Odkopano 70,000-letnią osadę afrykańską


Podczas trwających wykopów na terenie północnego Sudanu, polscy archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii w Poznaniu odnaleźli pozostałości osady, której wiek szacowany jest na 70,000 lat. Według naukowców, znalezisko to wydaje się zaprzeczać dotąd podtrzymywanemu przekonaniu, że konstrukcja trwałych struktur była związana z tak zwaną Wielką Migracją z Afryki i zamieszkiwaniem chłodniejszych regionów Europy i Azji.  

Lokalizacja Affadu 23 na mapie Sudanu CC BY-SA 3.0

Lokalizacja Affadu 23 na mapie Sudanu CC BY-SA 3.0

Miejsce znane jako Affad 23 obecnie jest jedynym zanotowanym w dolinie Nilu miejscem, które pokazuje, iż wczesny gatunek homo sapiens budował duże i stałe struktury i przystosowywał się do podmokłego środowiska. Ten nowy dowód w postaci osady wskazuje na znacznie bardziej zaawansowany poziom rozwoju i adaptacji w Afryce podczas środkowego paleolitu.

Odkrycia w Affadzie są charakterystyczne dla środkowego paleolitu. W zeszłym sezonie archeolodzy natknęli się na kilka śladów lekkich drewnianych struktur. „Jednakże, podczas obecnych odkryć byliśmy w stanie dokładnie zlokalizować wioskę i zidentyfikować dodatkowe tereny użytkowe: duży warsztat krzesiwa oraz miejsce na cięcie upolowanych zwierzęcych tuszy, oba zlokalizowane w oddali” - tłumaczy dyrektor projektu Dr. Marta Osypińska. Naukowcy pracują także nad listą gatunków zwierząt, na które polowali mieszkańcy. Pomimo stosunkowo prymitywnych narzędzi krzemiennych wytwarzanych za pomocą techniki lewaluaskiej, ludzie ci byli w stanie polować na zarówno duże, niebezpieczne ssaki, takie jak hipopotamy, słonie i bawoły jak i te małe: zwinne małpy i szczecince (duże gryzonie zamieszkujące mokradła).

Tego roku odkrywcy za pomocą optycznie stymulowanej luminescencji (OSL) mieli zamiar sprecyzować okres, w którym łowcy żyli na tym terenie. „Na tym etapie, jak wskazują dane środowiskowe (włączając listę gatunków zwierząt łownych), wiemy że środkowo-paleolityczny okres osadnictwa na terenie Affadu miał miejsce na koniec pory deszczowej. Jednak w dalekiej przeszłości tej ziemi takie ekologiczne warunki wystąpiły przynajmniej dwa razy,” - orzekł ekspert od prahistorii Piotr Osypiński, czyli około 75 tysiąclecia i 25 tysiąclecia. 

Najważniejszym celem naszego projektu jest ustalenie, kiedy ludzie zamieszkiwali brzeg rzeki niedaleko Affadu.”- mówi Piotr Osypiński. Polski zespół naukowców współpracuje z ekspertami z Uniwersytetu Oxford Brooks, którzy pomagają w analizie geologicznej historii badanego rejonu. Wyniki pomogą w ustaleniu środowiskowych i klimatycznych warunków, dominujących w centralnej dolnie Nilu podczas późnego Plejstocenu i dają nadzieję na identyfikację czynników, które umożliwiły świetne zakonserwowanie się osady na obszarze Affad 23. 

 

Źródło: 70,000 year-old African settlement unearthed

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz