Przegląd nowości wydawniczych (VI) |
Przegląd nowości wydawniczych o tematyce historycznej to subiektywny wybór najciekawszych premier w Polsce w nadchodzących czternastu dniach. W co drugi poniedziałek zaprezentujemy kolejne książki, które wybiorą dla Was redaktorzy historia.org.pl. Zapraszamy!
Zobacz też, co ciekawego jest w naszej ramówce.
High-tech za żelazną kurtyną. Elektronika, komputery i systemy sterowania w PRL
Podobnie jak budowa sieci kolejowych i elektryfikacja miast stały się wiodącymi wyznacznikami postępu technologicznego w drugiej połowie XIX wieku, tak automatyzacja procesów produkcyjnych i komputeryzacja społeczeństw stanowiły o sile państw i narodów w drugiej połowie XX w. kluczowym katalizatorem w rozwoju elektroniki oraz systemów sterowania była bez wątpienia druga wojna światowa, dająca z kolei początek globalnej rywalizacji amerykańsko-radzieckiej na polu nauki i techniki. W zastygającym w latach czterdziestych i pięćdziesiątych dwubiegunowym układzie sił Polska znalazła się – na skutek szeregu uwarunkowań geopolitycznych – w obozie komunistycznym. W podyktowanych tą właśnie ideologią niesprzyjających realiach gospodarki planowej PRL stawiała pierwsze kroki na drodze do modernizacji państwa i społeczeństwa w duchu cywilizacji informatycznej.
Tom zawiera teksty z konferencji pt. High-tech za żelazną kurtyną. Elektronika, komputery i systemy sterowania w PRL, zorganizowanej we wrześniu 2015 r. przez Oddział IPN Katowicach w kooperacji z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. Studia mają charakter interdyscyplinarny, prezentują spojrzenie na wybrane aspekty historii technologii komputerowych i audiowizualnych w PRL ze strony zarówno inżynierów elektroników i informatyków, jak i ekonomistów, socjologów, kulturoznawców i filologów, a nawet… historyków.
Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Władze PRL wobec środowisk twórczych, dziennikarskich i naukowych”
Tajemnice dworu sułtana Nurbanu. Tom 6. Synowa odaliski
Książka, która zainspirowała twórców serialu „Wspaniałe stulecie”.
Życie na skraju przepaści. Droga z piekła haremu do raju. Piękna kobieta, która poszła pod prąd, stworzyła własną historię i pokierowała losem dynastii osmańskiej.
Nurbanu zrobi wszystko, by jej mąż Selim został sułtanem. Nawet jeśli oznacza to otwartą wojnę z Hürrem, która na tronie widzi raczej innego ze swoich synów. Dwie silne i niebezpieczne kobiety rozpoczną walkę na śmierć i życie – tylko jedna może zwyciężyć.
Inkwizycja
Inkwizycja. Grozę budzi już sama nazwa instytucji kojarzonej nieodmiennie z izbami tortur, płonącymi stosami, prześladowaniami, okrucieństwem, fanatyzmem i nietolerancją. Powołana do życia w XIII wieku była bronią katolickiego świata, lecz nie można stawiać znaku równości między nią a Kościołem. Pasjonująca książka pokazuje różne formy, jakie przybierała inkwizycja, w przeszłości i dziś.
• Krucjata przeciwko katarom
• Zagłada templariuszy
• Inkwizycja hiszpańska: Tomás de Torquemada
• Zbawianie Nowego Świata
• Krucjata przeciwko czarom: Malleus Maleficarum i polowanie na czarownice
• Walka z „herezją” protestancką
• Ofensywa przeciwko wolnomularstwu: Cagliostro i Casanova
• Święte Oficjum
• Kongregacja Doktryny Wiary
Oto historia okrytej najgorszą sławą instytucji, która w imię obrony nauki Chrystusa zapisała przerażającą kartę w dziejach.
Spowiedź Stalina. Szczera rozmowa ze starym bolszewikiem
Książka ociekająca seksem i alkoholem. Szczera rozmowa z człowiekiem, z rozkazu którego zginęło najwięcej ludzi na świecie w minionym stuleciu. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla, do tego człowiek Roku według tygodnika „Time”. Znany nie tylko z brutalności, ale i również z miłości do dzieci.
Nieznana twarz tyrana przedstawiona w całkiem nowy sposób. Rozmowa wciąga od pierwszych stron. Józef Stalin zdradza swoje największe sekrety. Zabiera nas do swojej sypialni, zdradza pikantne szczegóły swoich stosunków z kobietami, daje nam posmakować swojego ulubionego wina i pokazuje, jaki jest naprawdę.
Książka zgodnie z poleceniem Wielkiego Językoznawcy ukazuje się dopiero przeszło 60 lat po jego śmierci.
Tak mocnej pozycji, jeszcze nie było!
Asy myśliwskie Luftwaffe II wojny światowej
Fascynujące losy i imponujące kariery bojowe sześciu najlepszych lotników Trzeciej Rzeszy na podstawie dzienników, listów i niepublikowanych wspomnień
Adolf Galland: 104 zestrzelone samoloty; jeden z najmłodszych generałów II wojny światowej
Werner Mölders: 115 zestrzelonych samolotów;, świetny bojowy dowódca
Günther Rall: 275 zestrzelonych samolotów; numer trzeci na liście najskuteczniejszych asów myśliwskich
Erich Hartmann: 352 zestrzelone samoloty; najskuteczniejszy pilot myśliwski wszechczasów
Johannes Steinhoff : 176 zestrzelonych samolotów; zestrzelony 12 razy, mimo straszliwych szpecących poparzeń nie przestał latać; po wojnie szef sztabu wojsk powietrznych RFN
Hans-Joachim Marseille: 158 zestrzelonych samolotów; odniósł 17 zwycięstw powietrznych jednego dnia
• Dlaczego tylko nieliczni lotnicy mogli się poszczycić taką liczbą wygranych walk powietrznych?
• Jakie cechy posiadali najlepsi piloci myśliwscy: wrodzone uzdolnienia pilotażowe, sokoli wzrok, wybitne umiejętności strzeleckie?
• Jaką taktykę walki przyjęli?
W sieci. Powojenne polskie siatki wywiadowcze (AK-NIE-DSZ-WiN, PSZ) w latach 1944–1955
Prezentowany w niniejszym tomie zbiór tekstów o powojennych siatkach wywiadowczych AK-WiN oraz ekspozyturach obsługiwanych przez oficerów wywiadu i kontrwywiadu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (istniejących nadal po ich demobilizacji) w okupowanym przez komunistów kraju, a także rozrzuconych na kontynencie europejskim i na Bliskim Wschodzie w czasach zimnej wojny jest dla czytelnika bez wątpienia wejściem na swego rodzaju ziemię nieznaną. Dotyka bowiem sfery zwyczajowo tajemniczej i pełnej niedomówień, co na badaczach z kolei wymusza niekiedy formułowanie wielu karkołomnych hipotez. To swoista terra incognita wysiłku wywiadowczego i kontrwywiadowczego przetrzebionych w czasie II wojny światowej elit polskich na tajnym froncie zmagań z okupantem sowieckim.
Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Aparat bezpieczeństwa w walce z podziemiem politycznym i zbrojnym 1944–1956”.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.