Noc Muzeów w Łodzi 2014 [program] |
Tegoroczna Noc Muzeów w Łodzi odbędzie się w nocy z 17 na 18 maja 2014 r. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać wszystkie łódzkie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.
Program Nocy Muzeów w Łodzi 2014:
Muzeum Sztuki w Łodzi
ul. Więckowskiego 36, ms2 - ul. Ogrodowa 19
Muzeum będzie czynne w godz. 18.00 – 1.00 (wstęp do 00.30)
„Sztuka to?” – ile osób, tyle odpowiedzi na to pytanie. Ostatnio odpowiedzieli na nie członkowie ms clubu, którzy włączyli się w tworzenie kampanii promocyjnej muzeum. Publiczna wypowiedź na temat istoty sztuki nie jest jednak tylko przywilejem wybrańców. Uruchomiliśmy specjalny profil na portalu Instagram, gdzie dajemy możliwość wypowiedzenia się w tym temacie wszystkim gościom muzeum.
Niecodzienna pora, atmosfera święta i szereg specjalnie przygotowanych atrakcji sprawia, że Noc Muzeów przyciąga ogromną liczbę odwiedzających. W nocy z 17 na 18 maja zachęcamy do publikowania na instagramie zdjęć z tabliczką, na której widnieje hasło „Sztuka to...”, które będzie można samodzielnie uzupełnić. Aby automatycznie umieścić na naszym profilu fotografię wykonaną urządzeniem mobilnym (smartfon, tablet) wystarczy pobrać aplikację Instagram i wpisać hashtag: #muzeumsztukiwlodzi
Osobom nie posiadającym odpowiedniego sprzętu pomoże profesjonalny fotograf. Zdjęcia pokazujące, czym dla Was jest sztuka będzie można oglądać m. in. na muzealnym fan page’u na portalu facebook.
Ne wszystkie wystawy wstęp wolny.
Centralne Muzeum Włókiennictwa
ul. Piotrkowska 282 - Biała Noc w Białej Fabryce, 17/18 maja 2014, godz. 18.00-1.00
- 18.15 koncert w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi (w kościele znajdującym się w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej)
- 19:30, 20:30, 22:00 koncerty Stowarzyszenia Łódzka Grupa Gospel - w kościele znajdującym się w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej
- 18.00-1.00 pokaz zabytkowych samochodów organizowany przez grupę RetroPasjonaci.
- 19.00 otwarcie wystawy Elegancja-Francja. Z historii haute couture (oprowadzanie kuratorskie - godz. 19.00 oraz 21.30)
- Zwiedzanie wystaw czasowych i stałych
- 22.00 prezentacja filmów dokumentalnych poświęconych Łodzi, wyprodukowanych przez Studio Filmowe „ITAKA”.
Pracownie rękodzielnicze: kiermasz wyrobów Pracowni Plastycznej Sizalu – Domek nr 5, zwiedzanie Pracowni szycia i filcu artystycznego „JUPIENTER„- Domek nr 3, wystawa „Pokój babci” - izba mieszkalna rodziny robotniczej z II poł. XX w. - Piekarenka, Domek nr 4, zwiedzanie Pracowni Sztuk Wszelakich „Pod Złotym Jamnikiem” (Domek nr 3) - w pracowni będzie można dowiedzieć się wszystkiego na temat ceramiki, a także, za niewielką opłatą, wykonać własne prace z gliny. Ponadto w galerii będzie można zakupić wyjątkowe ceramiczne rękodzieło: misy, wazy, anioły, biżuterię oraz oryginalne łódzkie pamiątki.
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne
pl. Wolności 14
W czasie Nocy Muzeów otwarte będą wystawy: archeologiczna „Przeszłość wydobyta z ziemi„, etnograficzna „Szare jak ziemia, barwne jak pamięć„ i numizmatyczna ”Pieniądz na ziemiach polskich”.
Na Noc Muzeów przygotowano specjalne atrakcje: Tradycyjna już Galeria Jednego Zabytku – eksponowanie jednego, szczególnego zabytku ze zbiorów muzeum. W tym roku będzie to zabytek z Działu Numizmatycznego - niezmiernie rzadki banknot chiński o nominale 1000 miedziaków, powstały za panowania cesarza Hung-wu (1368-1398) z dynastii Ming. Ze względu na niekorzystny wpływ warunków zewnętrznych banknot ten będzie prezentowany po raz pierwszy publicznie jedynie podczas Nocy Muzeów.
Wystawa czasowa z cyklu GALERIA SCENOGRAFÓW POLSKIEGO TEATRU LALEK Działu Widowisk Lalkowych:
„Teatr Alego Bunscha”
Ośrodek Języka i Kultury Japonii w Łodzi przygotowuje nowy program zajęć, w tym roku m.in.:
- wykonywanie japońskich lampionów
- nauka kaligrafii, origami
- pisanie tuszem imion zwiedzających w języku japońskim.
O godz. 22 pokaz sztucznych ogni.
Muzeum Kinematografii
pl. Zwycięstwa 1
Podczas Nocy Muzeów będzie można zobaczyć muzealne ekspozycje i wyjątkowe, zabytkowe wnętrza: salę balową, jadalną z XVIII-wiecznym kredensem, gabinet, w którym dominuje wenecka mozaika wykonana przez A. Salviatiego, buduar i pokój mauretański. Wszystkie te wnętrza to gotowa scenografia filmowa.
Tradycyjnie, jak w każdą poprzednią Noc Muzeów, Kinematograf zaprasza na wyjątkowe seanse. Tym razem w repertuarze 5 części fascynującego dokumentu o historii kina „The Story of Film. Odyseja filmowa”. Projekcje odbywać się będą w godz. 18 – 24.00
Muzeum Książki Artystycznej
ul. Tymienieckiego 24
- Wystawa książki artystycznej 9-tego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Książki „KORESPONDENCJA”, godz. 18.00 – 01.00
- Pokaz warsztatowy – odlewanie czcionek, druk typograficzny – Janusz Paweł Tryzno i studenci, godz. 18.00 – 01.00
- Program grupy łódzkich przewodników TOTUTOTAM, godz. 18.00 – 21.00
O godz. 18, 19, 20 i 21 odbędą się 10-20 min. występy podopiecznych Pałacu Młodzieży. Po każdym występie, przewodnicy TOTUTOTAM opowiadać będą o rodzinie Grohmanów, szczególnie postaci Henryka Grohmana.
- Slide-show – 13-tej edycji festiwalu „OTWARTA WYSTAWA”, godz. 18.00 – 22.00
- Wystawa sztuki pt „PRZEGLĄD 1” - otwarcie wernisażu godz. 22.00
- Pokaz filmu video „GRA W CZARNE” (2014) - Aleksandra Chciuk, godz. 22.30 – 23.00
- Pokaz filmów – BARNABA BONATI i koncert gitarowy DUO – Jacek Bieleński, Darek Adryjańczyk, godz. 23.00 – 24.00 Filmy: „Zapach Kawy„, 2008; „Ćma„, 2004; „Więzi”, 2001; ”Bonus”
- Koncert-performance „BANJO I ELEKTRONIKA” – Marcelo Zammenhoff, godz.24.00 – 01.00
- Slide-show/ 3 cykle – Marcelo Zammenhoff, godz. 24.00 – 01.00
„Restauracja z Jerzego proponuje”
Muzeum Miasta Łodzi i i Muzeum Kanału Dętka
ul. Ogrodowa 15/pl. Wolności
Muzeum zaprasza w sobotę 17 maja w godzinach 18:00-01:00 do siedziby głównej Muzeum Miasta Łodzi oraz do Muzeum Kanału „Dętka”. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona. Wejścia o pełnych godzinach w grupach 250-osobowych (ostatnie wejście o godz. 24:00)
Tej nocy będzie można bezpłatnie zobaczyć wystawy stałe (zabytkowe wnętrza Pałacu Poznańskich dające niepowtarzalną okazję, by poczuć atmosferę architektury rezydencjonalnej z przełomu XIX i XX wieku) i czasowe (z okazji 110. rocznicy urodzin Jana Sztaudyngera oraz „Jadwiga Janus. Oblicza formy„), a także Panteon Wielkich Łodzian (gabinety Juliana Tuwima, Władysława Reymonta, Jerzego Kosińskiego, Artura Rubinsteina, Karla Dedeciusa oraz nowootwarty Gabinet Prof. Jana Karskiego). Atrakcją wieczoru będą ”obiekty nocy” - eksponaty ze zbiorów nieprezentowane na co dzień.
Podczas Nocy Muzeów swoją inaugurację będą miały: ekspozycja plenerowa Łódź Jana Karskiego oraz gra miejska Zlokalizuj kuriera.
Muzeum Przyrodnicze UŁ
ul. Kilińskiego 101 (Park Sienkiewicza)
Muzeum będzie czynne w godz. 18.00 – 1.00 (wstęp do 00.30)
Muzeum Sztuki - Pałac Herbsta
ul. Przędzalniana 72
Podczas Nocy Muzeów wnętrza Pałacu Herbsta, Galeria Sztuki Dawnej i ogród będą otwarte w godz. 18-24.
Ze względu na bezpieczeństwo zabytków i zwiedzających w salach ekspozycyjnych Pałacu Herbsta i w Galerii Sztuki Dawnej może przebywać jednocześnie nie więcej niż 50 osób.
Ponadto:
Muzeum Tradycji Niepodległościowych
ul. Gdańska 13
MTN Oddział Stacja Radegast
al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12
Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej
ul. Wólczańska 202
Se-ma-for Muzeum Animacji
ul. Targowa 1/3 B. 24 (wejście od ul. Tuwima 54)
Muzeum Fabryki
ul. Drewnowska 58 (Manufaktura)
Muzeum Farmacji
pl. Wolności 2
Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Łódź
ul. Wierzbowa 51
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.