Historyczne postaci w Gladiatorze 2: Geta, Karakalla i Makrynus


Fani Gladiatora z zapartym tchem czekają na premierę kontynuacji epickiej opowieści Ridleya Scotta. Podczas gdy Marcus Acacius, nowa postać grana przez Pedro Pascala, jest wytworem wyobraźni twórców, Gladiator 2 nie stroni od przedstawienia autentycznych postaci historycznych. Wśród tych prawdziwych postaci znajdują się współcesarze Geta, Karakalla oraz cesarz Makrynus, którzy odegrali kluczowe role w burzliwych czasach starożytnego Rzymu.

W filmie zobaczymy znakomitych aktorów wcielających się w te historyczne postaci: Josepha Quinna jako Getę, Freda Hechingera jako Karakallę i Denzela Washingtona jako Makrynusa.

Geta. Tragiczny współcesarz

Severan Tondo przedstawia Septymiusza Sewera, jego żonę Julię Domnę, ich młodszego syna Karakallę (prawy dolny róg zdjęcia) oraz zatarty wizerunek jego zamordowanego współdziedzica, Gety

Publius Septimius Geta, młodszy syn cesarza Septymiusza Sewera, został współcesarzem wraz ze swoim bratem Karakallą po śmierci ich ojca w 211 roku. Geta miał zaledwie 22 lata, gdy objął władzę, a jego rządy miały potencjał na reformy i stabilizację. Niestety, jego panowanie było naznaczone nieustannymi konfliktami z bratem. Geta i Karakalla nie mogli znaleźć wspólnego języka w kwestii rządzenia imperium. Geta był znany z ambicji i kompetencji, lecz jego marzenia o rządzeniu zostały brutalnie przerwane. W wyniku spisku zainicjowanego przez Karakallę, Geta został zamordowany w ramionach swojej matki, Julia Domna, w grudniu 211 roku. Po jego śmierci, Karakalla zarządził damnatio memoriae (potępienie pamięci), co miało na celu wymazanie jego brata z historii, usuwając jego imię i wizerunek ze wszystkich publicznych zapisów i monumentów.

Rolę tragicznego Gety w filmie zagra Joseph Quinn, którego talent aktorski z pewnością odda głębię i złożoność tej postaci.

Karakalla. Bezlitosny tyran

Karakalla

Marcus Aurelius Antoninus, znany jako Karakalla, jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii Rzymu. Jego panowanie było naznaczone brutalnością i bezwzględnością. Po śmierci Gety, Karakalla stał się jedynym cesarzem i skupił w swoich rękach całą władzę. Znany był z prześladowań politycznych przeciwników i masowych egzekucji, co przyniosło mu reputację okrutnego tyrana. Karakalla jest jednak również znany z wprowadzenia edyktu Constitutio Antoniniana w 212 roku, który przyznał obywatelstwo rzymskie wszystkim wolnym mieszkańcom imperium. Było to posunięcie fiskalne, bowiem rozszerzało na wszystkich wolnych obywateli zobowiązania podatkowe mieszkańców Rzymu, przy zachowaniu dotychczasowych obciążeń.

Karakalla zginął w wyniku spisku w 217 roku podczas kampanii wojskowej w Mezopotamii, zamordowany przez własnych żołnierzy na polecenie prefekta pretorianów, Makrynusa.

Fred Hechinger wcieli się w rolę bezwzględnego Karakalli, przenosząc na ekran brutalność i złożoność tej historycznej postaci.

Makrynus. Szybki upadek

Makrynus

Marcus Opellius Makrynus, znany jako Makrynus, był pierwszym cesarzem, który doszedł do władzy nie będąc członkiem rodziny cesarskiej ani senatorem. Był wybitnym prawnikiem i prefektem pretorianów, co pozwoliło mu zyskać wpływy i władzę. Po zamordowaniu Karakalli w 217 roku, Makrynus objął tron. Jego panowanie, choć krótkie, od 217 do 218 roku, było próbą stabilizacji i reform w imperium. Makrynus starał się naprawić szkody wyrządzone przez swojego poprzednika. Podjął próbę obniżenia podatków i zmniejszenia wydatków na wojsko, co miało na celu poprawę sytuacji finansowej imperium. Niestety, jego reformy spotkały się z oporem legionów, które były przyzwyczajone do hojnych wypłat od Karakalli. W wyniku spisku popierającego Heliogabala, Makrynus został pokonany w bitwie pod Antiochią w 218 roku, schwytany i stracony. Pamięc o nim także została skazana przez Heliogabala na zapomnienie. Jednak jak w przypadku Gety wiedza o Makrynusie przetrwała.

Denzel Washington wcieli się w postać Makrynusa, dodając swoją charyzmę i aktorską głębię do tej fascynującej roli.

Wprowadzenie tych trzech postaci do „Gladiatora 2” obiecuje dodanie głębi historycznej i autentyczności do filmowej fabuły. Geta, Karakalla i Makrynus to postaci, których losy były naznaczone ambicją, zdradą i walką o władzę. Ich skomplikowane relacje i dramatyczne życie stanowią fascynujące tło dla fikcyjnych wydarzeń i postaci, w tym Marcusa Akacjusza. Ridley Scott po raz kolejny przeniesie widzów do świata starożytnego Rzymu, łącząc fikcję z historią w sposób, który z pewnością zachwyci zarówno miłośników kina, jak i pasjonatów historii.

Czytaj także:

Więcej o filmach historycznych i kostiumowych przeczytasz klikając tutaj lub na poniższą grafikę:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz