List Jadwigi Emilewicz. Dyrektor zamykanego Muzeum PRL w Krakowie


Radni Krakowa 7 listopada zdecydowali o utworzeniu nowego muzeum - Muzeum PRL-u mimo iż takie już istniało w Nowej Hucie. Minister Kultury zadeklarował dla nowej instytucji wsparcie, na które dotychczasowa placówka nie mogła liczyć.

Muzeum PRLOznacza to także zakończenie misji obecnego kierownictwa muzeum, z dyrektorem Jadwigą Emilewicz, która żegna się ze stanowiskiem za pośrednictwem listu.

Całkowita treść listu:

Szanowni Państwo,

Drodzy Przyjaciele i Współpracownicy Muzeum PRL-u

W środę, 7 listopada, Rada Miasta Krakowa przegłosowała zgodę na powołanie nowego krakowskiego muzeum – Muzeum PRL-u (w organizacji) w miejsce prowadzonego przeze mnie krakowskiego oddziału Muzeum Historii Polski w Warszawie. Będzie to nowa placówka samorządowa organizowana przez władze miasta. Ponieważ tym samym przestanie istnieć uzasadnienie merytoryczne oraz podstawy lokalowe i finansowe dla funkcjonowania naszej placówki, wraz z dyrektorem MHP Robertem Kostro będziemy zmuszeni rozwiązać Muzeum PRL-u działającego w ramach Muzeum Historii Polski. Oddział zakończy swoją pracę w pierwszym kwartale 2013 po zamknięciu bieżącej wystawy, projektów edukacyjnych oraz uporządkowaniu kwestii prawnych.

Tym członkom Rady Programowej, którzy wspierali nas swoimi działaniami i dobrym słowem, wszystkim Współpracownikom, Radnym Miasta Krakowa, przedstawicielom mediów, Gościom i Przyjaciołom Muzeum PRLu pragnę gorąco podziękować i zapewnić, że to właśnie dzięki Państwu czas i energię, którą wraz ze wspierającym mnie zespołem włożyłam w prowadzenie i budowanie Muzeum PRL-u w Nowej Hucie był czasem realizacji wielu ważnych przedsięwzięć wystawienniczych, edukacyjnych i naukowych. Był to czas twórczej refleksji nad najnowszymi dziejami Polski. Nasze wystawy, takie jak m.in. „Wojna polsko-jaruzelska„, „PROjekt HardKOR„ i ”Do przerwy 0:1. Piłka nożna w PRL” stały się wydarzeniami nie tylko na skalę Krakowa. Cieszymy się również, że przyczyniliśmy się do budowania naszej tożsamości dziś oraz dla lepszego zrozumienia fenomenu Nowej Huty, poprzez m.in. wystawy plenerowe takie jak „Nowa Huta Underground„, kampanie społeczne „Miasto bez Boga walczy o krzyż„ czy wreszcie książki dla najmłodszych ”O Nowej Hucie twórczych zabaw kilka”.

To dzięki Państwa wsparciu i dobrym opiniom, zorganizowane przez nas wystawy, gry edukacyjne, spotkania, dyskusje, warsztaty, kampanie społeczne wykraczające poza granice Krakowa i Małopolski umocniły mnie w przekonaniu, jak ważne i bardzo potrzebne są działania na rzecz edukacji i propagowania wiedzy na temat najnowszej historii Polski. Z oferty Muzeum przez trzy lata skorzystało kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski, a nasze projekty zostały docenione przez niezależne fundacje przyznające nam nagrody i wyróżnienia.

Osobno chciałam też podziękować Dyrektorowi MHP Robertowi Kostro za zaufanie i wsparcie. Przede wszystkim jednak podziękowania należą się wyjątkowemu zespołowi, z którym miałam przyjemność pracować od września 2009 roku. Dziękuję za niezwykłą rzetelność, profesjonalizm i poświęcenie dalece wykraczające poza zapisy umów. Jestem przekonana, że wszystko, co udało się nam zrealizować mogło się wydarzyć tylko dzięki tak znakomitym pracownikom i współpracownikom.

Jadwiga Emilewicz

p.o. kierownika Muzeum PRL-u

Muzeum Historii Polski Oddział w Krakowie

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz