Rada Muzeum Historii Polski: „nadal brak kluczowych decyzji dotyczących budowy muzeum” |
Rada Muzeum Historii Polski wyraził swój niepokój w związku z brakiem konkretnych decyzji dotyczących rozpoczęcia budowy placówki. „Inwestycja tej rangi musi pilnie uzyskać konkretny i zobowiązujący wobec opinii publicznej plan działań i program finansowy” - napisali w swojej uchwale.
Rada przypomniała, że Muzeum Historii Polski jest jednym z najpoważniejszych przedsięwzięć polskiej polityki pamięci. Autorzy uchwały stwierdzili, że taki projekt wymaga inicjatywy i finansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Rada Muzeum z niepokojem stwierdza, że nadal brak kluczowych decyzji dotyczących inwestycji oraz że regularnie powracają dyskusje i wątpliwości w sprawie finansowania i lokalizacji obiektu, w których brak jasno sprecyzowanego stanowiska Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego” - napisano w uchwale.
W marcu tego roku minister obiecywał:
„Wszystko wskazuje na to, że pierwsze środki finansowe na prace inwestycyjne związane z realizacją gmachu mogą zostać przeznaczone dla muzeum w drugiej połowie roku.”
Do stanowiska Rady - za pośrednictwem PAP - ustosunkował się dziś minister Zdrojewski, zapewniając o swoim poparciu dla projektu i woli rozpoczęcia inwestycji w 2015 r.
Muzeum Historii Polski powołano w 2006 r. W 2009 r. w drodze międzynarodowego konkursu wyłoniono projekt nowego budynku autorstwa pracowni Paczowski et Fritsch z Luksemburga. Muzeum ma powstać nad Trasą Łazienkowską, przy placu Na Rozdrożu i Zamku Ujazdowskim. Dwa lata później rozstrzygnięto inny konkurs, tym razem na koncepcję wystawy stałej. Wygrała WWAA Pracownia Projektowa Marcin Mostafa i Platige Image sp. z o.o., proponując odważny scenariusz. Centralnym punktem każdej epoki ma być tzw. gniazdo pamięci – czyli przełomowe wydarzenia historyczne przedstawione w formie instalacji multimedialnej.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.