Cenne materiały filmowe z Londynu trafią do kolekcji Muzeum Historii Polski


Decyzją spadkobierców dwóch przedwcześnie zmarłych polskich emigrantek z Londynu Jagny Wright i Anety Naszyńskiej dokumentacja filmów „Zapomniana Odyseja” oraz „Druga Prawda” trafi do Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Muzeum Historii Polski23 listopada w Ambasadzie RP w Londynie odbędzie się uroczyste przekazanie na ręce Roberta Kostro dyrektora Muzeum Historii Polski materiałów filmowych i badawczych obu dokumentalistek.

W latach 90. Jagna Wright postanowiła utrwalić na taśmie filmowej wspomnienia mieszkających na emigracji w Anglii ofiar masowych zsyłek Polaków w głąb Związku Radzieckiego w latach 1940-41. Do Jagny przyłączyła się profesjonalna operatorka kamery, Aneta Naszyńska. Dzięki ich pracy powstał unikalny materiał, jeden z pierwszych takich zapisów ze wspomnieniami Sybiraków, których historii przez lata nikt nie chciał słuchać. W oparciu o swoje wywiady i zebrane materiały Wright i Naszyńska stworzyły film dokumentalny „Zapomniana Odyseja”. Dzięki wielkiemu wysiłkowi autorek dokument w końcu trafił do brytyjskiej telewizji i został opisany w prasie, a następnie pokazywany był w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Następny projekt Jagny i Anety to dokument „Druga Prawda” o relacjach polsko-żydowskich na przestrzeni wieków. To głos autorek, że w dyskusji o udziale Polaków w mordowaniu Żydów, która właśnie toczyła się wokół Jedwabnego, nie powinno zabraknąć zapisu pamięci o współistnieniu obu narodów na ziemiach polskich i o kulturze, która z tej symbiozy wyrosła.

W trakcie pracy nad tym filmem Jagna walczyła już z chorobą nowotworową. Film został ukończony na kilka tygodni przed jej śmiercią. Aneta sama kontynuowała pracę nad upowszechnieniem obu filmów. Kres także jej planom położyła niespodziewana śmierć zaledwie trzy lata po odejściu Jagny.

Zgodnie z życzeniem męża Jagny Wright, Stephena, oraz obu synów Anety Naszyńskiej, Luke’a i Konrada Haselerów, dar w postaci kilkuset godzin nagranych taśm filmowych oraz dokumentacja związana z tematami obu filmów wzbogacą tworzącą się bibliotekę Muzeum Historii Polski w Warszawie i jako osobna kolekcja zostaną włączone do zbiorów Muzeum.

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie (www.muzhp.pl).

Współorganizator: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Tomek pisze:

    Tak moze nie bezposrednio do tematu ale ostatnio w stacji GB ogladalem film dok. arch. o mordach Niemcow w obozach zaglady na terenie Polski,mowa poparta zdjeciami arch.ktore wstrzasaja normalnym czlowiekiem ale,ale mowa ze w tych obozach zaglady mordowano zydow i jeszcze raz nacisk-zydow (6000000).Wiem ze to nie teleturniej typu „kogo wiecej” i mysl nie na miejscu ale po co przeklamywac historie.W Oswiecimiu i Brzezince Niemcy zamordowali 6000000 Polakow Zydow pochodzenia polskiego,wegierskiego,francuskiego(ktory jak to twierdzi Prezydent Francji, czysty od wstyd narod sam zydow francuskich wlasnie pakowal do wagonow francuskich,gdzie? oczywiscie kierunek Oswiecim) romow i inne mniejszosci

Zostaw własny komentarz