Po raz trzeci ruszyły Targi Dziedzictwo


Dziś w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie rozpoczęło się największe spotkanie branży konserwatorskiej w Polsce, które potrwa do 9 października. Po raz trzeci zorganizowano Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek DZIEDZICTWO.

939227069545248123Targi Dziedzictwo oraz odbywające się równolegle Ogólnopolskie Dni Konserwatorskie zgromadzą środowisko konserwatorów, restauratorów i miłośników zabytków. Oferta targów zainteresuje przede wszystkim instytucje państwowe i samorządowe, służby ochrony zabytków, specjalistów z zakresu usług konserwatorskich, właścicieli i zarządców obiektów zabytkowych, przedstawicieli archiwów i bibliotek, a także administrację kościelną. Organizatorzy oraz eksperci gwarantują wysoki poziom prezentowanej wiedzy oraz fachowe doradztwo.

Zakres tematyczny targów

Targi Dziedzictwo to unikatowa w skali kraju branżowa impreza poświęcona konserwacji i restauracji zabytków. Przedstawiony zostanie dotychczasowy dorobek w tej dziedzinie oraz nowe rozwiązania prawne i organizacyjne, technologie i techniki stosowane w konserwacji i restauracji dziedzictwa kultury. Prezentowana będzie również tematyka ochrony, wyposażenia i usług dla archiwów, bibliotek i muzeów. Oferta wystawców obejmie także najnowsze usługi służące odpowiedniemu przechowywaniu, zabezpieczaniu i digitalizacji zbiorów.

Dla wystawców, którzy do końca maja zdecydują się na udział w targach przewidziano atrakcyjne promocje na zakup powierzchni wystawienniczej. Warto wziąć udział w Targach Dziedzictwo w szczególności w kontekście nowej perspektywy finansowej 2014-2020, w której ponad miliard złotych będzie przeznaczony na projekty konserwatorskie. Środki te skierowane będą na działania wzmacniające ochronę dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym i europejskim. Targi będą również okazją do zdobycia wiedzy nt. możliwości pozyskania funduszy unijnych na renowacje.

Ogólnopolskie Dni Konserwatorskie

Odbywające się równolegle z targami Ogólnopolskie Dni Konserwatorskie objęte zostały patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Łączą one teorię z praktyką, a w programie znajdzie się szereg konferencji poruszających aktualne dla branży zagadnienia. Eksperci m.in. z instytucji państwowych, organizacji branżowych, a także przedstawiciele firm poprowadzą prelekcje na tematy związane z procesem konserwacji i ochrony zabytków.

W ramach Ogólnopolskich Dni Konserwatorskich zaplanowano rozmaite wystawy ukazujące m.in. historię pieniądza w Polsce, rolę koloru w zabytkach architektury, konserwację polskiej części Parku Mużakowskiego w latach 1989-2014 czy ołtarza Wita Stwosza, a nawet plany rozwoju Państwowych Terenów Wyścigów Konnych Służewiec.

Partnerzy i patroni honorowi Targów Dziedzictwo

Partnerami III Targów Dziedzictwo są Polski Komitet Błękitnej Tarczy, Stowarzyszenie Starożytników oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Targi zostały objęte patronatem honorowym Janusza Piechocińskiego - Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Hannę Gronkiewicz-Waltz - Prezydent m.st. Warszawy, dr hab. Władysława Stępniaka - Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, gen. brygadiera Wiesława Leśniakiewicza - Komendanta Główny Państwowej Straży Pożarnej, Szefa Obrony Cywilnej Kraju, ks. Wiesława Alojzego Meringa - Biskupa Ordynariusza Diecezji Włocławskiej, Przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski, Jego Eminencję Wielce Błogosławionego Sawę - Prawosławnego Metropolitę Warszawskiego i całej Polski.

Informacje praktyczne

Wstęp na targi jest bezpłatny po dokonaniu rejestracji. Więcej informacji tutaj.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz