Tak będzie wyglądał odbudowany Pałac Saski w Warszawie. Rozstrzygnięto konkurs |
Pracownia WXCA Group wygrała w rywalizacji o projekt architektoniczny rekonstrukcji Pałacu Saskiego. Wśród wcześniejszych osiągnięć tej firmy znalazł się projekt Pawilonu Polskiego prezentowanego podczas Expo 2020 w Dubaju, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej i nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej.
Międzynarodowy konkurs na koncepcję odbudowy Pałacu Saskiego
W międzynarodowym konkursie na koncepcję odbudowy Pałacu Saskiego udział wzięło jedenaście pracowni architektonicznych i konsorcjów. W drugim etapie pięć z nich przedstawiło swoje koncepcje architektoniczne, a dziś w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) poznaliśmy tę zwycięską.
Wybór zwycięskiej pracy konkursowej odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie, czyli zburzonych w latach 1939-1944 Pałaców Saskiego i Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej 6, 8 i 10/12, to kolejny krok na drodze ku realizacji rozpoczętej w grudniu 2021 r. inwestycji.
Pałac Saski w Warszawie stanowił ważny element architektoniczny i historyczny stolicy Polski. Podczas II wojny światowej, w wyniku działań wojennych, został niemal całkowicie zniszczony przez Niemców. Ocalał jedynie fragment kolumnady gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Obecnie spółka celowa Pałac Saski prowadzi przygotowania do realizacji odbudowy Pałacu Saskiego w przedwojennej formie.
Pracownia WXCA
Zwyciężyła warszawska pracownia WXCA, która zdobyła nagrody, w tym pierwsze miejsca na wielu konkursach dotyczących inwestycji użytku publicznego. Może poszczycić się zwycięstwami w konkursach na budowę: Placu Pięciu Rogów w Warszawie, Pawilonu Polskiego na Wystawę Światową Expo 2020 w Dubaju, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej w Lublinie, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni czy kompleksu nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego.
Czytaj także:
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
I po co odbudowywać ten pałac ?
Bo pewnie w Berlinie juz jest?
Żebyś mógł takie kreatywne pytania zadawać
za tą kasę można by wybudować ze dwa takie muzeum przyszłości jak w dubaju. budynek znają wszyscy na świecie a pałac saski nawet przecież ładny nie jest. w dodatku będzie mieścił kolejny urząd. to chyba będzie najdroższy urząd na świecie.
A po co nam odbudowywać zburzone pałace? Czyżby znowu mieli rządzić nami królowie i szlachta? Budujmy domy, żłobki, przedszkola aby żyło nam się lepiej.
Piękna perła i bardzo się cieszę że Polska w końcu staje na nogi, a odbudowa Pałacu niech będzie symbolem naszej potęgi, a także pięknej historii, która nasi wrogowie (Niemcy i Rosja) chcieli wymazać...
Znowu sny o potędze? Normalność nie wystarczy? Mamy wiele potrzeb by do niej dotrzeć, wpier je należy realizować!
Siła państwa nie bierze się z odbódowy pałaców.
zawsze znajdzie sie jakis ZED
Ja tam jestem za pod warunkiem, że projekt będzie skupiał się na odbudowywaniu pałacu a nie rozdawaniu pieniędzy między siebie.
Fajnie byłoby w Polsce zadbać o architekturę zabvytków i je odbudować / odnowić.
Nie jak to ma miejsce z konserwatorami zabytków, którzy są ciągle hamulcowymi - nie można tego ruszać, niech niszczeje... Reguły odbudoway zabytków powinny zostać poluzowane. Nikt nie będzie inwestował 10 mln. zł w odrestaurowanie w identyczny sposób czegoś, co można osiągnąć nowoczesnymi materiałami z takim samym efektem za 10% tej kwoty...
Zburzony to zburzony - na ch... odbudowywać???
Przecież wiadomka po co to wszystko... Masakra co się dzieje w tym kraju....
odbudować a rachunek przesłać do Berlina z odpowiednią propagandą na całym świecie