Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko – wystawa czasowa


Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko – to oryginalna i ciekawa nie tylko dla historyka, ale i dla każdego interesującego się władcami Polski  wystawa czasowa.  Poczet zobaczyć można tylko do 19 lipca w Dawnej Galerii Sztuki Zdobniczej na Zamku Królewskim w Warszawie.

jadwiga

Jadwiga Andegaweńska

Na pomysł ponownego namalowania nowych wizerunków władców Polski wpadł w 2004 roku znakomity grafik i plakacista Andrzej Pągowski.  Jak sam mówi: „Wtedy pojawiła się myśl, że Polacy zasługują na pełny, kolorowy, autorski poczet swoich władców. Zasługują na galerię namalowaną współcześnie, bardziej nowoczesną w swojej formie plastycznej. Myślałem, że tworzenie, a następnie wydanie takiego pocztu mogłoby być narodową lekcją historii.  Jeśli chodzi o mnie, to do takiego projektu wchodziło w grę tylko jedno nazwisko. Waldemar Świerzy. Mój profesor i przyjaciel. Współtwórca polskiej szkoły plakatu, wspaniały grafik, malarz i wykładowca”.

bezprym

Książę Bezprym

Do projektu dołączył historyk Marek Klat, który wziął na siebie opiekę nad wiarygodnością historyczną przedsięwzięcia. „Proste odtworzenie wyglądu, czasem tylko wedle przydomka (Kędzierzawy, Brodaty, Laskonogi, Biały, Czarny, Łysy), było dla mistrza Świerzego zbyt miałkie„ – mówi historyk. ”Pasjonujące okazało się analizowanie poglądów, postawy moralnej, dolegliwości, zmian wyglądu w miarę starzenia (świetnym przykładem jest Stanisław Leszczyński, który roztył się niemiłosiernie na starość i w niczym nie przypominał szczupłego szlachcica z czasów pierwszej elekcji). Każdy portret to wynik godzinnych, tygodniowych, czasem miesięcznych dyskusji. Nie raz i nie dwa, trzeba było malować od nowa, bo umknął szczegół lub efekt nie zadowalał twórcy. Profesor stworzył 49 portretów. Ostatni, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, zakończył w przeddzień śmierci 27 listopada 2013 roku”.

Na wystawie można porównać dzieła Waldemara Świerzego z 42 reprodukcjami portretów Jana Matejki. W części edukacyjnej są zaprezentowane kolekcje monet, banknotów, znaczków pocztowych i kopert wykorzystujących wizerunki władców Polski, a także 5 oryginalnych portretów wykonanych przez Jana Matejkę, stanowiących własność Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Każdy z portretów opatrzony jest ciekawą notą historyczną, szczególnie dotyczącą wyglądu na podstawie zapisów źródłowych.

boleslaw-smialy-szczodry

Bolesław Śmiały

Osobiście najbardziej ujęła mnie piękna Jadwiga Andegaweńska. W 1949 r. naukowcy przeprowadzili badania na szczątkach w celu ustalenia wyglądu królowej. W 1976 r., z uwagi na rozwój medycyny sądowej, postanowiono przeprowadzić kolejne badania. Ustalono, że Jadwiga Andegaweńska była kobietą silnej budowy i bardzo wysoką (177-180 cm). Jak ją odmalował Świerzy? Zobaczcie sami!

Waldemar Świerzy był uznanym plakacistą, grafikiem, ilustratorem książek, profesorem projektowania plakatu w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Urodził się 9 września 1931 roku w Katowicach, zmarł 27 listopada 2013 roku w Warszawie.

Oficjalna strona: http://www.nowypoczet.pl/

Wystawa czynna w godz.:

pon. – sob.: 10.00 – 18.00

niedz.: 11.00 – 18.00

Wstęp wolny  (na podstawie biletów na Trasę Zamkową, a także tzw. biletów ewidencyjnych – w przypadku zwiedzania samej wystawy)

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

  1. Bilbo pisze:

    Ciekawy pomysł, ale poczet władców Polski Matejki i tak będzie rządził.

  2. Darek pisze:

    Córka Matejki jako Jadwiga nigdy mi się specjalnie nie podobała, ale nowa wersja wygląda jak zupełnie współczesna reklamówka nowego zestawu do makijażu z okładki czasopisma dla pań.

  3. JAQ pisze:

    Bezprym w koronie, to jakiś żart, przecież właśnie on zrezygnował z koronacji i odesłał koronę do cesarza.
    Jadwiga zaś jak mówią źródła z epoki miała być nad wyraz piękną - ta tutaj z Jadwigą wg Mysyrowicza nawet porównać się nie da http://www.teatr-rampa.pl/wystawy/226-poczet-monarchow-polski-wg-witolda-mysyrowicza
    Pojedynek Świerzy versus Matejko wygrany walkowerem przez tego ostatniego.

  4. janusz pisze:

    Matejko przemawia bardziej.

Zostaw własny komentarz