Fotografie powstańców styczniowych przekazane do Muzeum Historycznego Krakowa |
W czerwcu br. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wzbogaciło się o niezwykle cenny nabytek – album z fotografiami uczestników powstania styczniowego. Dzięki woli księcia Michała Ksawerego Sapiehy oraz funduszom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa trafił obiekt niezwykły i wzruszający, pamiątka dni pełnych nadziei, a zarazem pełnych tragizmu. Niewielkie kartoniki z wizerunkami bohaterów tamtych wydarzeń to jedne z najstarszych polskich fotografii.
W czerwcu br. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wzbogaciło się o niezwykle cenny nabytek – album z fotografiami uczestników powstania styczniowego. Niegdyś był on własnością Adama Sapiehy, polityka i działacza niepodległościowego, a w powstaniu styczniowym przywódcy obozu „białych”. Album oddany w depozyt do krakowskiego Muzeum Narodowego leżał w ciszy i zapomnieniu magazynowych półek do 2013 r. Wówczas to odebrał go książę Michał Ksawery Sapieha, spadkobierca Krasiczyna, który w 1945 r. wyjechał z Polski wraz z ojcem i całe dorosłe życie spędził poza krajem. W zmienionej sytuacji politycznej postanowił uporządkować rodzinne sprawy, a zwłaszcza sytuację złożonych w muzeach depozytów – rodzinnych pamiątek. Jedną z nich był właśnie niewielki albumik z 44 fotografiami uczestników powstania styczniowego: wojskowych oraz wybitnych postaci ze świata polityki, nauki, kultury i sztuki. Dzięki dotacji z funduszu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego album został zakupiony do zbiorów Muzeum Historycznego.
W albumie znajdują się fotografie w formacie zwanym wizytowym (około 6 x 9 cm) w większości pochodzą z krakowskiego atelier Walerego Rzewuskiego, pozostałe powstały w zakładach we Lwowie, Poznaniu, Pradze, Stuttgarcie i Berlinie. Wśród zebranych wizerunków znalazły się zarówno te cieszące się dużym zainteresowaniem, np. fotografie Mariana Langiewicza czy jego adiutantki Henryki Pustowójtówny, jak i podobizny mniej znanych uczestników powstania. Znalazły się tu również fotografie osób związanych z Krakowem – przedstawicieli świata kultury i nauki, życia społecznego i politycznego. Należą do nich m.in. portrety prezydenta miasta Józefa Dietla, profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego Józefa Szujskiego, Józefa Łepkowskiego i Józefa Majera czy literatów Józefa Ignacego Kraszewskiego, Aleksandra Fredry, Lucjana Siemieńskiego i Wincentego Pola.
Zakup albumu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wybrane fotografie z albumu:
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Autorem zdjęcia Langiewicza jest o ile pamietam krakowski fotograf Ignacy Mażek. Z tego samego negatywu wykonał swoje zdjęcie któryś z wiedeńczykow, chyba Oskar Kramer