„Przegrane zwycięstwa. Od starożytności po wojnę w Wietnamie’’ – W. Weir – recenzja


W historycznym świecie nie są potrzebne tylko i wyłącznie książki naukowe. Zainteresowanie innych tą dziedziną wiedzy spada na autorów publikacji popularno-naukowych. Oto jedno z takich dzieł. Przegrane zwycięstwa to bardzo interesująca praca, którą pochłania się jednym tchem.

Książka to zbiór czternastu esejów, dotyczących pyrrusowych zwycięstw. Podobnie jak w przypadku poprzedniej publikacji tego autora1, nie ma potrzeby ściśle trzymać się wytyczonych rozdziałów. Co prawda są one prowadzone chronologicznie, ale nie ma poprowadzonego ciągu przyczynowo skutkowego między nimi (poza stwierdzeniem, że wszystkie były pyrrusowe). W pracy znajdziemy takie bitwy jak: Kanny, Lutzen, Bunker Hill, Pearl Harbor i wiele innych. Autor nie ogranicza się do oddania przebiegu samej bitwy, opisuje najważniejsze postacie biorące w niej udział, przedstawia ogólne tło historyczne i, co najważniejsze, dokładnie i wnikliwie ukazuje konsekwencje jakie przyniosła. Przyznam, że wnioski Autora są bardzo interesujące. Myślę, że część wyda się kontrowersyjna i nie zawsze przyjdzie Nam się z nimi zgodzić, jednak zawsze ciekawie jest porównać z kimś własne wnioski.

Książkę czyta się „na raz„, język Autora jest prosty, zrozumiały i jednocześnie ciekawy. Ciężko jest się oderwać od tekstu, i to nie tylko do interesujących nas epok, ale od całej książki. Wielki plus za to, nie dość, że tematyka jest interesująca, to jeszcze styl jest bardzo przystępny. Myślę, że publikacja ta szczególnie spodoba się osobom, które dopiero zaczynają swoja przygodę z historią i gotowe są szukać najróżniejszych sensacji. Z drugiej strony wiele osób już obeznanych z tym i owym będzie mogło porównać wnioski Autora do swoich i ”zniszczyć” je w myślach, czy też w pełni się z nimi zgodzić.

W książce znajdziemy coś przez, co byłem w totalnym szoku. Bibliografia i przypisy! Nie często uświadczymy tego typu rzeczy w takich pracach. Nie tylko dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy, ale jeszcze możemy rozszerzyć swoją wiedzę dzięki podanej literaturze. Niestety, jest ona głównie angielskojęzyczna, wydawca pokusił się o podanie kilku publikacji przetłumaczonych na język polski, dobre i to.

Pracę poprzedza krótki wstęp opowiadający o Pyrrusie i jego zwycięstwach. Dzięki temu wczuwamy się w klimat zjawiska „przegranych zwycięstw”. Szkoda, że Autor zdecydował się na opisanie tylko bitew świata Zachodniego (jak sam nazywa), tłumaczy się brakiem miejsca i pochodzeniem, ale fajnie było by przeczytać coś takiego dotyczącego własnego podwórka.

Z jednej strony praca jest przekrojem po przez dzieje i dzięki temu można poszukać podobieństw i różnic pomiędzy przykładami. Z drugiej strony Autor serwuje Nam 300 stronicową wycieczkę historyczną i mimo formy esejów, ciężko czasami zrozumieć dobór wydarzeń przez Autora.

W książce brakuje map, nawet najprostszych. Nie wspominając o obrazach czy tabelkach, po ciekawie zapowiadającej się okładce, środek srogo zawodzi pod tym względem. Cena wcale nie jest przystępna, myślę, że wiele osób mimo ciekawej tematyki i pochlebnych recenzji, zrezygnuje z jej zakupu z powodu zbytniego obciążenia portfela. Do tego publikacja jest tylko klejona, więc trzeba się z nią delikatnie obchodzić.

Książkę szczerze polecam wszystkim. Każdy znajdzie epokę i teatr działań, który interesuje go najbardziej. Interesująca tematyka i prosty język Autora zapewni Nam niejeden ciekawy wieczór.

Plus minus:
Na plus:

+ przystępny styl autora (i tłumacza)
+ przekrojowa praca
+ ciekawa tematyka
+ bibliografia (głównie angielskojęzyczna)
+ przypisy na końcu każdego rozdziału
Na minus:

- ogólna tematyka
- kontrowersyjne tezy (niektóre!)
- brak rysunków, obrazów, rycin
- pominięcie wschodniej Europy
- cena…

Tytuł: Przegrane zwycięstwa. Od starożytności po wojnę w Wietnamie
Autor:
 W. Weir
Wydawca:
 Bellona
Data wydania:
 2011
ISBN/EAN:
 978-83-11-12007-5
Liczba stron:
 352
Oprawa:
 miękka
Cena:
 ok. 55zł
Ocena recenzenta:
 8/10

  1. (https://www.historia.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1402:qnajwiksze-kamstwa-w-historiiqw-weir-recenzja&catid=58:recenzje-ksiek&Itemid=386) []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz