Hiszpania zwróci wierzytelność królowej Bony? 400 tys. złotych dukatów


Poseł Marek Poznański złożył interpelacje do Ministra Spraw Zagranicznych, w której pyta o możliwość odzyskania 400 tys. złotych dukatów, które od królowej Bony pożyczył hiszpański król Filip II. Dziś monety mają być warte 200 mln. zł bez odsetek.

Poseł przypomina, że w 2007 r. amerykańska firma Odyssey Marine Exploration zajmująca się poszukiwaniem skarbów na dnie oceanów odkryła zatopioną hiszpańską fregatę. We wraku statku znaleziono skrzynię z setkami tysięcy złotych i srebrnych monet. Firma wydobyła znaleziony skarb i przewiozła go do Stanów Zjednoczonych. Od tamtego czasu trwała batalia sądowa pomiędzy Odyssey a Królestwem Hiszpanii, które rościło sobie prawa do skarbu. Królestwo Hiszpanii ostatecznie wygrało walkę przed sądami amerykańskimi, a skarb odnaleziony w 2007 r. ma zostać zwrócony prawowitemu właścicielowi. Ponad 17 ton odzyskanych przez Hiszpanię monet jest warte ok. 400 mln euro.

Ta historia jest zdaniem posła Ruchu Palikota świetnym przypomnieniem o dawnych dziejach Polski,  a w szczególności o naszych stosunkach z Królestwem Hiszpanii.

„Otóż w XVI w. panujący w Hiszpanii Król Filip II zwrócił się o pożyczkę do królowej Bony. Królowa uczyniła zadość prośbom i udzieliła pożyczki Królestwu Hiszpanii w wysokości 430 tys. złotych dukatów. Król Filip II nie spłacił zaciągniętego zobowiązania, a z pożyczonej kwoty oddał jedynie 10% jej wartości. Niedługo później królowa zmarła, a dług nigdy nie został całkowicie spłacony.” - napisał Poznański.

Poseł spróbował także oszacować dzisiejszą wartość tego majątku. Zwrócone 10% z 430 tys. pozostawia do spłacenia dług w wysokości 387 tys. złotych dukatów. Poseł przyjął  że jeden złoty dukat to 3,5 g złota, a jego próba wynosi 986. Wartość 1 g złota takiej próby wynosi 173,54 zł. Licząc dalej 378 tys. złotych dukatów to 1 354 500 g złota. Po przemnożeniu gramów złota przez jego wartość kwota długu wynosi 235 059 930 zł. Uzyskana kwota wydaje się być i tak skromna, gdyż nie odzwierciedla realnej wartości tych monet w XVI w. ani ich wartości historycznej. Jest także wyliczona bez odsetek, które mogłyby zwielokrotnić tę sumę.

„W ostatnim czasie Hiszpania odzyskała skarb warty ponad 400 mln euro, może nadszedł najwyższy czas, aby uregulowała ona swoje zobowiązania względem Polski. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby dług wobec narodu polskiego został spłacony. Przemawiają za tym, nie tylko obecna kondycja finansowa naszego kraju i jego europejskie otoczenie borykające się z kryzysem, ale również względy słuszności, sprawiedliwości oraz dobre obyczaje, które rządzą stosunkami międzynarodowymi.” - zakończył Poznański.

Poseł uważa, że skoro Hiszpanii udało się wygrać w Stanach Zjednoczonych bój o złoto sprzed wieków, to nic nie stoi na przeszkodzie by podobnie jak oni wystąpić o zwrot należności. MSZ ustosunkuje się do pisma Poznańskiego w sierpniu.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz