W Toronto powstanie muzeum imaginacyjne


W 1947 roku, w swojej książce La Psychologie de l’Art (Psychologia Sztuki), André Malraux stworzył pojęcie muzeum imaginacyjnego, czyli muzeum bez ścian. Francuski filozof, a później nawet minister sztuki, twierdził, że rozwój techniki fotograficznej umożliwił popularyzajcę sztuki na tak szeroką skalę, że tradycyjne muzea powoli zaczną tracić swoją pozycję. Dzisiaj, za sprawą Internetu, możemy je traktować jako ciekawostkę lub anachronizm.

Strona główna Muzeum

Strona główna Muzeum

 

Nowa inicjatywa Toronto, nietypowo zwana Myseum of Toronto, co można luźno tłumaczyć jako Moje Muzeum Toronto, łączy ze sobą wirtualną rzeczywistość Internetu i fizyczną przestrzeń miasta. Ideą przyświecającą inicjatywie jest indywidualizacja doświadczeń płynących z eksploracji miasta za pomocą Internetu. Całe miasto staje się wystawą sztuki. Zamiast odwiedzania budynku, można sprawdzić, co oferuje, korzystając z globalnej sieci.

Rozwój kultury nie był priorytetem Toronto, a mieszkańcy przez wiele lat bezskutecznie próbowali stworzyć miejskie muzeum. Teraz ich marzenia mogą się spełnić, aczkolwiek w niecodzienny sposób. Zamiast zatrudniać znanego i drogiego architekta, który zaprojektowałby kosztowny park tematyczny na modłę muzeum Guggenheima w hiszpańskim Bilbao, muzeum Toronto jest mobilne i skupia uwagę tam, gdzie faktycznie coś się dzieje. Co więcej, obecność w Internecie jest priorytetem w przypadku tej inicjatywy, a nie tylko dodatkiem, jak ma to miejsce w klasycznych, imponujących muzeach z kamienia i stali.

Popularyzacja sztuki i sprawianie, że jest dostępna dla każdego na wyciągnięcie ręki, poza ramami historycznymi, były ideami niemożliwymi do osiągnięcia w czasach André Malraux. Gdyby mógł ujrzeć, w jakim kierunku zmierza dzisiaj sztuka, byłby zapewne bardzo dumny z inicjatywy Kanadyjczyków.

Źródło: Toronto is building a Museum Without Walls; Strona Muzeum

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz