Ordery dla bohaterskich kobiet wywiadu ZWZ-AK


26 marca w Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja poświęcona losom Senator Władysławy Macieszyny i jej rodziny, a także losom innych bohaterskich kobiet, które działały w służbie wywiadu ZWZ-AK, skazanych przez sądy Rzeszy na karę śmierci przez ścięcie gilotyną.

W trakcie Konferencji referaty przedstawili: historyk dr Andrzej Krzysztof Kunert, Mariusz Ryńca z redakcji Polskiego Słownika Biograficznego, dr Monika Jaglarz – z Biblioteki Jagiellońskiej.

Przejmujące fragmenty listów Krystyny Wituskiej pisane z więzienia do rodziców oraz wiersz wybitnego poety legionowego Stanisława Długosza męża senator Władysławy Macieszyny przedstawiła aktorka Joanna Jabłczyńska. Wiersze Wituskiej to przejmująca relacja kobiety oczekującej na wyrok, a potem na śmierć. Autorka mimo tego nie załamuje się, a przeciwnie zachowuje siłę i pewien optymizm. Joanna Jabłczyńska znakomicie oddała uczucia jakie musiały towarzyszyć Wituskiej w trakcie ich pisania.

Mamy nadzieję, że Prezydentowi dzięki tej Konferencji uda się rozpocząć dyskusję na temat roli kobiet w trakcie II wojny światowej i II RP.

W trakcie konferencji Pierwsza Dama Maria Kaczyńska wręczyła odznaczenia państwowe nadane pośmiertnie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Odznaczone zostały:

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności państwowej:

pośmiertnie

Władysława Jadwiga Maciesza

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

pośmiertnie

Monika Dymska
Wanda Węgierska
Krystyna Wituska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz