Wielka Gra Historyczna: pytanie 42 [+wyniki]


Dzisiejszą nagrodą jest książka „Józef Piłsudski. Marzyciel i strateg”, autorstwa Bohdana Urbanowskiego. Aby ją otrzymać należy, jak zawsze w Wielkiej Grze Historycznej, odpowiedzieć na trzy poniższe pytania. Nagrodę dnia wygrywa osoba, która najszybciej udzieliła poprawnych odpowiedzi. Każda poprawna odpowiedź liczona jest do nagrody głównej.

Dzisiejsza nagroda dnia: Bohdan Urbanowski „Józef Piłsudski. Marzyciel i strateg”


Tytuł:
 Józef Piłsudski. Marzyciel i strateg
Autor:
 Bohdan Urbanowski
Wydawca:
 Zysk i S-ka
Data wydania:
 2014
Liczba stron:
 1024 [+ wkładki zdjęciowe i mapy]
Oprawa:
 twarda z obwolutą

Opis:
Po przeczytaniu Marzyciela i stratega profesor Wacław Jędrzejewicz powiedział: „Przez najbliższych pięćdziesiąt lat to będzie najlepsza książka o Piłsudskim.”

„Autor stworzył dzieło rzetelnością nieustępujące publikacjom naukowym, a jednocześnie nienużące dzięki lekkości pióra właściwego poecie i eseiście. W odróżnieniu od większości prac historycznych, Urbankowski nie skupia się na samej faktografii, choć i ta część budzi uznanie. Owocem jest obfitość mało znanych faktów i szeroko zarysowany kontekst dziejowy.

Arcyciekawe jest ukazanie działalności marszałka w ujęciu filozoficznym i etycznym. To pozwala wejrzeć w moralne dylematy i zrozumieć kontrowersyjne decyzje, które Piłsudski podejmował w swoim burzliwym życiu. Jest przy tym postacią miotaną przez historię i tę historię kreującą. Urbankowski swojego bohatera traktuje z sympatią i zrozumieniem, ale nie jest bezkrytycznym hagiografem. Ta postawa w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych była skuteczną odtrutką na zalew spotwarzających Piłsudskiego publikacji w większości pisanych na polityczne zamówienie.
Dziś z kolei książka Urbankowskiego nie traci na aktualności, stanowiąc przeciwwagę dla kolejnej, swoistej mody na bezpardonową krytykę marszałka i kręgu jego współpracowników. Trawestując stendhalowskie proroctwo, nie zawsze trzeba pisać biografie słynnych ludzi na nowo. Czasem wystarczy powrócić do tych najbardziej wartościowych, a ta Urbankowskiego jest bezkonkurencyjna”.

Bartłomiej Osuch

Bohdan Urbankowski - poeta, filozof, dramaturg, twórca ruchu Nowego Romantyzmu. W latach 1992-2000 prezes Warszawskiego Oddziału Odnowionego Związku Literatów Polskich. Przewodniczący Rady Programowej Związku Piłsudczyków, kierownik działu kultury „Gazety Polskiej”. Laureat wielu nagród literackich (im. Juliusza Słowackiego, im. Cypriana Kamila Norwida, im. Georga Trakla) i najważniejszej z nagród dziennikarskich - Lauru SDP (2013). W czasach PRL inwigilowany przez SB (jako figurant „Romantyk”) i wielokrotnie usuwany z pracy. Był współredaktorem wielu pism i wydawnictw podziemnych. Odznaczony medalem NSZZ „Solidarność” za zasługi w walce o „Niepodległość Polski i Prawa Człowieka”. Jest także kawalerem orderu Polonia Mater Nostra Est i Srebrnego Krzyża KPN. Ma w dorobku liczne zbiory poezji i dramatów, powieść Fraktale, rozprawy z dziejów polskiej filozofii (Myśl romantyczna, Absurd - ironia - czyn, Kierunki poszukiwań), szkice z tajnej historii Polaków Pierścień Gygesa, a także monografie: Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza, Karola Wojtyły i Zbigniewa Herberta. Poświęcona analizie kultury stalinowskiej Czerwona msza doczekała się już czterech wydań.

Regulamin Wielkiej Gry Historycznej

Sponsorzy:

Poprawne odpowiedzi:

 1. Kto podczas bitwy warszawskiej 1920 roku był dowódcą polskiej 5 Armii?
  b) gen. Władysław Sikorski
 2. Ile żon miał Józef Piłsudski?
  - dwie
 3. Podaj imię i nazwisko generała, który zaginął w 1927 roku, najprawdopodobniej na zlecenie sanacji.
  - Włodzimierz Zagórski

Zwycięzcą nagrody dnia został Marcin Smolak z Białegostoku. Gratulujemy również wszystkim użytkownikom biorącym udział w grze i przypominamy, że o zwycięstwie nie decydowała jedynie poprawność odpowiedzi, ale również szybkość. Każda poprawna odpowiedź została zaś podliczona do nagrody głównej. Było to ostatnie pytanie w Wielkiej Grze Historycznej na dziesięciolecia Polskiego Portalu Historycznego Historia.org.pl. Zachęcamy do śledzenia pojawiających się informacji, pełne wyniki zostaną opublikowane wkrótce.

Przyjmowanie odpowiedzi na pytania z 04.01.2015 zostało już zakończone

I edycja Wielkiej Gry Historycznej dobiegła końca. Wszystkim biorącym udział gratulujemy wiedzy i refleksu.

Zachęcamy do śledzenia także innych naszych konkursów. Nagrody czekają :)


4 komentarze

 1. Robert pisze:

  Ciężka sprawa, widzę tu naprawdę niektórzy sa szybcy ..

 2. Ke pisze:

  To było już ostatnie pytanie w Turnieju?

 3. @Robert
  Refleks i wiedza uczestników były naprawdę imponujące 🙂

  @Ke
  Tak, niestety zgodnie z regulaminem było to już ostatnie pytanie w Wielkiej Grze Historycznej na 10-lecie Historia.org.pl.

 4. Marek pisze:

  Niedługo styczeń się kończy, a nagrody jak nie widać tak nie widać.

Zostaw własny komentarz