Dlaczego 8 marca obchodzimy dzień kobiet? |
Decyzję o ustanowieniu święta kobiet podjęła II Międzynarodówka Socjalistyczna na zjeździe w Kopenhadze (1910). Specjalny dzień kobiet miał podkreślać i wspierać ich walkę o równouprawnienie i prawa wyborcze. Ale dlaczego wybrano 8 marca?
Pomysł wyznaczenia jednego dnia w kalendarzu na święto kobiet zaproponowała niemiecka socjalistka Klara Zetkin (1857 - 1933). Zainspirowały ją działania amerykańskich kobiet feministek, które przeforsowały decyzję o ustanowieniu Narodowego Dnia Kobiet w USA. Idea międzynarodowego dnia kobiet zyskała pełnię aprobaty w towarzystwie Międzynarodówki, pierwotnie jednak nikt nie sugerował konkretnej daty.
Zetkin wraz ze współpracownicami doszła do wniosku, że święto kobiet powinno przypadać w rocznicę ważnych wydarzeń w ruchu emancypacyjnym kobiet. Pierwsze myśli powędrowały do tragicznej daty 8 marca 1857 r., gdy w Nowym Jorku wybuchnął strajk 5 tysięcy pracownic fabryki tekstylnej, które domagały się polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki, chcąc uniknąć rozgłosu, zamknął strajkujące szwaczki w budynku. Wkrótce wybuchnął pożar, który zabił 129 uwięzionych w fabryce kobiet.
Faktycznie jednak obchody dnia kobiet bywały ruchome, np. w Niemczech obchodzono je 19 marca 1911 r. Data została wyznaczona przez niemieckie socjalistki w nawiązaniu do wydarzeń z 1848 r., kiedy to król Prus, stojąc w obliczu zbrojnego powstania, złożył obietnicę przeprowadzenia szeregu reform – w tym przyznania praw wyborczych kobietom. Za przykładem Rzeszy poszły także Dania, Szwajcaria oraz Austria. W Rosji ustanowienie dnia kobiet historia powiązała ze strajkami pracownic (1917) w fabrykach przeciw polityce Cara Mikołaja II (żądały chleba i zakończenia wojny). Po abdykacji cara Rząd Tymczasowy przyznał paniom prawa wyborcze. Wydarzenia te według kalendarza gregoriańskiego rozegrały się 8 marca, w związku z tym po rewolucji październikowej feministka bolszewicka Aleksandra Kołłontaj przekonała Lenina do uczynienia tego dnia oficjalnym świętem w ZSRR.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Rząd Tymczasowy przyznał panią prawa wyborcze.
Jak ja już zauważam ortograficzne wpadki to jest już coś nie tak 😉
P.S. Czemu to się pojawiło dziś?
Jaką panią przyznał Rząd Tymczasowy? I komu przyznał? jakimś paniom, czy jakimś panom?
Przyznał Panią Kołłontaj Pawłowi Dybienko.
Ciekawostka, Panie Lesławie. Ciekawostka:)
Ciekawostka kolego Mateuszu, i dziękuje za wytknięcie usterek 🙂
Bardzo ciekawy tekst
Patronki tego ideologicznego święta super. Tylko winszować.
W swoim czasie słyszałem od Ruskich, że ten dzień upamiętniał przyjęcie Klary Zetkin, jako pierwszej kobiety, do partii komunistycznej.