Polona.pl. Najnowocześniejsza biblioteka cyfrowa świata


Kafelki na stronie głównej jak w Pintereście lub Windowsie 8, intuicyjny interfejs, wysoka jakość skanów oraz dziesiątki tysięcy za darmo udostępnionych materiałów to nowa odsłona portalu Polona - cyfrowego repozytorium Biblioteki Narodowej.

Polona.pl, strona główna

„Polona to rewolucja w udostępnianiu zbiorów – opublikowane w niej najwyższej jakości cyfrowe kopie książek, czasopism, map, nut, fotografii i rycin można nie tylko oglądać, ale także pobierać i dowolnie wykorzystywać – za darmo i bez ograniczeń. Portal przewiduje możliwość dzielenia się oglądanymi zbiorami na portalach społecznościowych. Do końca roku liczba liczba udostępnianych woluminów sięgnie 300 tysięcy.”

Główna strona  Polony to „cyfrowa pinakoteka”. Codziennie pokazywane są na niej najciekawsze obiekty i tematyczne kolekcje. Z tysięcy codziennie digitalizowanych w BN obiektów wybierane są perły, diamenty i ciekawostki.

Dział  zatytułowany„Biblioteka„ – to rewolucja w prezentacji zasobów repozytoriów cyfrowych. Użytkownik widzi wszystkie obiekty, tak jakby znalazł się w wirtualnym magazynie wielkiej biblioteki. Przypomina to (podobnie jak pierwsza strona) ”wall” serwisu społecznościowego (np. pinterest), zawartość jednakże pochodzi z zasobów Biblioteki Narodowej. Można rozpocząć od filtrowania lub szukać według własnego klucza. Decyzja należy do użytkownika.

Biblioteka polona.pl

„Przenosimy się na najbardziej technologicznie zaawansowane przeglądanie zasobów” – powiedział, uruchamiając portal, minister Bogdan Zdrojewski.

Wśród prezentowanych dokumentów można obejrzeć m.in. Prodromus astronomiae Jana Heweliusza; Geographicae tabulae in charta pergamena Antonio Millo; Wiersze i ćwiczenia Czesława Miłosza; rękopisy Fryderyka Chopina, Juliusza Słowackiego, Stefana Żeromskiego i Karola Szymanowskiego.

Wszystkie skany są najwyższej jakości i dostępne w całości za darmo.

Premierze POLONY towarzyszyła uroczystość 85-lecia Biblioteki Narodowej oraz otwarcie gmachu głównego po remoncie. Przywrócił on część założeń projektu z 1963 r. i zapewnił ekologiczne funkcjonowanie budynku. To zakończenie pierwszego etapu modernizacji.

Wygodne narzędzia do pracy ze zbiorami

 • Zoom porównywalny jedynie z Art Project by Google – pozwala oglądać obiekty wielkoformatowe i najdrobniejsze detale.
 • Zapisywanie obiektów w spersonalizowanej kolekcji „Moje Zbiory”.
 • Zakładki w obiektach pozwalające szybko wrócić do interesującego miejsca.
 • Wygodne tworzenie notatek powiązanych z punktami lub obszarami. Możliwość eksportu zapisków do Evernote’a.
 • Intuicyjne udostępnianie znalezionych obiektów znajomym, wzbogacone opcją integracji konta użytkownika z serwisami społecznościowymi.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

 1. koleś pisze:

  Najnowocześniejsza? Przykład hipokryzji. Żeby cokolwiek zobaczyć trzeba czekać wieki! Jak to jest, że badziew jak Nasza Klasa ma takie wspaniałe serwery, a Biblioteka Narodowa jakieś muzealne? Rzygać się chce na to co się w tym kraju dzieje!

 2. Bilbo pisze:

  Bo badziew nazywany Naszą Klasą jest kasiastą firmą prywatną.

Zostaw własny komentarz