Debata „Osądzić historię z NZS UW: Gruba kreska. Czy była potrzebna?”


26 marca w sali A w Auditorium Maximum na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się debata pod tytułem „Gruba kreska. Czy była potrzebna?„ organizowana przez Niezależne Zrzeszenie Studentów UW, w ramach cyklu „Osądzić historię z NZS UW„. Spotkanie będzie próbą odpowiedzi na pytanie, czy gruba kreska była rozwiązaniem słusznym czy też błędnym oraz jakie przyniosła konsekwencje. O ”grubej kresce” dyskutować będą: R. Ziemkiewicz, P. Szumlewicz. S. Pięta oraz Artur Dębski.

nsz24 sierpnia 1989 roku premier Tadeusz Mazowiecki podczas swojego przemówienia wygłoszonego w Sejmie powiedział: „Rząd, który utworzę, nie ponosi odpowiedzialności za hipotekę, którą dziedziczy. Ma ona jednak wpływ na okoliczności, w których przychodzi nam działać. Przeszłość odkreślamy grubą linią. Odpowiadać będziemy jedynie za to, co uczyniliśmy, by wydobyć Polskę z obecnego stanu załamania.„ Słowa te oznaczać miały odcięcie się pierwszego niekomunistycznego rządu od poprzedniego, komunistycznego ustroju. Bardzo szybko jednak określenie ”gruba kreska” zaczęło być kojarzone z brakiem historycznego rozliczenia komunistów z ich działalności w czasach PRL-u. Obecnie ten właśnie brak rozliczeń ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników – to właśnie oni podczas tej debaty będą dyskutować o konsekwencjach przyjęcia przez Polskę w 1989 r. takiego rozwiązania.

Projekt „Osądzić historię z NZS UW„ ma na celu zapoczątkowanie dyskusji na temat postaci oraz wydarzeń historycznych, których ocena jest w wysokim stopniu niejednoznaczna. Zrozumienie historii jest bardzo często kluczem do zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości, właśnie dlatego NZS UW poprzez inaugurację cyklu debat chce stworzyć obszar wymiany poglądów na tematy nie zawsze łatwe, a często budzące wiele skrajnych emocji. Debaty z cyklu ”Osądzić historię z NZS UW”, z udziałem historyków, publicystów oraz znanych postaci życia publicznego w Polsce, odbywać się będą co miesiąc na Uniwersytecie Warszawskim.

Drugie spotkanie z cyklu „Osądzić historię z NZS UW” odbędzie się 26 marca o godzinie 18.30 w Sali A w Auditorium Maximum na Kampusie Głównym UW. Dyskusję poprowadzi dr Krzysztof Koźmiński z Wydziału Prawa i Administracji UW. Debata będzie także relacjonowana na Twitterze (#HistoriaNZS).

Niezależne Zrzeszenie Studentów UW zostało powołane 22 września 1980 r., było studenckim odpowiednikiem „Solidarności„ dążącym do demokratyzacji życia akademickiego, przestrzegania swobód politycznych oraz praw człowieka. Oficjalne uznanie organizacji dokonało się 17 lutego 1981 roku na fali odwilży. Obecnie NZS UW jest największą i najaktywniejszą organizacją studencką działającą na Uniwersytecie Warszawskim. Celem stowarzyszenia jest aktywizacja studentów, organizowanie życia kulturalnego i społecznego, promowanie postaw obywatelskich oraz wszechstronny rozwój członków i sympatyków. NZS jest organizatorem i inicjatorem corocznych akcji zbiorki krwi „Wampiriada„, debat społeczno-politycznych, wydarzeń kulturalnych, Kiermaszu Książki Przecenionej ”Tanie Czytanie”, wydarzeń edukacyjnych, konkursów, wspiera uniwersyteckie koła naukowe.

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz