„Słownik biograficzny Żydów z Podkarpackiego” - A. Potocki - recenzja


W ubiegłym roku nakładem rzeszowskiej oficyny wydawniczej CARPATHIA, ukazała się najnowsza książka pióra Andrzeja Potockiego zatytułowana Słownik biograficzny Żydów z Podkarpackiego. Z największą premedytacją stawiam nacisk na słowo „nowa”, ponieważ Autor ten należy do grupy publicystów w regionie podkarpackim, którzy odznaczają się wyjątkową płodnością pisarską.

Na samym początku słowo o Wydawnictwie. Jest to instytucja młoda, bo powstała niedawno. Specjalizuje się w pozycjach z dziedziny regionalistyki obejmujący tereny województwa podkarpackiego i sąsiednich (również Ukrainy i Słowacji). Książki oscylują wokół historii, folkloru, literatury, sztuki i turystyki regionu.

Recenzowana praca podzielona została na dziewięć rozdziałów, lub raczej części tematycznych, bo całość poprowadzona została zgodnie z zasadą publikacji słownikowej. Pierwsza część obejmuje w zestawie postaci pochodzenia żydowskiego skupiające się wokół literatów. Druga część traktuje o osobach związane z muzyką i tańcem. Część trzecia obejmuje listę plastyków i fotografików. Część czwarta skupia się na teatrze i filmie. Piąta zaś poświęcona jest naukowcom, szósta ludziom polityki. Część siódma oscyluje wokół wybitnych rabinów i cadyków, a ósma przedstawia żydowskich żołnierzy RP. Ostatnia, dziewiąta część, obejmuje spis osób spełniających się w różnych dziedzinach, a które szczególnie wpisały się w nurt Żydów z Podkarpackiego. Całość poprzedza słowo wstępne, które jest krótką historią obecności Żydów w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem Polski południowo-wschodniej, a kończy spis bibliograficzny oraz indeks nazwisk z podziałem na tematy. Książka liczy 109 stron.

Już na pierwszy rzut oka praca charakteryzuje się schludnością wydania. Twarda, ładna wizualnie oprawa, dobrej jakości papier, czytelna czcionka, a także liczne fotografie w kolorze czarno-białym. Układ i podział słownika jest klarowny i ułatwia jego lekturę.

Tematyka żydowska w polskiej literaturze ma bardzo długą tradycję i co rusz pojawiają się coraz to nowsze pozycje, również naukowe oraz popularyzatorskie. Książka Andrzeja Potockiego to ostatni rodzaj z wymienionych wyżej typów publikacji. Wyróżnić na pewno trzeba styl narracji Autora. Jest on zdecydowanie przyjazny czytelnikowi a całość dosłownie się chłonie. Dużym atutem książki jest tematyka oraz informacje jakie padają na jej kartach. Mało kto wie, że słynny literat amerykański, autor Czarownic z Salem, Artur M. Miller - ostatni mąż ikony Hollywood, Marilyn Monroe - pochodził z polsko-żydowskiej rodziny wywodzącej się z Radomyśla Wielkiego w dzisiejszym powiecie mieleckim. Naczelny rabin Polski, Michael Schudrich, swoje korzenie rodzinne ma w Baligrodzie w Bieszczadach. Stanisław Stroński, publicysta i polityk wywodził się z Niska. Z Leżajskiem w XVIII w. związany był Elimelech ben Eleazar Lipmann, rabin i cadyk, do którego grobu jeszcze dziś rokrocznie ciągną pielgrzymki z całego świata. W Limanowej urodził się gen. Zygmunt Berling, dowódca bitwy pod Lenino roku 1943. Takich i innych wiadomości w tej książce jest jeszcze więcej…

Parę tygodni temu gruchnęła najnowsza informacja, że rodowitym rzeszowianinem był dziadek słynnej oscarowej aktorki z Jerozolimy, Natalie Portman… Czy to koniec poszukiwań? Czy aby na pewno to wszystkie informacje na temat znanych mieszkańców pochodzenia żydowskiego z Podkarpackiego? Tak czy inaczej, polecam zapoznanie się z książką Andrzej Potockiego, zwłaszcza mieszkańcom regionu.

Plus minus:
Na plus:
+ ciekawa tematyka
+ schludne wydanie
+ klarowny układ
+ wartość poznawcza
+ styl Autora
Na minus:
- brak

Tytuł: Słownik biograficzny Żydów z Podkarpackiego
Autor: Andrzej Potocki
Wydawca: Wydawnictwo CARPATHIA
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-62076-24-6
Liczba stron: 109
Oprawa: twarda
Cena: 22 zł
Ocena recenzenta: 9.5/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz