PSL i „historia.org.pl” przypomnieli o wkładzie chłopów w zwycięstwo w bitwie warszawskiej


Premiera superprodukcji Jerzego Hoffmana „1920 - Bitwa Warszawska” stała się okazją do zorganizowania przez PSL konferencji, na które przypomniano wkład ruchu chłopskiego w zwycięstwo nad bolszewikami.

1920 bitwa warszawska„Chcieliśmy odświeżyć karty historii i przypomnieć jak znaczący udział w tym zwycięstwie mieli chłopi i ówczesny Premier Wincenty Witos” - rozpoczął poniedziałkową konferencję rzecznik prasowy PSL Krzysztof Kosiński.

Jak podkreślił Kosiński jego ugrupowanie chce patrzeć na historię w sposób obiektywny, a jego zdaniem udział przedstawicieli ruchu ludowego w historii jest często pomijany. Na konferencję zaproszono prof. Janusza Ciska i Redaktora Naczelnego „historia.org.pl” Wojciech Ducha.

Prof. Janusz Cisek mówił o „1920 - Bitwa Warszawska” jako filmie przełomowym, który ukazuje jedną z najważniejszych bitew w historii świata.

„Jest to film z przesłaniem o solidarności społecznej. Ówczesną armię w 70% stanowili chłopi. Premierem w tym okresie był Wincenty Witos. W filmie mamy znakomite odzwierciedlenie tej sytuacji” - powiedział Cisek.

Następnie prof. Cisek, który był konsultantem historycznym filmu zaprezentował jego najnowszy trailer. Podkreślał, że tak jak chłopi pod Naczelnikiem Kościuszko tak i pod Naczelnikiem Piłsudskim stanęli do walki.

W filmie mieszają się wątki historyczne z miłosnymi. Zdaniem profesora trudno byłoby zrobić film w całości historyczny. Wówczas byłby to film po prostu dokumentalny. Za przykład podał „Szeregowca Ryana”, w którym na tło historycznego lądowania w Normandii rzucono losy poszukiwania jednostki.

„To może być też przesłanie dla dzisiejszej polityki: bo oto ci, którzy kłócili się, spierali, jak to w demokracji bywa, w momencie zagrożenia byli w stanie zewrzeć szeregi i wspólnie, bardzo zresztą harmonijnie współpracować” - zakończył.

Wojciech Duch przedstawił prezentację, w której zamieszczono najważniejsze fakty historyczne związane z udziałem chłopów w wojnie polsko-bolszewickiej. Rozpoczął o przypomnieniu, że w trakcie bitwy Premierem był Wincenty Witos, który jego zdaniem okazał się idealnym Premierem na trudne czasy.

„Za jego kadencji nie tylko wygraliśmy wojnę z bolszewikami, ale udało się też podpisać traktat pokojowy z ówczesna Rosją, który negocjował przedstawiciel PSL” - kontynuował.

Zwrócił także uwagę na złożenie podczas zmagań wojennych przez Piłsudskiego dymisji:

„Inną ważną rzeczą był fakt, że w trakcie zmagań wojennych Piłsudski przechodził krótkotrwały kryzys, załamanie, depresję. Złożył nawet rezygnację, której Witos nie przyjął. Kilka dni później zaczęło się kontruderzenie znad Wieprza, którego autorstwo jest przypisywane Piłsudskiemu. Być może gdyby Witos tę rezygnację przyjął, losy tej bitwy potoczyłby się całkowicie inaczej”.

Przypomniał także o chłopskiej determinacji w trakcie wojny. Chłopi nie tylko walczyli w armii, ale także musieli ją wyżywić i zaopatrzyć - mówił.

„Człowiek jest najważniejszy, ale historia też jest ważna. Można jej nie lubić, ale trzeba ją znać i z takim przekazem była ta prezentacja” - zakończył.

„1920 Bitwa Warszawska” to wielki fresk historyczny o jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata. To także jedna z pierwszych w Europie i pierwsza w Polsce, pełnometrażowa produkcja zrealizowana w 3D. Za kamerą stanął Jerzy Hoffman, nominowany do Oscara mistrz wielkich widowisk historycznych.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz