Wystawa: „Ulice i zaułki Grudziądza. Aleja 23 Stycznia i okolice”


Wystawa „Ulice i zaułki Grudziądza. Aleja 23 Stycznia i okolice” zostanie otwarta 27 października 2012 r. w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.

Pocztówka z widokiem na przedwojenną ulicę Trzeciego Maja (wcześniej Górnotoruńską)

W 1945 r. w trakcie walk o Grudziądz zniszczeniu uległa większość budynków przy dzisiejszej alei 23 Stycznia, bezpowrotnie przekształcając ten teren. Z tego też względu przygotowano wystawę przedstawiającą historię oraz wygląd ulicy, której pamięć zachowała się jedynie na fotografiach, pamiątkach i w pamięci osób starszych, którzy pamiętają ją jako tętniące życiem centrum naszego miasta.

Do zakończenia II wojny światowej istniały w tym miejscu dwie ulice, których rozdzielnikiem był wylot ulicy Toruńskiej. W okresie II RP nadano im nazwy związane z ważnymi wydarzeniami w historii kraju i miasta – ulica Trzeciego Maja oraz plac 23 Stycznia.

Aż trudno dzisiaj uwierzyć, że w przeszłości cały ten obszar był zabudowany pięknymi kamienicami, w których istniały kina, hotele, restauracje oraz wiele różnych sklepów i zakładów. Przy tej alei znalazły swoje miejsce między innymi Gazeta Grudziądzka (początkowo) oraz fabryka Herzfeld & Victorius (poprzednik firmy HV). Zaś przechadzka alejkami starego cmentarza ewangelickiego (położonego w miejscu dzisiejszego Gimnazjum nr 6) skłaniała do chwili zadumy i refleksji.

Na piękną sentymentalną podróż w czasie muzeum zaprasza już od 27 października 2012 r. Otwarcie wystawy zaplanowane zostało na piątek – 26 października o godz. 18.00.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz