Korona królów. Jagiellonowie. Streszczenie odcinków 171-175, godziny emisji i opisy historycznej telenoweli TVP1


Korona królów. Jagiellonowie to serial historyczny o dynastii Jagiellonów emitowany w TVP1. Poznaj godziny emisji i opisy poszczególnych odcinków serialu Korona królów. Jagiellonowie, które nadawane są od wtorku do czwartku w TVP1 o godzinie 20:30.

Korona królów. Jagiellonowie / fot. TVP

Szczegóły wkrótce. Streszczenia poprzednich odcinków dostępne jest tutaj.

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 171
(czwartek, 23 maja, godz. 20:30 TVP1)

Dowody winy. Jesień 1427. Jagiełło (Sebastian Skoczeń) nie umie poradzić sobie z pogłoskami o niewierności żony. Jedzie do Guślarza Krywe (Lech Dyblik), który daje mu magiczne zioła. W narkotycznym śnie spotyka Elżbietę Granowską (Karolina Porcari) i dostaje odpowiedź na dręczące go pytanie - synowie Zofii (Maria Pawłowska) są jego dziećmi. Ale Witold (Michał Chorosiński) pokazuje mu naszyjnik, który miał pomóc Hinczy (Kamil Szklany) w spłaceniu długu. Na Wawel dociera Jan z Czyżowa (Bartosz Obuchowicz). Ma sprowadzić na Litwę panny Szczukowskie - Kachnę (Justyna Ducka) i Eliszkę (Milena Suszyńska) oraz ochmistrza Malskiego (Wiktor Korzeniewski). Strasz (Paul Matura) wyjawia Jadwidze (Maja Szopa), że chodzi o śledztwo w sprawie niemoralnego prowadzenia się królowej. Niemira (Renia Gosławska) odkrywa, że buty, w których chodzi Lech (Mariusz Jakus) zrobione są przez partacza. Nie ma wątpliwości, że jest nim Gromek (Adam Zdrójkowski).

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 172
(wtorek, 28 maja, godz. 20:30 TVP1)

Zatrzymani. Jesień 1427. Król Władysław (Sebastian Skoczeń) rozkazuje, aby dwórki królowej Kachna i Eliszka Szczukowskie (Justyna Ducka i Milena Suszyńska) i jej ochmistrz Wojciech Malski (Wiktor Korzeniewski) zostali przywiezieni do Wilna. Mają być przesłuchani w sprawie domniemanego niemoralnego postępowania Zofii (Maria Pawłowska). Eliszka pogrąża królową swoimi zeznaniami. Bojąc się tortur mówi to, czego oczekuje przesłuchujący ją książę Witold (Michał Chorosiński). Królowa przyjmowała w komnacie młodych mężczyzn. Jan z Czyżowa (Bartosz Obuchowicz), w wawelskich ogrodach, na oczach królowej aresztuje Hinczę (Kamil Szklany). Zofia dowiaduje się, o co jest oskarżana i walczy o swoje dobre imię. Niemira (Renia Gosławska) i jej brat szewc Czesław (Jarosław Gruda) oskarżają Gromka (Adam Zdrójkowski) o partactwo, czyli pracowanie poza cechem. Młody chłopak ma być wychłostany i wygnany z Krakowa. Bdzigost (Jakub Wieczorek) i Kunegunda (Weronika Jaskółka) namawiają Lecha, aby poprosił Niemirę o wycofanie oskarżenia.

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 173
(środa, 29 maja, godz. 20:30 TVP1)

Rycerz królowej. 29 listopada 1427 rok. Świdrygiełło (Michał Chruściel) dobija Jagiełłę (Sebastian Skoczeń) rewelacjami o przedślubnym afekcie Hinczy (Kamil Szklany) i Zofii (Maria Pawłowska). Hincza jest w wawelskim lochu przesłuchiwany przez Głowacza (Mateusz Weber). A Jagiełło przesłuchuje Semena Holszańskiego (Zbigniew Stryj) i siostrę królowej Wasylisę (Aleksandra Radwan). Zofia przekonuje księżną Aleksandrę Mazowiecką (Agnieszka Wagner) do swej niewinności. Udaje się jej także pozyskać Oleśnickiego (Przemysław Stippa). Królowa zaczyna rodzić wcześniej niż to było przewidziane. Pietrek (Mateusz Tomaszewski) powoli odzyskuje pamięć. Prosi Oleśnickiego o pracę na Wawelu. Szewc Czesław (Jarosław Gruda) przyłapuje Niemirę (Renia Gosławska) i Lecha (Mariusz Jakus) na sianie. Gromek (Adam Zdrójkowski) ma szansę na wyzwolenie na mistrza pod warunkiem, że ożeni się z Niemirą.

Czytaj takżeZofia Holszańska musiała publicznie przysięgać wierność Jagielle. Na dworze wybuchł gigantyczny skandal

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 174
(czwartek, 30 maja, godz. 20:30 TVP1)

Rozterki. Grudzień 1427. Księżna Aleksandra (Agnieszka Wagner) i biskup Oleśnicki (Przemysław Stippa) przyjeżdżają do Wilna z radosną wiadomością: królowa urodziła syna! Jagiełło (Sebastian Skoczeń) każe Henrykowi Czechowi (Grzegorz Pierczyński) postawić niemowlęciu horoskop. Proces trwa i królowa Zofia (Maria Pawłowska) boi się o siebie i synów. Książę Witold (Michał Chorosiński) zmienia front i przekonuje Jagiełłę, żeby odstąpił od procesu. Szewc (Jarosław Gruda) jak najszybciej chce wydać siostrę Niemirę (Renia Gosławska) za Gromka (Adam Zdrójkowski). Zawisza (Robert Jarociński) rekrutuje chętnych do krucjaty tureckiej. Namawia Sambora (Kacper Młynarkiewicz) i Grzymka (Krzysztof Brzazgoń). Pietrek (Mateusz Tomaszewski) chce z nimi jechać. Rozmowę słyszy Adam Świnka (Bartosz Jędraś), który chce napisać poemat o dzielnym rycerzu z Garbowa.

Korona królów. Jagiellonowie odcinek 175
(wtorek, 4 czerwca, godz. 20:30 TVP1)

Oczyszczenie. Styczeń 1428. Król Władysław (Sebastian Skoczeń) żąda, aby królowa przysięgała, że nie zrobiła niczego niemoralnego. Zofia (Maria Pawłowska) przysięga przed krucyfiksem, a Konstancja Koniecpolska (Joanna Zwierzyńska) i pięć matron zaświadczają o niewinności królowej. Konstancja jest nie tylko opiekunką królewiczów, ale przede wszystkim szpieguje dla biskupa Oleśnickiego (Przemysław Stippa). Siostry Szczukowskie - Kachna (Justyna Ducka) i Eliszka (Milena Suszyńska) - mówią królowi, że Hincza (Kamil Szklany) zawsze wypatrywał oczy za królową. Jagiełło rozkazuje - oskarżeni o romanse z królową szlachcice mają być zwolnieni, poza Hinczą, który zostaje wysłany do lochów w Chęcinach. Gromek (Adam Zdrójkowski) nakrywa Lecha (Mariusz Jakus) i Niemirę (Renia Gosławska) na figlach. Jak siostra szewca to wytłumaczy? I co powie jej brat?

Streszczenie odcinków 176-180 serialu dostępne będzie tutaj.

Czytaj także:

Więcej o serialach historycznych i kostiumowych przeczytasz klikając tutaj lub na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Majka pisze:

    Skoczeń w roli Jagiełły to pomyłka, nie pasuje zewnętrznie i gra jak kawał drewna. Narkotyczny sen z Granowską - bzdura na resorach, dlaczego akurat z Granowską a nie z Jadwigą ? Jej słowo byłoby więcej warte niż Granowskiej kobiety z podejrzaną przeszłością

Zostaw własny komentarz