Projekt IPN „Kamienie pamięci” – lekcja patriotyzmu i odkrywanie historii lokalnej


Podstawa programowa kształcenia ogólnego wśród celów edukacyjnych i zadań szkoły w zakresie nauczania historii wymienia m.in. rozwijanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej, narodu i państwa. Ważnym elementem nauczania jest również uczenie szacunku do ojczyzny oraz kształtowanie świadomej postawy obywatelskiej, motywującej do odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym i politycznym.

Jedną z metod, która może zapewnić realizację celów zapisanych w podstawie programowej, jest projekt, który – by spełnić swoje zadania – musi być atrakcyjny dla jego uczestników.

Przystępując do realizacji projektów, staram się wybierać takie, które dotyczą historii lokalnej, nie zawsze zauważanej, lecz będącej ważnym elementem kształcenia historycznego. Dlatego od dwóch lat uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Dzieci Głogowskich w Głogowie biorą udział w projekcie Instytutu Pamięci Narodowej „Kamienie pamięci”. Projekt ten służy upamiętnieniu osób – zwyczajnych ludzi związanych z historią lokalną, często zapomnianą lub pomijaną, których poświęceniu zawdzięczamy wolność naszego kraju.

Bohater VI edycji projektu ks. Piotr Żuberek z uczestnikami projektu. Finał w Białymstoku.

Bohater VI edycji projektu ks. Piotr Żuberek z uczestnikami projektu. Finał w Białymstoku.

W roku szkolnym 2014/15 VI edycja projektu nosiła tytuł „Z modlitwą Ojczyźnie„. Uczestnicy mieli odnaleźć i upamiętnić postać kapłana, który – zgodnie z dewizą „zło dobrem zwyciężaj„ – walczył w latach 1939–1989 o wolną Polskę. Upamiętniony ksiądz Piotr Żuberek w latach 1987–1989 w Głogowie wspierał nielegalne wówczas struktury ”Solidarności” i odprawiał msze św. podczas strajków w kopalni Rudna w 1989 r. Ksiądz Piotr Żuberek za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

VII edycja projektu w roku szkolnym 2015/16 nosiła tytuł „…za to, że byli Polakami…„. Naszym bohaterem został Jan Stefko pseudonim „Mściciel„, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, członek oddziału majora „Ognia”, który został skrytobójczo zamordowany przez agentkę Urzędu Bezpieczeństwa. Miejsce jego pochówku zostało ukryte i do dnia dzisiejszego pozostaje nieznane. Wybór bohatera projektu nie sprawiał najmniejszej trudności, ponieważ do naszego gimnazjum uczęszcza prawnuczka ”Mściciela”, której rodzina po śmierci Jana Stefka przyjechała na tereny Dolnego Śląska.

Uczestnicy projektu podczas realizacji swoich działań poznają warsztat pracy historyka oraz uczą się:

  • samodzielnej pracy dokumentacyjnej,
  • odnajdywania bohaterów projektu w środowisku lokalnym,
  • przeprowadzania wywiadów ze świadkami historii,
  • upowszechniania wiedzy o bohaterze,
  • poszukiwania form upamiętnienia bohatera i przedstawienia jego postaci w środowisku lokalnym,
  • odpowiedzialności za pracę swoją i zespołu projektowego.

Udział w projekcie „Kamienie pamięci” daje również uczestnikom możliwość poznania ludzi, którzy współpracowali z bohaterami, mogą przekazać wiele informacji, udostępnić źródła. Jednocześnie są cichymi bohaterami historii lokalnej, o których warto pamiętać.

Projekt koszulki wykonanej przez członka zespołu

Projekt koszulki wykonanej przez członka zespołu

Trzeba też wspomnieć, że uczestnicy projektu oprócz zainteresowań historycznych mogą rozwijać inne swoje pasje, m.in.: plastyczne, recytatorskie i wokalne. W pełni są one później wykorzystywane podczas prezentacji projektu dla środowiska lokalnego. Efektem pracy uczestników projektu są filmy, audycje radiowe i prezentacje multimedialne.

Najważniejszym elementem projektu jest prezentacja finałowa. Finał projektu co roku organizowany jest przez inny oddział IPN i odbywa się w innym mieście. Podczas finału spotyka się kilkadziesiąt zespołów projektowych z całej Polski – jest to okazja do zaprezentowania efektów własnej pracy i poznania efektów pracy innych zespołów. Można podpatrzeć i w kolejnej edycji wykorzystać ciekawe rozwiązania. My w ostatniej edycji wystąpiliśmy w koszulkach z wizerunkiem naszego bohatera – taki pomysł bardzo nam się spodobał u uczestników poprzedniego finału.

Zespół projektowy podczas finału VII edycji we Wrocławiu

Zespół projektowy podczas finału VII edycji we Wrocławiu

Podsumowując, udział w projekcie IPN „Kamienie pamięci” przybliża uczniom historię regionalną i jej często zapomnianych bohaterów, daje możliwość pracy badawczej, rozwija różne zainteresowania, pozwala poznać efekty pracy uczestników projektu z całej Polski.

Projekt „Kamienie pamięci” jest doskonałą lekcją patriotyzmu. Jego uczestnicy podkreślają, że ich działania to nie tylko odkrywanie nieznanej historii, lecz również spłacenie długu wobec tych, którzy walczyli i często ginęli za wolną Polskę.

 

 

Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych artykułach. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo napisał(a):

    Bardzo fajny projekt. IPN ma niezłe pomysły.

Zostaw własny komentarz