Walka z alkoholem w ZSRR i PRL |
W krajach demokracji ludowej do rangi rytuału urosło picie alkoholu w szeregach władzy. Klasa rządząca od najniższego szczebla do samej góry rekrutowała się głównie z „dołów społeczeństwa” lub wsi. Kultura ludowa w połączeniu z obyczajowością komunistyczną dała straszne wyniki.
Wzory obyczajów partyjnych przeniesione zostały do krajów Europy środkowo wschodniej z ZSRR. Zachowanie przyzwoitości i wstrzemięźliwości od alkoholu kojarzone było z postawą burżuazyjną, komuniści byli „ludźmi z ludu” i zwyczaje takie pielęgnowali. Spotkania osobiste, zebrania, rady, zjazdy komitetów były suto zakrapiane. Aby załatwić jakąś sprawę należało do prośby dołączyć butelką wódki i najlepiej wspólnie wypić.
Na początku lat 70. powstało opracowanie Instytutu Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu, na pytanie o negatywne zjawiska występujące w życiu codziennym 59,8% badanych odpowiedziało, że najczęściej spotyka się z alkoholizmem. Badania z 1977 roku wykazały, że w dniu wypłaty 62% osób było pod wpływem alkoholu. Oczywiście oficjalnie tego typu zjawiska i w takiej skali nie występowały w państwach socjalistycznych (wyniki badań nie były dostępne dla każdego. Pijaństwo traktowano jako dewiację pewnej grupy nieprzystosowanych obywateli). Średnio w latach 70. upijało się codziennie 5 mln. mieszkańców Polski Ludowej. Podobnie sytuacja miała się w ZSRR gdzie „wódka” miała swoje stare tradycje.
Poniżej przedstawiamy przykładowe plakaty propagujące walkę z alkoholem rozpowszechniane w ZSRR i PRL. Polska i Związek Radziecki zostały wybrane tu jako szablonowe przykłady „odgórnej walki z alkoholizmem” (dodatkowo wzory estetyczne propagandy zapożyczane były z Moskwy).
Polskie plakaty propagandowe
Radzieckie plakaty propagandowe
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Od lat walczą plakatami, akcjami, a tu trzeba świadomość społeczną zmieniać. Tamtejsze plakaty to miał przynajmniej klimat.
Zgadzam się. Jakiś fajny klimat miały takie plakaty. Mnie najbardziej podoba się hasło „Przestań pić Choć z nami budować lepsze jutro”.
Sam problem społeczny wymaga głębokich reform społecznych, ale do tego chyba jako całe społeczeństwo nie dorośliśmy. Jedyne co się zmieniło, to z ogórków na zakąskę przechodzimy do ośmiorniczek.