Historyczne postaci w Gladiatorze 2: Geta, Karakalla i Makrynus |
Fani Gladiatora z zapartym tchem czekają na premierę kontynuacji epickiej opowieści Ridleya Scotta. Podczas gdy Marcus Acacius, nowa postać grana przez Pedro Pascala, jest wytworem wyobraźni twórców, Gladiator 2 nie stroni od przedstawienia autentycznych postaci historycznych. Wśród tych prawdziwych postaci znajdują się współcesarze Geta, Karakalla oraz cesarz Makrynus, którzy odegrali kluczowe role w burzliwych czasach starożytnego Rzymu.
W filmie zobaczymy znakomitych aktorów wcielających się w te historyczne postaci: Josepha Quinna jako Getę, Freda Hechingera jako Karakallę i Denzela Washingtona jako Makrynusa.
Geta. Tragiczny współcesarz
Publius Septimius Geta, młodszy syn cesarza Septymiusza Sewera, został współcesarzem wraz ze swoim bratem Karakallą po śmierci ich ojca w 211 roku. Geta miał zaledwie 22 lata, gdy objął władzę, a jego rządy miały potencjał na reformy i stabilizację. Niestety, jego panowanie było naznaczone nieustannymi konfliktami z bratem. Geta i Karakalla nie mogli znaleźć wspólnego języka w kwestii rządzenia imperium. Geta był znany z ambicji i kompetencji, lecz jego marzenia o rządzeniu zostały brutalnie przerwane. W wyniku spisku zainicjowanego przez Karakallę, Geta został zamordowany w ramionach swojej matki, Julia Domna, w grudniu 211 roku. Po jego śmierci, Karakalla zarządził damnatio memoriae (potępienie pamięci), co miało na celu wymazanie jego brata z historii, usuwając jego imię i wizerunek ze wszystkich publicznych zapisów i monumentów.
Rolę tragicznego Gety w filmie zagra Joseph Quinn, którego talent aktorski z pewnością odda głębię i złożoność tej postaci.
Karakalla. Bezlitosny tyran
Marcus Aurelius Antoninus, znany jako Karakalla, jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii Rzymu. Jego panowanie było naznaczone brutalnością i bezwzględnością. Po śmierci Gety, Karakalla stał się jedynym cesarzem i skupił w swoich rękach całą władzę. Znany był z prześladowań politycznych przeciwników i masowych egzekucji, co przyniosło mu reputację okrutnego tyrana. Karakalla jest jednak również znany z wprowadzenia edyktu Constitutio Antoniniana w 212 roku, który przyznał obywatelstwo rzymskie wszystkim wolnym mieszkańcom imperium. Było to posunięcie fiskalne, bowiem rozszerzało na wszystkich wolnych obywateli zobowiązania podatkowe mieszkańców Rzymu, przy zachowaniu dotychczasowych obciążeń.
Karakalla zginął w wyniku spisku w 217 roku podczas kampanii wojskowej w Mezopotamii, zamordowany przez własnych żołnierzy na polecenie prefekta pretorianów, Makrynusa.
Fred Hechinger wcieli się w rolę bezwzględnego Karakalli, przenosząc na ekran brutalność i złożoność tej historycznej postaci.
Makrynus. Szybki upadek
Marcus Opellius Makrynus, znany jako Makrynus, był pierwszym cesarzem, który doszedł do władzy nie będąc członkiem rodziny cesarskiej ani senatorem. Był wybitnym prawnikiem i prefektem pretorianów, co pozwoliło mu zyskać wpływy i władzę. Po zamordowaniu Karakalli w 217 roku, Makrynus objął tron. Jego panowanie, choć krótkie, od 217 do 218 roku, było próbą stabilizacji i reform w imperium. Makrynus starał się naprawić szkody wyrządzone przez swojego poprzednika. Podjął próbę obniżenia podatków i zmniejszenia wydatków na wojsko, co miało na celu poprawę sytuacji finansowej imperium. Niestety, jego reformy spotkały się z oporem legionów, które były przyzwyczajone do hojnych wypłat od Karakalli. W wyniku spisku popierającego Heliogabala, Makrynus został pokonany w bitwie pod Antiochią w 218 roku, schwytany i stracony. Pamięc o nim także została skazana przez Heliogabala na zapomnienie. Jednak jak w przypadku Gety wiedza o Makrynusie przetrwała.
Denzel Washington wcieli się w postać Makrynusa, dodając swoją charyzmę i aktorską głębię do tej fascynującej roli.
Wprowadzenie tych trzech postaci do „Gladiatora 2” obiecuje dodanie głębi historycznej i autentyczności do filmowej fabuły. Geta, Karakalla i Makrynus to postaci, których losy były naznaczone ambicją, zdradą i walką o władzę. Ich skomplikowane relacje i dramatyczne życie stanowią fascynujące tło dla fikcyjnych wydarzeń i postaci, w tym Marcusa Akacjusza. Ridley Scott po raz kolejny przeniesie widzów do świata starożytnego Rzymu, łącząc fikcję z historią w sposób, który z pewnością zachwyci zarówno miłośników kina, jak i pasjonatów historii.
Czytaj także:
- Gladiator 2. Pierwszy zwiastun daje nadzieję na wielkie kino
- Premiery filmów historycznych w 2024. Zapowiedzi, zwiastuny i terminy filmowych premier w 2024
Więcej o filmach historycznych i kostiumowych przeczytasz klikając tutaj lub na poniższą grafikę:
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.