Świętuj 100. urodziny Jana Karskiego z Muzeum Historii Polski


24 kwietnia 2014 r. przypada jubileusz urodzin polskiego Emisariusza. Z tej okazji Muzeum Historii Polski przygotowało w Warszawie wiele wydarzeń, które mają przybliżyć postać i życie Jana Karskiego.

ulotka1W ramach 100. Urodzin Jana Karskiego zapraszamy na wycieczkę zabytkowym tramwajem ulicami Warszawy w godzinach 12:00-17:00. Specjalny tramwaj przejedzie trasą: pl. Narutowicza – Metro Politechnika (pl. Zbawiciela) – Marszałkowska – pl. Bankowy – Stawki – Rondo Radosława – Okopowa ­– pl. Zawiszy – pl. Narutowicza. Na gości w środku pojazdu czekać będą szachiści, którzy wspólnie z podróżującymi będą rozgrywać partie szachów (ulubione hobby Karskiego).

O godzinie 18:00 w Kinie Kultura (Krakowskie Przedmieście 21/23) odbędzie się spotkanie z byłym ambasadorem Izraela w Polsce Szewachem Weissem.

W rozmowie „Dlaczego Zachód milczał?” z dziennikarzem Bogdanem Rymanowskim polityk opowie o staraniach Jana Karskiego w poinformowaniu świata o losach Żydów oraz odmowie pomocy ze strony Stanów Zjednoczonych w czasie II wojny światowej. Aby wziąć udział w spotkaniu, należy dokonać rezerwacji do 22.04.: rsvp@muzhp.pl. Liczba miejsc ograniczona.

O godzinie 20:30 zapraszamy przed Pałac Staszica w Warszawie (siedziba Polskiej Akademii Nauk, ul. Nowy Świat 72-74, k. pomnika Mikołaja Kopernika) na video mapping, czyli wielkoformatowy pokaz audiowizualny na fasadzie budynku. Dzięki wykorzystaniu elementów architektonicznych obiektu oraz najnowszych technologii powstanie widowisko multimedialne. Tematem przewodnim spektaklu, przygotowanego przez Muzeum Historii Polski, będzie postać Jana Karskiego. Widzowie poznają losy polskiego Emisariusza od czasów dzieciństwa, przez okres II wojny światowej, aż do otrzymania Medalu Wolności z rąk prezydenta USA Baracka Obamy. Pokaz odbędzie się również w piątek (25.04) oraz w sobotę (26.04) o godzinie 20:30. Przewidziana jest także transmisja na żywo (24.04) na stronie www.muzhp.pl.

24.04. w hali głównej Dworca Centralnego odsłonięta zostanie wystawa „Jan Karski. Człowiek wolności”. Na ekspozycję składają się 22. plansze, na których pokazano biografię Karskiego, począwszy od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi, poprzez studia, czas wojny, kiedy to podjął próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów, aż po jego działalność powojenną. Wystawa do tej pory prezentowana była m.in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, Parlamencie Europejskim w Brukseli, siedzibie głównej UNESCO w Paryżu, Sejmie RP w Warszawie, Tel Awiwie, Rzymie, Mediolanie, Petersburgu, Chicago, Londynie, Ottawie, Łodzi, Wrocławiu, Kielcach, Toruniu. Wystawa potrwa do 5 maja. W dniach 6-14 maja zaprezentowana zostanie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie w ramach Dni Karskiego, którym towarzyszą również pokazy filmowe.

Wszystkie wydarzenia zorganizowane są w ramach programu „Jan Karski. Niedokończona misja” prowadzonego przez Muzeum Historii Polski od 2010 roku. Program został objęty honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Wstęp wolny.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz