Kodeks Wyszehradzki na sprzedaż


Podziwiając średniowieczne inkunabuły w muzeach, nie zastanawialiście się czasem, jak to by było, gdybyście na swojej półce mogli umieścić taki rarytas? Okazuje się, że jest to dziś możliwe, bowiem praska firma Tempus Libri wytwarza i oferuje do nabycia wysokiej jakości manuskrypty. W jej ofercie można znaleźć nawet słynny Kodeks wyszehradzki.

Kopia Kodeksu Wyszehradzkiego, aut. www.tempuslibri.cz CC-BY-SA-3.0

Kopia Kodeksu Wyszehradzkiego, aut. www.tempuslibri.cz CC-BY-SA-3.0

Na stronie internetowej firmy Tempus Libri dowiadujemy się, iż jej celem nie jest wytwarzanie falsyfikatów, a jedynie kopii manuskryptów. Do każdej sprzedanej kopii dołączany jest certyfikat informujący, iż nie jest to oryginał. Znajdziemy w nim także informację o numerze serii nabytego przez nas rękopisu. Firma szczyci się faktem, iż wśród jej klienteli oprócz grona gwiazd showbiznesu znajduję się emerytowany papież Benedykt XVI.

Kilka słów o samym Kodeksie, który każdy może teraz zakupić: Manuskrypt ten jest napisanym po łacinie ewangeliarzem króla Czech Wratysława II. Ów ewangeliarz uznawany jest powszechnie za najcenniejszy i zarazem najbardziej znany rękopis w Czechach. Został spisany na 108 pergaminowych kartach o wymiarach 320 x 415mm. Okładki rękopisu pokryte są tkaniną z wyszytymi na niej ozdobnymi kwiatami. Jak się domyślacie, identyczne parametry ma każda kopia wykonana na zamówienie przez firmę Tempus Libri.

Kodeks powstawał od lat siedemdziesiątych XI w. Został on jednak ukończony w pośpiechu, aby zdążyć z pracami na koronację króla Wratysłąwa II, która odbyła się 15 czerwca 1085 roku. Podczas uroczystości ewangeliarz został przekazany królowi. Następnie, król umieścił go na Wyszehradzie, gdzie pozostawał do roku 1228, kiedy to na polecenie króla Wacława I przeniesiono go do Biblioteki Metropolitalnej św. Wita. Od XVII stulecia manuskrypt znajdował się w zbiorach rodziny Dlouhoveských, aby nie padł on łupem kalwinów. Od roku 1728 Kodeks znajdował się w Bibliotece Seminarium Arcybiskupiego w Pradze. Obecnie oryginalny manuskrypt można zobaczyć w praskiej Bibliotece Narodowej.

Stronica Kodeksu, aut. www.tempuslibri.cz CC-BY-SA-3.0

Stronica Kodeksu, aut. www.tempuslibri.cz CC-BY-SA-3.0

Oprócz wspomnianego Kodeksu firma Tempus Libri posiada w swej ofercie także Velislai Biblia Picta z połowy XIV wieku, Biblię Kutnogórską z końca XV, Evangelistarivm Starahoviense oraz niezwykły rarytas - Liber Vetustissimus, która jest znana jako najstarsza księga miejska w Europie Środkowej. Wszystkie możecie podziwiać na stronie Tempus Libri.

Źródła: Holdujete originálům? Kupte si Vyšehradský kodex!Tempus Libri

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz