Wystawa „Jan Karski – ambasador demokracji”


6 grudnia minionego roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił, że rok 2014 będzie Rokiem Jana Karskiego.
Stało się to również dzięki inicjatywie i staraniom Muzeum Miasta Łodzi. Z tej okazji przez cały 2014 rok muzeum organizuje szereg atrakcji: wystaw stałych i czasowych, spotkań, wykładów, zajęć edukacyjnych i innych wydarzeń wokół postaci legendarnego kuriera (do najważniejszych należało otwarcie 24 kwietnia br. nowej, multimedialnej ekspozycji w Gabinecie Profesora Jana Karskiego).

Jan Karski podczas podróży do Azji w 1955 r.Dotychczasowy program obchodów Roku Jana Karskiego w muzeum skupiał się na wojennej działalności kuriera. Muzeum Miasta Łodzi na zakończenie poświęconego Profesorowi Karskiemu roku przygotowało specjalną, czasową wystawę, poświęconą jednemu z najciekawszych epizodów z jego bogatego, powojennego życiorysu, zatytułowaną Jan Karski - ambasador demokracji. Punktem wyjścia dla ekspozycji jest rok 1955, kiedy to Karski na zlecenie Departamentu Stanu USA wyruszył na wyjątkową, pół-dyplomatyczną misję do krajów Azji, które po odzyskaniu niepodległości stanęły przed wyborem swoich ścieżek rozwoju, w wyniku czego niektóre z nich znajdowały się u progu wojny domowej. Podczas kilku miesięcy podróży Karski odbył kilkadziesiąt spotkań z mieszkańcami m.in. Wietnamu, Birmy, Pakistanu czy Filipin.  Opowiadał im o zagrożeniach, jakie niesie za sobą komunizm i jak złudne są jego hasła. Oprócz przekazywania wiedzy, badał on nastroje obywateli, poznawał ich spojrzenie na ustrój komunistyczny oraz obserwował panujące wokół realia.

Wystawa ma za zadanie przybliżyć odbiorcom jeszcze jedno oblicze Jana Karskiego - dyplomaty, a także pokazać czasy zimnej wojny w egzotycznych krajach Azji uwikłanych w międzypaństwowe rozgrywki. Na ekspozycji oraz w wydawnictwie jej towarzyszącym zaprezentowana zostanie unikatowa kolekcja zdjęć Jana Karskiego z pobytu w Azji w 1955 roku przekazanych przez Profesora (wraz z innymi pamiątkami) osobiście do Muzeum Miasta Łodzi.

Wystawie towarzyszyć będą spotkania, warsztaty, oprowadzania kuratorskie oraz publikacja wydawnictwa Jan Karski - ambasador demokracji.

PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH

Wernisaż wystawy połączony z promocją wydawnictwa pt.: Jan Karski - ambasador demokracji

19 listopada (środa), godz. 18:00

Miejsce: Sala Lustrzana

Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Wstęp wolny

 

Azja a komunizm – czas przełomu

Wykład towarzyszący wystawie

23 listopada (niedziela), godz. 12:00

Prowadzący: dr hab. Dominik Mierzejewski (Zakład Azji Wschodniej Uniwersytetu Łódzkiego)

Miejsce: Sala Lustrzana

Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Wstęp wolny

W 1955 roku Jan Karski wypełnił zleconą przez Departament Stanu USA misję dyplomatyczną, w trakcie której odwiedził kraje azjatyckie. W tamtym czasie Azja była regionem bardzo niespokojnym, w którym ścierały się wpływy wielkich mocarstw. O realiach politycznych i społecznych odwiedzonego przez Karskiego kontynentu opowie dr hab. Dominik Mierzejewski z Uniwersytetu Łódzkiego, uznany specjalista w sprawach stosunków międzynarodowych, Chin i Azji.

 

Oprowadzanie kuratorskie

10 grudnia (środa), godz. 18:00

Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych

Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Wstęp wolny

 

Finisaż wystawy i oprowadzanie kuratorskie

18 stycznia (niedziela), godz. 17:00

Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych

Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

Wstęp wolny

 

Program edukacyjny: Jan Karski jako uczestnik zimnej wojny

Zajęcia edukacyjne dla grup młodzieży przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej odbywające się w poniedziałki, środy, piątki w okresie 19 listopada 2014 r.  - 18 stycznia 2015 r. po wcześniejszym umówieniu: edukacja@muzeum-lodz.pl, (42) 254 90 11.

Jan Karski – ambasador demokracji.  Wystawa w ramach łódzkich Obchodów Roku Jana Karskiego
Termin: 19 listopada 2014 r.  - 18 stycznia 2015 r.
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wernisaż: 19 listopada (środa), godz. 18:00 (Sala Lustrzana)
Kurator: Marcin Szymański

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz