Ordery dla bohaterskich kobiet wywiadu ZWZ-AK |
26 marca w Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja poświęcona losom Senator Władysławy Macieszyny i jej rodziny, a także losom innych bohaterskich kobiet, które działały w służbie wywiadu ZWZ-AK, skazanych przez sądy Rzeszy na karę śmierci przez ścięcie gilotyną.
W trakcie Konferencji referaty przedstawili: historyk dr Andrzej Krzysztof Kunert, Mariusz Ryńca z redakcji Polskiego Słownika Biograficznego, dr Monika Jaglarz – z Biblioteki Jagiellońskiej.
Przejmujące fragmenty listów Krystyny Wituskiej pisane z więzienia do rodziców oraz wiersz wybitnego poety legionowego Stanisława Długosza męża senator Władysławy Macieszyny przedstawiła aktorka Joanna Jabłczyńska. Wiersze Wituskiej to przejmująca relacja kobiety oczekującej na wyrok, a potem na śmierć. Autorka mimo tego nie załamuje się, a przeciwnie zachowuje siłę i pewien optymizm. Joanna Jabłczyńska znakomicie oddała uczucia jakie musiały towarzyszyć Wituskiej w trakcie ich pisania.
Mamy nadzieję, że Prezydentowi dzięki tej Konferencji uda się rozpocząć dyskusję na temat roli kobiet w trakcie II wojny światowej i II RP.
W trakcie konferencji Pierwsza Dama Maria Kaczyńska wręczyła odznaczenia państwowe nadane pośmiertnie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Odznaczone zostały:
Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności państwowej:
pośmiertnie
Władysława Jadwiga Maciesza
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej
pośmiertnie
Monika Dymska
Wanda Węgierska
Krystyna Wituska
Lubisz czytać nasze historie?
Na historia.org.pl codziennie opowiadamy dzieje Polski i świata tak, jak na to zasługują - rzetelnie, pasjonująco, z szacunkiem do faktów. Ale żadna opowieść nie przetrwa bez tych, którzy chcą jej słuchać i ją wspierać.
Postaw nam wirtualną kawę - to darowizna, która realnie pomaga nam działać dalej. To dzięki takim gestom możemy nadal pisać o zwycięstwach, bohaterach i wydarzeniach, które zbudowały naszą tożsamość.
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.