Księga z Kells udostępniona w Internecie


Biblioteka Trinity College w Dublinie w swojej cyfrowej kolekcji udostępniła w całości i w wysokiej rozdzielczości jeden z najważniejszych zabytków chrześcijaństwa irlandzkiego i dzieł irlandzko-saskiej sztuki.

Wizerunek Chrystusa Króla (folio 32v) z Księgi z Kells

Wizerunek Chrystusa Króla (folio 32v) z Księgi z Kells

Pergaminowa księga zwana też Ewangeliarzem z Kells jest jednym z największych skarbów Irlandii. Ten manuskrypt z około 800 roku pochodzi prawdopodobnie z klasztoru na wyspie Iona założonego przez św. Kolumbę. Został bogato iluminowany przez celtyckich mnichów. Ewangeliarz stanowi jeden z najpiękniejszych iluminowanych manuskryptów średniowiecznych, jakie zachowały się do naszych czasów.

Spisany po łacinie majuskułą insularną, ewangeliarz zawiera tekst czterech Ewangelii wraz z notami wstępnymi i komentarzami. Posiada materię wstępną, pełen tekst Ewangelii według św. Mateusza, Marka i Łukasza oraz Ewangelii według św. Jana do 17:13, spisanych czarnym, czerwonym, purpurowym oraz żółtym tuszem przy zastosowaniu tzw. wyspiarskiej majuskuły. Nazwa rękopisu pochodzi od opactwa w Kells w Hrabstwie Meath, w którego murach przebywał niemal do końca wieków średnich. Jego karty (ogółem 680 w 340 foliałach) są misternie i bogato zdobione wielobarwnymi celtyckimi motywami roślinnymi i figuralnymi oraz inicjałami.

Od końca XVII w. manuskrypt przechowywany jest na stałe w Bibliotece Trinity College w Dublinie, pod sygnaturą MS 58.   W roku 2011 został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata.

Księgę w wersji zdigitalizowanej można znaleźć pod tym linkiem: Księga z Kells

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Jan pisze:

    aż cieszy oko!

  2. bozena pisze:

    O tej księdze z Kells dowiedziałam się czytając siódmą część „Zaginionej siostry” Lucindy Riley bardzo ciekawa kolekcja, doczekała naszych czasów

Zostaw własny komentarz