Muzeum Historii Polski ma powstać na Cytadeli. Nie będzie gmachu nad Trasą Łazienkowską


Dziś w gabinecie Premier RP odbyło się spotkanie Ewy Kopacz z przedstawicielami Muzeum Historii Polski, którego efektem było podjęcie decyzji o budowie Muzeum w Cytadeli Warszawskiej. Nasz komentarz do tej decyzji przeczytasz tutaj.

Makieta Cytadeli Warszawskiej / fot. Marek i Ewa Wojciechowscy, CC-BY-SA 3.0

Makieta Cytadeli Warszawskiej / fot. Marek i Ewa Wojciechowscy, CC-BY-SA 3.0

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu „po rozważeniu wszystkich dotychczas branych pod uwagę rozwiązań zadecydowano, że nowy gmach powstanie na terenie Cytadeli Warszawskiej w zespole muzealnym, do którego należą: już istniejące Muzeum X Pawilonu, budowane Muzeum Katyńskie oraz Muzeum Wojska Polskiego, którego wznoszenie właśnie się rozpoczyna. Muzeum Historii Polski zajmie główne miejsce w kompleksie”.

W komunikacie CIRu czytamy, że „zapewnienie finansowania kosztów budowy pozwala planować otwarcie gmachu na 11 listopada 2018 roku„. Według planów powstanie w Warszawie ”Cytadela Muzeów” – miejsce otwarte dla wszystkich, w tym również niedostępny do tej pory ogromny zespół fortyfikacji.

Muzeum Historii Polski powstało 2 maja 2006 r. Od początku uzyskało silne wsparcie od wielu różnych środowisk i wybitnych postaci życia publicznego poprzez zaangażowanie w działalność Rady i Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum, w tym m.in. Władysława Bartoszewskiego, prof. Andrzeja Nowaka, prof. Wojciech Roszkowskiego, prof. Adama Daniela Rotfelda, prof. Henryka Samsonowicza. Ambicją twórców i przyjaciół Muzeum jest, by Muzeum Historii Polski mogło zostać udostępnione dla zwiedzających w roku 2018 z okazji stulecia polskiej niepodległości. Także od 2006 r. Muzeum zaczęło prowadzić zarówno prace związane z tworzeniem siedziby i wystawy stałej, jaki bieżącą działalność wystawienniczą, edukacyjną, naukową i związaną z promocją dziedzictwa historycznego za granicą.

W grudniu 2009 r. wyboru zwycięskiego projektu pracowni Paczkowski et Frisch Architectes z Luksemburga dokonało 10 osobowe jury pod przewodnictwem Jong Soung Kimma z Korei Południowej. Na konkurs nadesłano, aż 324 prace. Patronat nad konkursem objęła Międzynarodowa Unia Architektów, patronująca zaledwie kilku konkursom rocznie.

Z kolei w konkursie na wystawę stałą zwyciężyła koncepcja pracowni WWA Pracowania Projektowa Marcin Mostafa i Platige Image. Tutaj do przeczytania wywiad z twórcami projektu wystawy.

Wśród wielu sukcesów dotychczasowej działalności Muzeum warto zwrócić uwagę na frekwencyjny sukces wielu naszych przedsięwzięć, w tym wystawy „Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności„ (Zamek Królewski w Warszawie, 2008), poświęconej II RP, wystawy „Pod wspólnym niebem„ (Zamek Królewski w Warszawie, 2012), za którą przyznana została nagroda „Sybilla” za najlepszą wystawę historyczną roku, oraz projektu ”Jan Karski. Niedokończona misja”, składającego się z wystaw, projekcji filmowych, projektów naukowych i edukacyjnych.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz