Spotkanie z Jerzym Mareckim, autorem książki „Dzieci’ 44”


29 lipca 2014 r o godzinie 17.30 w Księgarni Świata Książki przy al. Solidarności 119/125 w Warszawie odbędzie się spotkanie z Jerzym Mareckim autorem książki Dzieci’44. Wspomnienia dzieci powstańczej Warszaw, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Bellona. Udział w spotkaniu zapowiedzieli również uczestnicy Powstania, których wspomnienia zostały zebrane w publikacji.

okladka_dzieci_44Książka Jerzego Mireckiego jest owocem długoletniego trudu, jaki włożył w zebranie, opracowanie i udostępnienie czytelnikom relacji dzieci, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim bądź tylko patrzyły oczami dziecka na obraz tragedii walczącej, płonącej i burzonej Warszawy. Zbiór relacji zawiera nie tylko wspomnienia ówczesnych dzieci Warszawy, ale też relacje o dzieciach – tak jak je zapamiętali dorośli żołnierze Powstania. Na publikację składa się kilkadziesiąt relacji, złożonych autorowi przez osoby, które przeżyły Powstanie, rozsiane dziś po całym świecie. Intencją autora było ocalenie tych wspomnień od zagłady i udostępnienie ich innym „powstańczym dzieciom”, jak również dzieciom tych dzieci, ich synom, córkom i wnukom. Autor sam przeżył wojnę na ulicy Złotej 63 w Warszawie.

FRAGMENT KSIĄŻKI:

(…) Zaraz po skończonym nalocie pobiegliśmy ratować rannych i zasypanych gruzami. Razem z ludźmi z sąsiednich domów zaczęliśmy odgrzebywać ofiary bombardowania. W ruinach sklepiku usłyszałem cichy jęk i po odwaleniu cegieł dokopałem się do ręki wystającej spod zwału gruzu. Odruchowo pociągnąłem za rękę i... została mi w dłoniach. Zemdlałem. Po chwili znaleźli mnie „ratownicy”. Jeszcze niezbyt przytomny włączyłem się ponownie do odgrzebywania rannych. Wspólnymi siłami wydobyliśmy kobietę właścicielkę urwanej ręki! (…)

JERZY MIRECKI – architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej 1963. Urodzony 8 marca 1937w Warszawie. Powstanie przeżył na Złotej 63. Po wojnie wielokrotnie pracował za granicą, m. in. w latach 1972–1974w Nowym Jorku, 1976–1982 w Trypolisie (Libia), 1982–1997 w Kanadzie.

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz