Koncert Niepodległości 2011 w Warszawie


11 listopada 2011 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego pod patronatem „historia.org.pl” odbędzie się niezwykłe wydarzenie muzyczne upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości. „III Koncert Niepodległości”, który objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego zapowiada się niezwykle interesująco.

Koncert Niepodległości to przełomowe spojrzenie na polską pieśń patriotyczną. Tegorocznej edycji Koncertu Niepodległości już po raz trzeci towarzyszyć będzie niezwykła oprawa Hali B Muzeum Powstania Warszawskiego. To tu w industrialnej przestrzeni starej elektrowni oraz „w cieniu” zawieszonego nad głowami publiczności, legendarnego amerykańskiego bombowca z II wojny światowej B-24 Liberator, prezentowane są współczesne aranżacje kanonów polskiej pieśni patriotycznej, które podkreślając piękno harmonii oryginału, z powodzeniem sięgają do współczesnych form wyrazu jak jazz, etno, rock alternatywny, muzyka instrumentalna, symfoniczna czy nawet rap. Organizatorką, wykonawczynią i pomysłodawcą Koncertu Niepodległości jest kanadyjska wokalistka jazzowa Ola Turkiewicz. Koncert prowadzony jest przez aktorów w konwencji spektaklu słowno muzycznego, gdzie utwory przeplatane są historycznymi opowieściami i nawiązaniami oraz poezją.

Tegoroczna, trzecia już edycja Koncertu Niepodległości połączy klasyczną formułę koncertową z monodramem w reżyserii Anny Mentlewicz i wykonaniu Elżbiety Czerwińskiej, która przedstawi nam patriotyzm widziany oczami Polki. W repertuarze pojawią się ponownie utwory od wczesnorenesansowego hymnu Modlitwa za Rzeczpospolitą naszą i za Króla przez utwory z okresu powstania listopadowego, styczniowego oraz obu wojen światowych, aż po lata ’80 XX wieku. Wydarzeniami artystycznymi tegorocznego koncertu z pewnością będą utwory Żołnierzy Wyklętych oraz współczesna aranżacja Zbroi Jacka Kaczmarskiego, przygotowana z okazji 30 rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce.

Oprawę muzyczna koncertu zapewnią wokaliści Ola Turkiewicz, Marek Bałata i Jan Bogdaniuk, harfistka Małgorzata Komorowska, gitarzysta Krzysztof Kowalewski, pianista Marcin Riege, basista Marcin Ritter, perkusista Przemek Kuczyński.

Misją i celem Koncertu Niepodległości jest nie tylko prezentowanie hymnów i utworów patriotycznych, ale także prostych piosenek żołnierskich, które przez lata sztywnych akademii zepchnięte zostały na margines muzycznych zainteresowań Polaków. Tymczasem piękna harmonia tych utworów (np. Bogurodzicy, Gaude Mater Polonia, Orlątka, Szarej Piechoty i dziesiątek innych) daje nieprawdopodobne możliwości do stworzenia pięknych i niezapomnianych aranżacji. Idealnymi do tego środkami wyrazu stają się klimaty jazzowo-etniczno-klasyczne. Zachowując oryginalną linię melodyczną wprowadzają one piękne tło, wydobywając niedostrzegane już dziś piękno pieśni patriotycznej. W trakcie realizacji kolejnych edycji Koncertu Niepodległości sięgamy po utwory zarówno te znane jak i zupełnie zapomniane.

W programie tegorocznego Koncertu Niepodległości znajdą się następujące utwory:

1. Modlitwa za rzecz Pospolita nasza i za Króla (1559).

2. Pieśń Konfederacji Barskich (1768-1772)

3. Ostatni Mazur (1830).

4. Etiuda Rewolucyjna (1831) muz. F.Chopin.

5. Wojenko, wojenko (1917)

6. Rozkwitały pąki białych róż (ok.1914)

7. Żołnierski szlak (1944).

8. Modlitwa obozowa/Modlitwa Partyzancka (1939) zaśpiewaną przez najlepszego polskiego wokalistę jazzowego Marka Bałatę w kompilacji z wierszem „Czerwona Zaraza” w wykonaniu młodego wokalisty Janka Bogdaniuka

9. Trudny czas (1944) Pieśń Żołnierzy Wyklętych

10. Zbroja (1982) muz. i sł. Jacek Kaczmarski

Wejściówki na Koncert Niepodległości będą dostępne (aż do wyczerpania) w Kasach Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79) oraz w Sklepie i Galerii „Sudawia” (ul. Racławicka 27)

Początek koncertu: godz. 20.00, Sala z Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego - nie może Was tam zabraknąć!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz