Spotkanie pt. „Odnalezione. Kummer” - zaproszenie


Do znawców oraz pasjonatów literatury i mediów kierujemy zaproszenie na spotkanie z twórczością z literacko-dziennikarskiego pogranicza, pt. Odnalezione. Kummer, poświęcone książce Kazimierza Kummera Opowiadania i słuchowiska. Klatka. Wydarzenie odbędzie się 20 października 2015 r. o 17.00 w Studiu Kameralnym im. Z. Stepka Polskiego Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2).

1Polecamy Państwa uwadze postać i twórczość Kazimierza Kummera (1934–1962), zmarłego młodo i tragicznie bydgoskiego dziennikarza radiowego, prasowego oraz literata. Jego pisarstwo porównywane jest do twórczości Hemingwaya, Céline’a i Kafki, a także – Hłaski, Bursy czy Borowskiego.
Urodzony w 1934 r., rówieśnik Hłaski, pokoleniowo zbliżony do Bursy czy Stachury, choć nie nosił piętna pisarza „wyklętego”, pozostawał na uboczu. Szukając nowych tematów, penetrował obszary ludzkiej biedy i słabości, samotności i wciąż żywego w owych latach wspomnienia wojny. Prócz literackiego talentu miał w sobie niepokorną chęć dotykania spraw trudnych i bolesnych, dzięki czemu docierał do najintymniejszych zakamarków ludzkiej duszy. Być może dopiero ze współczesnej perspektywy, korzystając z najnowszych doświadczeń literatury i wiedzy na temat języka mediów, w czasach, gdy powieściopisarze coraz częściej odrzucają fikcję a wybitni reportażyści stają się autorami książek, jesteśmy w stanie docenić walory tego pisarstwa.

Książka Opowiadania i słuchowiska. Klatka zawiera powieść poprzedzoną 62 utworami (11 z nich ukazało się w tomie Namiętności w 1972 r.). Powieść Klatka, wydana po raz pierwszy w 1962 r., opowiada o losach żołnierza rezerwy podczas wydarzeń bydgoskiej krwawej niedzieli. Konstruując sylwetkę głównego bohatera, Kummer posłużył się losami Kazimierza Zabłockiego, ofiary hitlerowskiej propagandy. Szofera z chojnickiego starostwa powiatowego schwytano podczas ucieczki przed frontem wojennym na pobojowisku, wśród ciał niemieckich oficerów i oskarżono o udział w zbrodni bydgoskiej. Odtąd obwożony był w specjalnie zbudowanej klatce po miastach Pomorza. Historyczny wymiar Klatki to tylko jeden poziom tego wielowymiarowego dzieła. To również znakomite studium psychologiczne tropienia człowieka w jednostce zepchniętej na dno upodlenia. Uniwersalne przesłanie stanowi najmocniejszy atut tej znakomicie skomponowanej powieści.  Poprzedzające Klatkę opowiadania (pochodzące z prasy lokalnej i ogólnopolskiej z lat 1955–1962, niepublikowane z archiwum domowego pisarza, a także słuchowiska, które emitowane były na antenie Polskiego Radia Bydgoszcz) oscylują wokół tematów moralnych i społecznych. Pulsują w nich dwa żywioły: literacki i dziennikarski. Dwa odrębne sposoby relacjonowania rzeczywistości tutaj przenikają się i zaskakują czytelnika zarówno tematyką, jak i nieprzypadkową konstrukcją opowieści, oryginalnym użyciem języka. Autor bacznie przypatruje się życiu, a najbardziej interesuje go pojedynczy człowiek i jego zmaganie z losem. Ten efektowy konglomerat reporterskiej dociekliwości i wrażliwości staje się swoistym literackim stygmatem Kummera. Prowadzi do powstania tekstów niejednoznacznych gatunkowo, a dzięki temu frapujących, zagnieżdżających się w wyobraźni.

Tom otwiera słowo wstępne Tomasza Burka. W książce zamieściliśmy także szkic biograficzno-krytyczny o autorze, bibliografię jego utworów i opracowań o nim oraz notę wydawniczą. Całość liczy 512 stron. Książce towarzyszy płyta Z archiwum polskiego Radia PiK, zawierająca adaptacje prozy Kummera, nagrywane głównie w latach 60.
Gorąco zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniu oraz do dyskusji o prozie Kummera.

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz