Wystawa: „VIVAT KONSTYTUCJA!”. W 220. rocznicę Konstytucji 3 maja


Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Archiwum Główne Akt Dawnych i Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, Stołeczna Estrada organizują w 220. rocznicę Konstytucji 3 maja plenerową wystawę „VIVAT KONSTYTUCJA!”.

Viva konstytucja wystawaNa przykładzie ponad 120 obiektów — map i grafik, fotografii i pism urzędowych, tytułów prasowych oraz druków okolicznościowych, a także relacji i wspomnień — wystawa przedstawia historię uchwalenia oraz tradycję obchodów Konstytucji 3 maja. Przypomina Warszawę czasu Sejmu Czteroletniego, sylwetki autorów Konstytucji, jej treść i znaczenie. Prezentuje także sposoby kultywowania pamięci o Konstytucji jako wartości narodowej na przestrzeni ponad 200 lat.

Materiały prezentowane na wystawie pochodzą z zasobów Archiwum Głównego Akt Dawnych oraz Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, współorganizatorów ekspozycji, a także ze zbiorów: Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego w Warszawie, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Państwowego w Częstochowie, Archiwum Państwowego w Gdańsku, Archiwum Państwowego w Krakowie, Archiwum Państwowego w Łodzi, Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, Archiwum Państwowego w Radomiu, Archiwum Państwowego w Siedlcach, Archiwum Państwowego w Suwałkach, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Agencji Fotografów Sp. z o.o. FORUM oraz pana Leszka Biernackiego.

Podczas wernisażu będzie pieczętowany reprint uniwersału z 7 maja 1791 r., ogłoszonego przez marszałków sejmowych Stanisława Małachowskiego i Kazimierza Nestora Sapiehy, informujący o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Jest to dokument wydany na polecenie Zgromadzenia Narodowego w celu przybliżenia całemu narodowi  zmian wprowadzonych przez Konstytucję 3 maja, którą przedstawiał jako początek wielkiego przełomu społecznego, ocalenia narodu i wydobycia Rzeczypospolitej spod obcej przemocy i nieładu. Był odczytywany w kościołach, kancelariach ziemskich i grodzkich, magistratach, wywieszony na drzwiach kościołów i w ratuszach miast.

Wystawę przygotowaną w polskiej i angielskiej wersji językowej można zwiedzać do 17 maja.

Miejsce: Galeria Plenerowa na Krakowskim Przedmieściu (róg ul. Traugutta) w Warszawie

Wstęp jest wolny.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz