Wieś Adamczycha czy naprawdę istniała? Adamczycha w serialu 1670 od Netflix


Adamczycha to wieś sportretowana w serialu 1670 od Netflix. Dotąd mało znana miejscowość na Mazowszu nagle zyskała popularność dzięki serialowi 1670.

Wieś Adamczycha

Skansen w Kolbuszowej jako Adamczycha w serialu 1670

Informacja o wsi Adamczycha znajduje się w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich wydanego w 1860 r.:

Adamczycha, osada, powiat przasnycki, gmina i parafia Baranowo, odległość 31 wiorst od Przasnysza, ma 14 domów, 97 mieszkańców, 144 morg.

Wiorsta to dawna niemetryczna rosyjska miara długości, Jedna wiorsta to ok. 1066,79 m, czyli ok. 1 kilometra. Z kolei morga to historyczna jednostka powierzchni w rolnictwie. Jej wielkość jest równa ok. 0,56 hektara.

Współcześnie wieś Adamczycha znajduje się w gminie Baranowo, powiat ostrołęcki, województwo mazowieckie. Wierni katolicy z Adamczychy nadal należą do parafii w Baranowie. W 2021 r. wieś zamieszkiwało 49 osób.

Czy serial 1670 nakręcono we wsi Adamczycha?

Wieś Adamczycha na mapie Polski / fot. Google Maps

Akcja serialu 1670 mimo, że fabularnie rozgrywa się we wsi Adamczycha, to zdjęcia produkcji zostały nakręcone w skansenie w Kolbuszowej. Tam wykorzystano istniejące zabudowania, jak i na potrzeby serialu wzniesiono nowe obiekty.

Skansen będący Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej znajduje się w województwie podkarpackim. Składa się na niego ponad 80 obiektów architektury drewnianej.

Dlaczego Adamczycha?

Wybór nazwy Adamczycha do serialowej lokalizacji był dziełem przypadku. Serialowy scenarzysta, Jakub Rużyłło, szukał ciekawej nazwy miejscowości do swojego projektu. Szukając palcem na mapie trafił na Adamczychę. W ten sposób mazowiecka Adamczycha znalazła się w serialu 1670.

Czytaj także:

Więcej o serialach historycznych i kostiumowych przeczytasz klikając tutaj lub na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. MarKaw pisze:

    Adamczycha ma swoje 5 minut 😀

Zostaw własny komentarz