Hitler w metrze waszyngtońskim |
W ubiegłą sobotę mieszkańcom amerykańskiej stolicy ukazały się na oczy plakaty przedstawiające spotkanie wielkiego muftiego Jerozolimy Muhammada Amina al-Husajniego (1896-1974) witającego się z Hitlerem. Plakaty te, wywieszone przez antyislamską aktywistkę Pamelę Geller, wyzwały do zaprzestania finansowego wspierania państw islamskich.
Szczególne kontrowersje wzbudziło zestawienie obok siebie postaci niekwestionowanie kojarzącej się negatywnie, jaką był bez wątpienia Adolf Hitler i duchowego przywódcy islamu, palestyńskiego bohatera (i wuja Yasira Arafata) muftiego al-Husajniego. Podczas wojny mufti zaangażował się aktywnie w wspieranie państw Osi licząc, że przy ich pomocy uda się zrzucić brytyjskie jarzmo, zrealizować panarabskie postulaty i definitywnie rozwiązać problem żydowski w Palestynie. W tym celu najpierw wsparł proniemiecki zamach stanu w Iraku a następnie po jego klęsce uczestniczył w pozyskiwaniu muzułmańskiego rekruta np. dla 13 i 23 dywizji Waffen-SS1.
Rozwieszenie takowych plakatów nie było pierwszym wyskokiem reprezentującej nurt chrześcijańskiego syjonizmu (koncentrującego się na Fundraisingu na rzecz Izraela)2 pani Pameli. Już w roku 2012 rozwiesiła plakaty wzywające do tego, by bronić cywilizacji przed dzikusami (savage), zatrzymać dżihad i wspierać Izrael. Sprawa ta trafiła nawet przed oblicze sądu (przewoźnik nie chciał pierwotnie wywiesić takich plakatów, chcąc uniknąć oskarżeń o rasizm). Sąd jednak przychylił się do zdania pani Geller i uznał, że określenie „dziki” mieści się w dyskursie politycznym, zaś zakaz wywieszania takich plakatów naruszyłby wolność słowa.
Nowe plakaty również wywołują podobne kontrowersje. Nie tylko środowiska muzułmańskie uznają je za kalumnie i oszczerstwa, lecz i część pasażerów uznała je za rasistowskie. Aktywistka nie przejmuje się tym jednak i zapowiedziała kontynuowanie działalności.
Reportaż o rzeczonych plakatach udostępnił portal rawstory.com.
Źródła: Anti-Muslim Long Island blogger to run ads linking Hitler to Islam on DC area buses; New Hitler ads on Metrobuses stir up controversy; Plakty z Nowego Yorku i Mufti Jerozolimy.
- K-M. Mallmann, M. Cüppers, Półksiężyc i swastyka – III Rzesza a świat arabski, Warszawa 2009, s. 113-129. [↩]
- A. Peck, Trzecia Świątynia Jerozolimska w koncepcjach chrześcijańskiego syjonizmu w Stanach Zjednoczonych, Karków 2010, s. 148-163, 185-187. [↩]
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
„uznają je za kalumnie i oszczerstwa, lecz i część pasażerów uznała je za rasistowskie”
No świetnie, czyli już nie wolno pokazywać autentycznego zdjęcia z faktycznego spotkania, nie można już mówić o realnej współpracy między nimi, bo to „rasizm” oraz „kalumnie i oszczerstwa”? Niesamowite, niedługo w ramach poprawności politycznej trzeba będzie zniszczyć wszystkie archiwa, bo prawda historyczna kogoś obraża...