Konferencja w IH PAN: „Margines społeczny Drugiej Rzeczpospolitej”


Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk w ramach projektu Społeczeństwo Drugiej Rzeczypospolitej przygotowuje konferencję naukową poświęconą dziejom międzywojennego marginesu społecznego Organizatorzy konferencji: prof. Janusz Żarnowski (kierownik projektu) oraz dr Mateusz Rodak zapraszają do udziału w spotkaniu badaczy społeczeństwa Drugiej Rzeczpospolitej reprezentujących różne nauki historyczne i pokrewne.

Otwarty charakter spotkania umożliwić powinien, na co liczą jego organizatorzy, interdyscyplinarne poszukiwanie prawdy, które pozwala pełniej poznawać przeszłość, a przez to lepiej rozumieć teraźniejszość.

W czasie konferencji chcielibyśmy poruszyć zagadnienia, które w naszym przekonaniu mieszczą się w możliwie szeroko rozumianej problematyce marginesu społecznego Drugiej Rzeczpospolitej. Pod pojęciem marginesu społecznego rozumiemy zbiorowość grup społecznych, określanych jako wykluczeni: przestępców, prostytutki, żebraków, bezdomnych, narkomanów. Margines społeczny traktujemy również jako przestrzeń, w której dochodzi do spotkań przedstawicieli różnych narodowości, religii, kultur, środowisk społecznych. Chcemy zapytać, jaką rolę w życiu marginesu odgrywały silne przecież w Drugiej Rzeczpospolitej podziały społeczne czy narodowościowe. Zdając sobie sprawę z tego, że tak sformułowany temat konferencji wzbudzić może kontrowersje, głęboko wierzymy, że w czasie jej trwania, również i to zagadnienie stanie się przedmiotem dyskusji.

Szczególnie zależy nam na podjęciu następujących zagadnień:

1. charakterystyka przestępczości i środowisk przestępczych w różnych regionach Drugiej Rzeczpospolitej, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów poza byłym Królestwem Kongresowym, o którym wiemy nieco więcej, niż o innych;

2. zjawisko prostytucji i związane z nim konsekwencje społeczne;

3. zagadnienie bezdomności, bezrobocia i żebractwa w dużych ośrodkach miejskich.

Pragniemy również poruszyć kwestie związane z refleksją teoretyczną, w których niezmiernie istotnymi wydają nam się rozważania nad fenomen modernizującego się w okresie międzywojennym dyskursu na temat wykluczenia (biedy, bezdomności, bezrobocia) i to na różnych poziomach społeczno - środowiskowych. Niezbędne wydaje się również organizatorom zbadanie i ukazanie specyfiki - o ile takowa istniała - międzywojennych procesów społecznej ekskluzji.

Przedstawione wyżej problemy są propozycjami, które wydają nam się istotne, jednak daleko im do wyczerpania całości problematyki marginesu społecznego Drugiej Rzeczypospolitej. Stąd też z niecierpliwością oczekujemy od Państwa propozycji tematów wystąpień, które mogą odnosić się do innych aspektów interesującej nas problematyki. Zależy nam, by przygotowywana przez nas konferencja stała cię impulsem do rozpoczęcia systematycznych badań nad marginesem społecznym.

Uczestnicy proszeni są o przygotowanie dwudziestominutowego referatu, a następnie wersji przeznaczonej do druku o objętości około 1 arkusza. Materiały zostaną opublikowane w serii wydawniczej Metamorfozy Społeczne (IH PAN). IH PAN zwraca koszty podróży oraz zapewnia noclegi na czas konferencji.

Konferencja odbędzie się w dniu 25 listopada 2011 roku w Warszawie.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany terminu lub ewentualnego rozszerzenia o jeden dzień czasu trwania konferencji. Ostateczna decyzja podjęta zostanie po tym, kiedy spłynął zgłoszenia i będzie zależna od ich ilości.

Termin nadsyłania zgłoszeń do 15 maja 2011 r.

Zgłoszenia przyjmuje oraz na pytania dotyczące konferencji odpowiada:

dr Mateusz Rodak mateuszrodak@yahoo.pl

Instytut Historii PAN, Rynek Starego Miasta 29/31, 00-272 Warszawa

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz