Przegląd nowości wydawniczych (VI)


Przegląd nowości wydawniczych o tematyce historycznej to subiektywny wybór najciekawszych premier w Polsce w nadchodzących czternastu dniach. W co drugi poniedziałek zaprezentujemy kolejne książki, które wybiorą dla Was redaktorzy historia.org.pl. Zapraszamy!

Zobacz też, co ciekawego jest w naszej ramówce.

 

High-tech za żelazną kurtyną. Elektronika, komputery i systemy sterowania w PRL

 

Podobnie jak budowa sieci kolejowych i elektryfikacja miast stały się wiodącymi wyznacznikami postępu technologicznego w drugiej połowie XIX wieku, tak automatyzacja procesów produkcyjnych i komputeryzacja społeczeństw stanowiły o sile państw i narodów w drugiej połowie XX w. kluczowym katalizatorem w rozwoju elektroniki oraz systemów sterowania była bez wątpienia druga wojna światowa, dająca z kolei początek globalnej rywalizacji amerykańsko-radzieckiej na polu nauki i techniki. W zastygającym w latach czterdziestych i pięćdziesiątych dwubiegunowym układzie sił Polska znalazła się – na skutek szeregu uwarunkowań geopolitycznych – w obozie komunistycznym. W podyktowanych tą właśnie ideologią niesprzyjających realiach gospodarki planowej PRL stawiała pierwsze kroki na drodze do modernizacji państwa i społeczeństwa w duchu cywilizacji informatycznej.

Tom zawiera teksty z konferencji pt. High-tech za żelazną kurtyną. Elektronika, komputery i systemy sterowania w PRL, zorganizowanej we wrześniu 2015 r. przez Oddział IPN  Katowicach w kooperacji z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. Studia mają charakter interdyscyplinarny, prezentują spojrzenie na wybrane aspekty historii technologii komputerowych i audiowizualnych w PRL ze strony zarówno inżynierów elektroników i informatyków, jak i ekonomistów, socjologów, kulturoznawców i filologów, a nawet… historyków.

Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Władze PRL wobec środowisk twórczych, dziennikarskich i naukowych”

Premiera: maj 2017
Informacje na temat dostępności książki znaleźć można na stronie IPN.

Tajemnice dworu sułtana Nurbanu. Tom 6. Synowa odaliski

 

Książka, która zainspirowała twórców serialu „Wspaniałe stulecie”.

Życie na skraju przepaści. Droga z piekła haremu do raju. Piękna kobieta, która poszła pod prąd, stworzyła własną historię i pokierowała losem dynastii osmańskiej.

Nurbanu zrobi wszystko, by jej mąż Selim został sułtanem. Nawet jeśli oznacza to otwartą wojnę z Hürrem, która na tronie widzi raczej innego ze swoich synów. Dwie silne i niebezpieczne kobiety rozpoczną walkę na śmierć i życie – tylko jedna może zwyciężyć.

Premiera: 24 maja 2017
Książka dostępna na stronie Grupy Wydawniczej Foksal.

Inkwizycja

Inkwizycja. Grozę budzi już sama nazwa instytucji kojarzonej nieodmiennie z izbami tortur, płonącymi stosami, prześladowaniami, okrucieństwem, fanatyzmem i nietolerancją. Powołana do życia w XIII wieku była bronią katolickiego świata, lecz nie można stawiać znaku równości między nią a Kościołem. Pasjonująca książka pokazuje różne formy, jakie przybierała inkwizycja, w przeszłości i dziś.

• Krucjata przeciwko katarom

• Zagłada templariuszy

• Inkwizycja hiszpańska: Tomás de Torquemada

• Zbawianie Nowego Świata

• Krucjata przeciwko czarom: Malleus Maleficarum i polowanie na czarownice

• Walka z „herezją” protestancką

• Ofensywa przeciwko wolnomularstwu: Cagliostro i Casanova

• Święte Oficjum

• Kongregacja Doktryny Wiary

Oto historia okrytej najgorszą sławą instytucji, która w imię obrony nauki Chrystusa zapisała przerażającą kartę w dziejach.

Premiera: 16 maja 2017
Książka dostępna na stronie wydawnictwa Amber.

Spowiedź Stalina. Szczera rozmowa ze starym bolszewikiem

Książka ociekająca seksem i alkoholem. Szczera rozmowa z człowiekiem, z rozkazu którego zginęło najwięcej ludzi na świecie w minionym stuleciu. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla, do tego człowiek Roku według tygodnika „Time”. Znany nie tylko z brutalności, ale i również z miłości do dzieci.

Nieznana twarz tyrana przedstawiona w całkiem nowy sposób. Rozmowa wciąga od pierwszych stron. Józef Stalin zdradza swoje największe sekrety. Zabiera nas do swojej sypialni, zdradza pikantne szczegóły swoich stosunków z kobietami, daje nam posmakować swojego ulubionego wina i pokazuje, jaki jest naprawdę.

Książka zgodnie z poleceniem Wielkiego Językoznawcy ukazuje się dopiero przeszło 60 lat po jego śmierci.

Tak mocnej pozycji, jeszcze nie było!

Premiera: 25 maja 2017
Książka dostępna na stronie wydawnictwa Bellona.

Asy myśliwskie Luftwaffe II wojny światowej

 

Fascynujące losy i imponujące kariery bojowe sześciu najlepszych lotników Trzeciej Rzeszy na podstawie dzienników, listów i niepublikowanych wspomnień
Adolf Galland: 104 zestrzelone samoloty; jeden z najmłodszych generałów II wojny światowej
Werner Mölders: 115 zestrzelonych samolotów;, świetny bojowy dowódca
Günther Rall: 275 zestrzelonych samolotów; numer trzeci na liście najskuteczniejszych asów myśliwskich
Erich Hartmann: 352 zestrzelone samoloty; najskuteczniejszy pilot myśliwski wszechczasów
Johannes Steinhoff : 176 zestrzelonych samolotów; zestrzelony 12 razy, mimo straszliwych szpecących poparzeń nie przestał latać; po wojnie szef sztabu wojsk powietrznych RFN
Hans-Joachim Marseille: 158 zestrzelonych samolotów; odniósł 17 zwycięstw powietrznych jednego dnia
• Dlaczego tylko nieliczni lotnicy mogli się poszczycić taką liczbą wygranych walk powietrznych?
• Jakie cechy posiadali najlepsi piloci myśliwscy: wrodzone uzdolnienia pilotażowe, sokoli wzrok, wybitne umiejętności strzeleckie?
• Jaką taktykę walki przyjęli?

Premiera: 23 maja 2017
Książka dostępna na stronie wydawnictwa Amber.

W sieci. Powojenne polskie siatki wywiadowcze (AK-NIE-DSZ-WiN, PSZ) w latach 1944–1955

Prezentowany w niniejszym tomie zbiór tekstów o powojennych siatkach wywiadowczych AK-WiN oraz ekspozyturach obsługiwanych przez oficerów wywiadu i kontrwywiadu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (istniejących nadal po ich demobilizacji) w okupowanym przez komunistów kraju, a także rozrzuconych na kontynencie europejskim i na Bliskim Wschodzie w czasach zimnej wojny jest dla czytelnika bez wątpienia wejściem na swego rodzaju ziemię nieznaną. Dotyka bowiem sfery zwyczajowo tajemniczej i pełnej niedomówień, co na badaczach z kolei wymusza niekiedy formułowanie wielu karkołomnych hipotez. To swoista terra incognita wysiłku wywiadowczego i kontrwywiadowczego przetrzebionych w czasie II wojny światowej elit polskich na tajnym froncie zmagań z okupantem sowieckim.

Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Aparat bezpieczeństwa w walce z podziemiem politycznym i zbrojnym 1944–1956”.

Premiera: maj 2017
Informacje na temat dostępności książki znaleźć można na stronie IPN.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz