Wystawa z okazji 120 rocznicy urodzin Chruszczowa


W tym roku minęło 120 lat od urodzin następcy Stalina. Z tej okazji w Sali Wystawowej Archiwów Federalnych otwarto wystawę poświęconą jego osobie. Będzie ona czynna od 12 listopada 2014 do 25 stycznia 2015 roku.

Kennedy i Chruszczow, spotkanie we Wiedniu w 1961 roku

Kennedy i Chruszczow, spotkanie we Wiedniu w 1961 roku

Eksponaty zgromadzone na wystawie pochodzą z różnych archiwów – państwowych, prezydenta Federacji Rosyjskiej, Federalnej Służby Bezpieczeństwa, służby wywiadu zagranicznego, Federalnej Służby Ochrony oraz rodzinnego. Dobrane są one w taki sposób, by przedstawić wady i zalety oraz sukcesy i porażki Chruszczowa.

Najstarszym eksponatem jest lista osób nieprzyjętych do Akademii Przemysłowej. Pochodzi ona z 16 sierpnia 1929 roku. Nazwisko Chruszczowa widnieje jako pierwsze w owym spisie. Z tym dokumentem zestawiony jest drugi, wytworzony przez KC WKP (b) później. Jest to zbiór osób odkomenderowanych do wyżej wspomnianej szkoły. Następca Stalina jest w nim wymieniony.

Dokumentem z wyżej wspomnianej wystawy, który porusza problem krytyki Chruszczowa, jest notatka o wykluczeniu marszałka Michaiła Tuchaczewskiego z grona kandydatów do WKP (b) oraz oskarżeniu go o udział w spisku trockistowsko - prawicowym i szpiegostwie na rzecz Niemiec. Pochodzi ona z 24 kwietnia 1937 roku czyli z czasów Wielkiego Terroru. Jest na niej dopisek Chruszczowa: „Głosuję za” i jego zamaszysty podpis.

Natomiast dokumentem z wystawy, który podkreśla pozytywne strony Chruszczowa, jest rękopis tajnego referatu „O kulcie jednostki i jego następstwach”. Wygłosił go on na XX Zjeździe Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Potępił w nim Stalina i jego zbrodnie.

Najważniejszym dokumentem, zaprezentowanym na wystawie, z czasów pełnienia przez Chruszczowa funkcji genseka Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, jest szyfrogram z Waszyngtonu. Datowany on jest na 23 września 1962 roku. Mówi o sytuacji w Stanach Zjednoczonych w trakcie kryzysu kubańskiego.

Na wystawie pokazano także dokument związany z Polską. Jest to stenogram rozmowy delegacji partii radzieckiej, na czele z Chruszczowem, z członkami polskiej partii komunistycznej. Było to 19 października 1956 roku w Warszawie.

Oprócz dokumentów jest tam wiele innych, ciekawych eksponatów. Na szczególną uwagę zasługują: telefon z gabinetu na Kremlu oraz aparat telegraficzny używany do rozmów z Amerykanami w czasie kryzysu kubańskiego (była to tzw. gorąca linia).

Źródło: Neizvestnyj Khrushchev. „Esli dollar ne hochet sognut’sya, to rubl’ i podavno ne sognetsya

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz