Konferencja naukowa: „Regiony Pamięci. Europa Środkowo-Wschodnia w perspektywie porównawczej” |
26 listopada w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie rozpocznie się druga międzynarodowa konferencja z cyklu „Genealogie Pamięci”. O przemocy i traumie XX wieku w pamięci społecznej mieszkańców Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej debatować będzie ponad stu uczonych z całego świata.
„Genealogie Pamięci” to rozpoczęty w 2011 roku projekt Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność realizowany wspólnie z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego i Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej. Jego celem jest badanie i popularyzowanie zagadnień związanych z pamięcią społeczną i sposobami pamiętania XX wieku w Europie Środkowo-Wschodniej. Najważniejszym elementem projektu jest organizacja corocznej międzynarodowej konferencji, w której udział biorą liczni badacze, debatujący nad metodologią i praktyką badań pamięci indywidualnej i zbiorowej.
Tegoroczna konferencja zatytułowana „Regiony Pamięci. Europa Środkowo-Wschodnia w perspektywie porównawczej„ odbędzie się w dniach 26-28 listopada w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Przez trzy dni badacze z całego świata porównywać będą procesy dotyczące pamięci zbiorowej zachodzące w Europie Środkowo-Wschodniej z tymi w Azji, Afryce czy Ameryce Łacińskiej. Porównawcze spojrzenie na problem umożliwią w szczególności wystąpienia uznanych ekspertów spoza starego kontynentu. Wśród wykładowców konferencji ”Regiony Pamięci” znaleźli się m.in.: prof. Carol Gluck (Columbia University), prof. Elizabeth Jelin (National Council of Scientific and Technical Research, Buenos Aires), prof. Gyanendra Pandey (Emory University, Atlanta),prof. Stefan Troebst (Uniwersytet w Lipsku) i dr Dirk Moses (European University Institute). Badacze dyskutować będą nad problemem pamiętania drugiej wojny światowej w Europie i Azji, sprzecznymi interpretacjami okresu dyktatur w krajach latynoamerykańskich ze szczególnym uwzględnieniem Argentyny oraz sposobem pamiętania podziału Indii i Pakistanu przez zwykłych obywateli.
Organizatorzy: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Freie Universität Berlin (Wolny Uniwersytet w Berlinie)
Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Der Beauftragte der Bundesregierung für Kultur und Medien (Pełnomocnik Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów Republiki Federalnej Niemiec), Nord-Ost Institut (Uniwersytet w Hamburgu), Narodowe Centrum Kultury, Dom Spotkań z Historią (Warszawa).
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.