Z podstawy programowej zniknie ludobójstwo ludności polskiej na na Wołyniu?


Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczęło prekonsultacje zmiany podstawy programowej kształcenia ogólnego. Zmiany dotyczą także historii. Jedna z tych propozycja dotyczy wykreślenia zwrotu ludobójstwa ludności polskiej na na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Liczymy, że tę propozycję uda się odrzucić także dzięki naszemu udziałowi w konsultacjach.

Fragment z propozycji zmian udostępnionych przez MEN

Zmiana dotyczy podstawy programowej (to z niej tworzy się program nauczania) dla historii w liceum i technikum. Na stronie Ministerstwa opublikowano załączniki, który jeden z nich dotyczy właśnie tego tematu. W części XLVIII. Polska pod okupacją niemiecką i sowiecką jedna ze zmian dotyczy wykreślenia zwrotu ludobójstwa ludności polskiej na na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej z podstawy programowej.

Aktualne brzmienie:

wyjaśnia przyczyny i rozmiary konfliktu polsko-ukraińskiego, (w tym ludobójstwa ludności polskiej na na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej);

Proponowane brzmienie:

wyjaśnia przyczyny i rozmiary konfliktu polsko-ukraińskiego, (w tym ludobójstwa ludności polskiej na na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej);

Co prawda zmiana nie oznacza wykreślenia z podstawy programowej kwestii Wołynia, ale w myśl dosłownych zapisów postrzeganego już jako konflikt polsko-ukraiński, a nie ludobójstwo ludności polskiej. Brak takiego sformułowania nie oznacza także, że takiego zwrotu nie można uczyć w podręczniku. Niemniej podstawa programowa ma doniosłą rolę w kreowaniu programu nauczania i podręczników.

Prekonsultacje potrwają do 19 lutego. W ramach nich zgłosimy wniosek o pozostawienie dotychczasowego brzmienia punktu, pozostawiając określenie „ludobójstwo”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

7 komentarzy

 1. Anonim pisze:

  To niedopuszczalne, aby wykreślić ten podstawowy fakt historyczny.

 2. Daehorn pisze:

  Wykreślają wszystko, co ma pozytywny oddźwięk w historii Polski. Pilecki, fałszerze prokurujący dokumenty dla żydów w czasie 2wś, powstania. Nawet ludobójstwo mają zamiar przekręcić na konflikt. Niknie też fragment o grabieży dzieł sztuki oraz wykorzystywaniu ludności cywilnej przez reżimy totalitarne Nazistowski i Radziecki. Aż się chcę Piłsudskiego cytować na temat historii.

 3. Agnieszka pisze:

  Nie zgadzam się na wykreślenie z podstawy programowej dla uczniów faktu o dokonaniu przez Ukraińców na Polakach Rzezi Wołyńskiej

 4. Czeslaw pisze:

  Przestancie majstrowac przy naszej historii. Jesli ktos nie chce urazic Ukraincow to niech sie przeniesie na Ukraine i tam uczy o „bohaterskim” Banderze. Historia jest taka jaka byla. Naginanie faktow aby staly sie bardziej poprawne politycznie jest zbrodnia i nic nie ma wspolnego z nauka.

 5. Mateusz M pisze:

  Na historii XX wieku:
  -nie będzie wspomnienia o obozach koncentracyjnych poza Auschwitz (do którego już się nie będzie jeździło)
  -nie będzie podejmowało się tematu wyniszczania i rzezi dokonywanych przez nazistów i sowietów na ludności cywilnej na kresach wschodnich
  -nie będzie mowy o obronie Westerplatte i Wizny oraz bitwy nad Bzurą
  -nie będzie wspomnienia o żołnierzach wyklętych
  -nie będzie informacji o masowych mordach oficerów w Katyniu
  -nie będzie informacji o rzezi wołyńskiej
  -nie będzie szerszego omawiania Holokaustu
  -nie będzie wspominania o rasistowskiej i antysemickiej postawie Niemców
  -nie będzie Polaków ratujących Żydów
  -nie będzie mowy o Monte Cassino, Tobruku, itd.
  -nie będzie wspominania o skali zniszczeń oraz kradzieżach dzieł sztuki dokonanych przez Niemców podczas IIWŚ.

 6. Anonim pisze:

  No cóż. Normalny człowiek będzie uczył swoje dzieci i prostował to co usłyszą na „lekcjach: w domu. Już nie raz w historii tenkraju tak było. Normalny człowiek wie, które państwo jest jego wrogiem a durnie nigdy nie są świadomi jak blisko jest wróg.

 7. janusz pisze:

  Kategorycznie nie zgadzam się na wykreślenie z podstawy programowej dla uczniów faktu o dokonaniu przez Ukraińców na Polakach Rzezi Wołyńskiej!!!Nie wolno fałszować i zakłamywać historię Polski dla poprawności politycznej !!!

Zostaw własny komentarz