Sejm uczcił 500. rocznicę hołdu pruskiego. Nie wszyscy byli za |
W piątek, 4 kwietnia 2025 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę upamiętniającą 500. rocznicę Hołdu Pruskiego - wydarzenia, które symbolizowało zwycięstwo Królestwa Polskiego nad Zakonem Krzyżackim.
W głosowaniu nr 10 podczas 32. posiedzenia Sejmu za uchwałą opowiedziało się aż 430 posłów, 2 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu. Głosowało łącznie 433 posłów, a 27 nie wzięło udziału w głosowaniu.
W uchwale przypomniano, że 10 kwietnia 1525 r. w Krakowie wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego, Albrecht Hohenzollern, złożył hołd lenny królowi Zygmuntowi I Staremu. Zakończyło to wielowiekowy konflikt Polski z zakonem krzyżackim i zapoczątkowało istnienie świeckiego Księstwa Pruskiego jako polskiego lenna.
W dokumencie podkreślono, że Hołd Pruski był zwieńczeniem konsekwentnej polityki kolejnych władców Polski, którzy od czasów Władysława Łokietka po Zygmunta Starego odpierali zagrożenie ze strony zakonu. Kluczową rolę w tym procesie odegrały także stany pruskie, które w czasie wojny trzynastoletniej opowiedziały się po stronie Polski, doprowadzając do upadku potęgi zakonu.
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia to wydarzenie, podkreślając wielkość polityki Królestwa Polskiego, które zwyciężyło zakon krzyżacki” - głosi uchwała podpisana przez wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego.
Uchwała ma charakter symboliczny, ale ma na celu przypomnienie o jednym z kluczowych momentów w historii Polski, który na pół tysiąclecia wpisał się w świadomość narodową jako triumf dyplomacji i potęgi państwa polskiego.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.