Prezydent Duda o Krymie: Nie wiem czy Ukraina odzyska Krym, historycznie więcej czasu był w gestii Rosji


Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiady Kanałowi Zero, w którym poruszono temat wojny na Ukrainie. Jedno z pytań dotyczyło szans na odzyskanie przez Ukrainę okupowanego przez Rosję Krymu.

Mapa Morza Czarnego z Krymem

„Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć. Nie wiem czy odzyska Krym. Wierzę, że odzyska Donieck i Ługańsk. Krym jest miejscem szczególnym. Nie wiem czy Ukraina odzyska Krym. On jest szczególny rownież ze względów historycznych. Ponieważ w istocie jeśli popatrzymy historycznie to przez więcej czasu był w gestii Rosji” - powiedział prezydent w trakcie rozmowy.

Na słowa prezydenta Andrzeja Dudy zareagował ambasador Ukrainy pisząc na platformie X:

„Krym to Ukraina: jest i pozostanie. Prawo międzynarodowe - podstawa. Czasowa okupacja Krymu przez Rosję to zbrodnia wojenna, za którą ona zostanie ukarana. Deokupacja Krymu to nasze wspólne z wolnym światem zadanie i obowiązek. Zrobimy to bez wątpienia. Wierzymy i działamy razem”

Historia Krymu

Krym, położony na strategicznym przesmyku łączącym Europę z Azją, od wieków przyciągał różnorodne kultury i mocarstwa, co skutkowało burzliwą historią regionu. Pierwotnie zamieszkany przez starożytne plemiona, takie jak Scytowie i Taurowie, obszar ten w starożytności przeszedł pod panowanie Greków, którzy założyli liczne kolonie na jego wybrzeżach. W kolejnych wiekach Krym stał się areną zmagania wielu narodów i imperiów. W średniowieczu kontrolę nad regionem przejęli Bizantyjczycy, a po nich Krym dostał się pod panowanie mongolskie jako część Złotej Ordy. W XV wieku powstało Chanat Krymskie, które, choć formalnie niezależne, pozostawało pod silnym wpływem Imperium Osmańskiego.

Wiek XVIII przyniósł kolejne przemiany, gdy Krym znalazł się w centrum rywalizacji między Rosją a Imperium Osmańskim. W rezultacie wojen rosyjsko-tureckich, Krym został anektowany przez Imperium Rosyjskie w 1783 roku. Rosyjskie panowanie trwało aż do XX wieku, z wyjątkiem krótkiego okresu po rewolucji październikowej, kiedy to Krym stał się niepodległą republiką. Wkrótce jednak został włączony do składu ZSRR jako Autonomiczna Socjalistyczna Republika Krymska. Po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku, Krym stał się częścią niepodległej Ukrainy, co nie zakończyło jednak jego skomplikowanej historii. W 2014 r. półwysep został wbrew prawu międzynarodowemu anektowany przez Rosję, co wywołało sprzeciw licznych państw i nałożenie sankcji na Rosję. Status Krymu pozostaje sporny między Ukrainą a Rosją. Od 2022 r. na terytorium Ukrainy, w tym na Krymie toczy się wojna wywołana rosyjską agresją.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

 1. Adam pisze:

  Ukraina ma takie same szanse na odzyskanie Krymu jak rosja na odzyskanie Alaski

  • Franek pisze:

   Zmiana granic to przygrywka do kolejnej wojny
   pytam gdzie gwarancje dane Ukrainie by oddała
   broń atomowa i oddała . Mając taki arsenał
   Krym by był Ukraiński i nie było by wojny
   Albo historia Rosji zaczeła się tak jak Pskowa
   po kwietniu 86roku . w brew wszystkiemu
   tylko to działa na niekturych .Co do historii
   nie licząc IIpołowy xxw które ziemie to Polska

 2. Maciej pisze:

  Co to znaczy „w kontekście politycznych i społecznych napięć”?
  Rosja wykorzystała słabość tak Ukrainy jak i społeczności międzynarodowej i dzięki „zielonym ludzikom” (czyli rosyjskim wojskowym przebranym za wojska „niczyje”) przejął Krym.
  Co to znaczy status Krymu zostaje sporny między UKR a ROS?
  Krym jest uznany przez społeczność międzynarodową za nielegalnie anektowany. Tu się spór kończy. Spór między Rosją, a światem zachodnim.

Zostaw własny komentarz