamtej pory nie wyrazili zgody na kolejne ekshumacje.

Rada do spraw Wołynia

Ponadto zgodnie z informacją założycielki Stowarzyszenia Pojednanie Polsko-Ukraińskie, Karoliny Romanowskiej Kijów ma także wystąpić z propozycją utworzenia polsko-ukraińskiej rady do spraw Wołynia.

Oczekujemy na dalsze oficjalne potwierdzenia i informacje w tej sprawie. Inicjatywa, jeśli zostanie zrealizowana, może być ważnym krokiem w kierunku pojednania i dialogu polsko-ukraińskiego dotyczącego trudnej przeszłości obu krajów.

Czytaj także:

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Tadeusz pisze:

    Tytuł jak zwykle na wyrost. Zgody na ekshumację Polaków jeszcze nie ma. Od oświadczenia wydanego przez stronę ukraińską do podjęcia rzeczywistych ekshumacji droga daleka. Przypomnę tylko że jest kraj w którym stawiają pomniki na miejscach kaźni Polaków i dochodzi tam do oficjalnych uroczystości. Natomiast na Ukrainie stawia się pomniki ale ...oprawcom.

Zostaw własny komentarz