Pokaz filmu „Betar” w Muzeum Powstania Warszawskiego


Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na pokaz specjalny filmu „Betar”, który będzie połączony zpóźniejszą dyskusję inaugurującą cykl „Warszawa dwóch powstań” organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Muzeum Powstania WarszawskiegoFilm opisuje nieznaną szerzej w Polsce historię ugrupowania Betar, najsilniejszej organizacji para-militarnej w II Rzeczpospolitej. W jej skład wchodzili przede wszystkim młodych Żydzi, połączoneni ideą stworzenia własnego, żydowskiego państwa na terytorium dzisiejszego Izraela. Twórca Betaru, Władimir Żabotyński, pisał, że Betarem nazywa się pokolenie, które poświęciło swe życie tylko jedynemu ideałowi stworzenia Państwa Żydowskiego i które nie uznaje żadnych innych ideałów.

Oto jak opisuje film na swojej stronie Muzeum Powstania Warszawskiego:

„Film przełamuje negatywne stereotypy dotyczące syjonizmu. Pozwala zrozumieć dlaczego ruch ten powstał i w jaki sposób się rozwijał. Nie wybiela go ani nie demonizuje, pokazując różne oblicza syjonizmu, od odwagi i poświęcenia jego członków po czasem parafaszystowskie sentymenty. Jest głosem przełamującym dotychczasowe schematy mówienia o powstaniu w getcie i roli Żydowskiego Związku Wojskowego. Na końcu rozprawia się z mitem biernych i apatycznych Żydów”.

„Myślę, że Betar zmienił ducha Żydów” - mówi jeden z świadków tamtych wydarzeń. Jak pisze Muzeum Powstania Warszawskiego spotkanie jest przeznaczone dla tych, którzy chcą zrozumieć, czym jest syjonizm oraz Państwo Izrael. Jednym z pytań, na jakiego spróbują odpowiedzieć dyskutanci będzie „czy syjonizm to faszyzm?”

Spotkaniu patronują Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego, a także Forum Żydów Polskich. W dyskusji wezmą udział: Piotr Paziński (redaktor naczelny miesięcznika Midrasz); Piotr Kadlcik (przewodniczący Gminy), Robert Kaczmarek (twórca filmu). Całość poprowadzi Dawid Wildstein.

Pokaz odbędzie się 11 października w warszawskim Kinie Muranów, ul. gen. Andersa 5, cena biletu wynosi 11 zł.


Źródło: 1944.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz