Historyczne hity TVP na jesień. Gra z Cieniem, Kawa z Kardamonem i Król


TVP przygotowała w swojej jesiennej ramówce szereg nowości, które z pewnością przyciągną miłośników historii i intrygujących opowieści. Jedną z najważniejszych premier jest Gra z Cieniem - kryminał noir rozgrywający się w stalinowskiej Polsce, który łączy elementy thrillera szpiegowskiego z głęboką warstwą psychologiczną. Oprócz tego, widzowie będą mogli zanurzyć się w pasjonujących opowieściach z różnych epok, takich jak romantyczna Kawa z kardamonem osadzona w XIX-wiecznym Cesarstwie Austrii, czy też gangsterski dramat Król rozgrywający się w przedwojennej Warszawie. 

Historyczne propozycje nowej ramówki TVP

GRA Z CIENIEM, 13 odcinków NOWOŚĆ
TVP1, niedziela, godz. 20:20, od 15 września

Gra z Cieniem to kryminał noir ze zdjęciami Adama Sikory i w reżyserii Kingi Dębskiej, którego akcja rozgrywa się w stalinowskiej Polsce. Przedstawiona w serialu szpiegowsko-miłosna historia brawurowej ucieczki z więzienia lekarki Heleny Bielawskiej (w tej roli Natalia Rybicka) korzeniami sięga jeszcze do czasów wojny.

Gra z Cieniem / fot. TVP

  Helena Bielawska to utalentowana pani chirurg i taterniczka, córka znanego przedwojennego lekarza. Gdy po studiach medycznych znajduje zatrudnienie w łódzkiej klinice profesor Porady (Ewa Wiśniewska), szybko staje się jedną z najlepszych specjalistek w szpitalu. Po niesłusznym oskarżeniu o morderstwo zostaje skazana i osadzona w więzieniu. Czyha na nią Urząd Bezpieczeństwa prowadzący śledztwo w sprawie szpiega działającego pod pseudonimem Cień. W więzieniu Helena poznaje m.in. Staszkę Andrus (Kinga Preis) – góralkę i przemytniczkę, która w obawie o życie swoje i kilkuletniego syna Pawła, postanawia uciec wraz z kilkoma towarzyszkami. Z pomocą przychodzą im osoby z zewnątrz, w tym major UB Witold (Marcin Hycnar), przedwojenna miłość Heleny, który po wojnie został oficerem komunistycznych służb. Cała gra toczy się o wielką stawkę. Czy centrala wywiadu w Londynie dostanie informację o skali wydobycia uranu w Polsce, którą uzyskał Cień?

Występują: Natalia Rybicka, Marcin Hycnar, Grzegorz Małecki, Karolina Gruszka, Kinga Preis, Julia Wyszyńska, Marcin Czarnik, Ewa Wiśniewska

KAWA Z KARDAMONEM, 8 odcinków NOWOŚĆ
TVP1, sobota, godz. 17:35, od 7 września

Kawa z kardamonem / fot. TVP

Akcja serialu rozgrywa się w Cesarstwie Austrii w połowie XIX w. Anna (Olena Lavrenyuk) to piękna dziewczyna, która marzy o prawdziwej i szczerej miłości. Na jej drodze staje polski szlachcic Adam Rodziński (Paweł Deląg). Czy uczucie młodej ukraińskiej sieroty i starszego od niej hrabiego zdoła pokrzyżować plany krewnych Anny, pragnących skorzystać finansowo na małżeństwie dziewczyny? Burzliwe losy zakochanej pary widzowie będą śledzić przez osiem sobotnich wieczorów.

Występują: Paweł Deląg, Olena Lavrenyuk, Pavlo Aldoshyn, Taras Tsimbalyuk, Dorota Deląg, Bartłomiej  Kasprzykowski, Anna Cieślak, Antoni Pawlicki 

KRÓL NOWOŚĆ
TVP2, poniedziałek-wtorek, godz. 22:30, od 2 września

Król / fot. TVP

Warszawa, rok 1937. Nad Europą wisi widmo faszyzmu. Miastem trzęsie żydowski gang pod wodzą polskiego socjalisty, Kuma Kaplicy. Prym wiedzie w nim żydowski bokser, Jakub Szapiro - obiekt uwielbienia warszawskich kobiet oraz źródło zazdrości i lęku wielu mężczyzn. Jakub skrycie marzy o tym, żeby kiedyś zastąpić Kuma i zostać królem Warszawy. Pewnego dnia przejmuje opiekę nad młodym chłopakiem, Moszem Bernsztajnem, w którym widzi swojego następcę. Tymczasem spisek na szczytach władzy może zmienić oblicze Warszawy i całego kraju, wpływając na gangsterskie imperium Kuma, a także na przyszłość samego Szapiry. Uwikłany w skomplikowane relacje z trzema kobietami Jakub stanie wkrótce do decydującej walki o władzę na ulicach miasta. 

Ekranizacja głośnej powieści Szczepana Twardocha.

Występują: Michał Żurawski, Magdalena Boczarska, Andrzej Seweryn, Adam Ferency, Bartłomiej Topa, Arkadiusz Jakubik, Borys Szyc.

Fake czy historia? NOWOŚĆ
TVP Historia, środa, godz. 18:10, od 18 września

Nowy cykl zgłębiający kontrowersyjne tematy XX wieku poprzez dyskusje z udziałem dwóch ekspertów o odmiennych poglądach. Program cechuje dynamiczne tempo i intensywne, emocjonujące, 20-minutowe debaty. Ich treść ukazuje różnorodne perspektywy i opinie, zachęca widzów do krytycznego myślenia i do poszerzania własnej wiedzy na temat spornych wydarzeń z przeszłości. Program powstaje we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie. Gospodarzem audycji jest dziennikarz TVP Info Wojciech Szeląg.

Flesz historii
TVP Historia, czwartek, godz. 18:10

Program historyczno-informacyjny realizowany we współpracy ze wszystkimi Ośrodkami TVP. Prezentuje najciekawsze informacje o wydarzeniach historycznych, wystawach i rekonstrukcjach w całej Polsce. Program prowadzą Monika Białek i Wojciech Szeląg.

Było, nie minęło
TVP Historia, wtorek, godz. 18:00 

Magazyn historyczny prezentujący różne aspekty dawnej i najnowszej historii Polski. Audycja podejmuje zatarte, zagubione lub zakłamane wątki polskiej historii. Okazuje się, że wiele odpowiedzi leży w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach zwykłych ludzi. Program zachęca do poszukiwań lokalnych miłośników historii, których nie brakuje w żadnym zakątku kraju.

Wojownicy czasu
TVP Historia, niedziela godz. 13:15

Cykl dokumentalny Grzegorza Gajewskiego prezentujący dorobek grup rekonstrukcji historycznej.  

Historia kuchni polskiej
TVP Historia, niedziela, godz. 10:20 

Do tej pory nie powstało ani jedno opracowanie na temat historii polskiej kuchni, które w systematyczny sposób prezentowałoby istotę i bogactwo kulinarne Polski. O różnorodności tego świata najlepiej mówią tematy poszczególnych odcinków; odc. 1 – „Chrzest Polski. Wino, oliwa i post„, odc. 2 – „Kuchnia Jadwigi i Jagiełły„, odc. 3 – „Kuchnia krzyżacka, czyli kiełbasa na Wielki Post„, odc. 4 – „Tajemnica pierwszej polskiej książki kucharskiej”, odc. 5 – ”Sprośny sandacz: kuchnia Kopernika”, odc. 6 – ”Szczupak po polsku: na podbój Europy”.

Więcej o serialach historycznych i kostiumowych przeczytasz klikając tutaj lub na poniższą grafikę:

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz