Szef MON wystąpił do prezydenta o nadanie Orderu Orła Białego dla gen. Rozwadowskiego |
Minister Obrony Narodowej, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz skierował do Prezydenta RP oficjalny wniosek o nadanie Orderu Orła Białego generałowi Tadeuszowi Rozwadowskiemu. Wnioskodawca podkreśla zasługi generała dla Polski, a dokument zawiera szczegółowe uzasadnienie wyróżnienia - oparte na licznych osiągnięciach generała w służbie dla kraju.
Wniosek Ministra Obrony Narodowej
Wniosek złożony do prezydenta Andrzeja Dudy został zapowiedziany przez szefa MON podczas Zaduszek Witosowych, które odbyły się 27 października w podtarnowskich Wierzchosławicach:
„Jutro w naszym wspólnym imieniu wystąpię do prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy o nadanie Orderu Orła Białego dla generała Tadeusza Jordana-Rozwadowskiego (...) - generała bez pomników, generała z wątłą jeszcze pamięcią w narodzie, generała bohatera, który Polskę razem z Witosem i innymi, niezależnie od opcji politycznej, niósł do wolności i patriotyzmu” - zapowiadał nad grobem Wincentego Witosa wicepremier Kosiniak-Kamysz.
W złożonym 28 października wniosku wicepremier podkreślił, że Order Orła Białego, najwyższe odznaczenie przyznawane w Polsce, byłby wyrazem uznania za niezwykłe zasługi gen. Rozwadowskiego. We wniosku wicepremier przypomniał, że generał odegrał kluczową rolę w bitwie warszawskiej, wydając m.in. specjalny rozkaz operacyjny w decydującym momencie nocy z 8 na 9 sierpnia 1920 roku, co miało ogromny wpływ na sukces polskiej armii. Generał Rozwadowski uznawany jest za jednego z głównych twórców polskiego zwycięstwa w wojnie z bolszewikami.
„Po wypełnieniu paryskiej misji wrócił do Polski i 22 lipca 1920 r. objął funkcję Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Właśnie wówczas, w krytycznym momencie wojny z bolszewikami w 1920 r., generał oddał ojczyźnie największe zasługi. Był autorem planu kontrnatarcia, koncepcji bitwy oraz jej głównym koordynatorem. W nocy z 8 na 9 sierpnia 1920 r. wydał specjalny rozkaz operacyjny nr 10 000, będący ostatecznym planem Bitwy Warszawskiej. Jego ogromna wiedza z wybitne zdolności dowódczo-sztabowe w dużym stopniu przyczyniły się do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej” - brzmi fragment wniosku.
Uznanie tych zasług przez Prezydenta RP poprzez przyznanie Orderu Orła Białego byłoby symboliczne i sprawiedliwe, a także podkreśliłoby historyczną rolę gen. Rozwadowskiego w obronie kraju.
Generał Tadeusz Rozwadowski
Tadeusz Jordan Rozwadowski (1866-1928) - polski generał i bohater narodowy, którego zasługi przyczyniły się bezpośrednio do zachowania niepodległości Polski po I wojnie światowej. Rozpoczął karierę wojskową w armii Austro-Węgier, gdzie zdobył doświadczenie jako feldmarszałek-lejtnant. W czasie wojny polsko-ukraińskiej (1918-1919) dowodził obroną Lwowa, odgrywając kluczową rolę w ocaleniu miasta przed siłami ukraińskimi.
Największą sławę przyniosła mu bitwa warszawska 1920 roku, w której - jako szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - przygotował plan kontruderzenia, który pozwolił Polakom odwrócić losy wojny z bolszewikami. Dzięki jego strategicznej wizji i odwadze udało się powstrzymać ofensywę Armii Czerwonej, co miało decydujące znaczenie dla zachowania niepodległości Polski.
W 1926 roku, podczas zamachu majowego, Rozwadowski stanął po stronie legalnego rządu i konstytucji, sprzeciwiając się Józefowi Piłsudskiemu i broniąc zasad demokracji. Mimo że jego stanowisko doprowadziło do konfliktu z obozem sanacyjnym, jego postawa umocniła go jako symbol lojalności wobec państwa prawa. Za swoją postawę był bezprawnie więziony z woli Józefa Piłsudskiego. Zgodnie ze swoją ostatnią wolą został pochowany na Cmentarzu Obrońców Lwowa. W czasach sowieckich jego szczątki najprawdopodobniej potajemnie wydobyto i ukryto.
Był także Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Budowy Pomnika Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Wniosek szefa MON do prezydenta
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.